On-line poradna

Pokud si nejste jisti, jestli jste se chovali "rizikově", zeptejte se v této poradně. Zodpovíme Vám všechny dotazy týkající se rizikového sexuálního chování a možnostech způsobů přenosu HIV. Budeme se snažit, abyste svou odpověď získal/a nejpozději v pracovní dny do 24 hodin od položení dotazu.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Orální sex s mužem i ženou 21. 11. 2023

Uživatel: Martin, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý večer, měl jsem nechráněný orální sex s párem (muž a žena). Mezi nimi došlo k pohlavnímu styku s ejakulací do vaginy, pak následovalo moje zapojení se vzájemným orálním uspokojováním. Hrozí při tomto oralním sexu riziko nákazy ?Doporučili byste mi v tomto případě použít PrEP, PEP? Děkuji Martin

Pep 16. 11. 2023

Uživatel: Dovca, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, léky PeP jsem dostal v nemocnici v zahraničí. Po navratu do ČR mi bude zbívat ješťe půlka léků. Potřeboval bych vědět když je beru jako profylaxi jestli mi mohou nějak uškodit ikdyž nebudu pozitivní, dle minulé odpovědi nízká pravděpodobnost. A na koho se případně obrátit v ČR. Ohledně PeP? A nebo si mám udělat po dobrání léků test na HIV a vyčkat?

PeP a Orální sex s ejekulací na tělo 15. 11. 2023

Uživatel: Zdeněk, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, obdržel jsem PeP 56 hodinách po chráněné souloži s lubrigantem s ejekulací na prsa a před nasazením kondomu mě uspokojovala ústy aby mohlo dojít k erekci a nasazení kondomu? Náhodná znamost pod vlivem alkoholu. Proveden před nasazením PeP test HIV negatiní. Co z testu můžu usoudit? Na test mam jít 28 den po posledním léku? Jaké jsou zkušenosti s PeP že mi v tomto případě pomohou?

Přítel je hiv 1. 11. 2023

Uživatel: Peťan, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Krásný den. Můj přítel je HIV. Já negativní, ale s rakovinou lymfatických uzlin. Chtěl bych poradit kde a jak si opatřit prep Dík

Dotaz 30. 10. 2023

Uživatel: Xxx, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den.platí,ze pokud jsem hiv+na lecbe s vir.nalozi-opakovane nedetekovatelnou a partner hiv-negat. a uziva PreP pravidelne,je riziko prenosu hiv nemozné? (Dle noveho prohlaseni,ktere jsem cetl na vasich strankach).dekuji za odpoved.

Syfilis, kdy jít na test? A DoxyPEP 26. 10. 2023

Uživatel: JJ, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, byl jsem dnes informován (přesně 14 dnů od sexuálního kontaktu), že kluk má syfilis. Po jaké době zajít na test? (Jsem na PREP, co se týče HIV). Já byl na testech nedávno, vše v pořádku, tedy ode mne to asi nebylo, také by na to asi během 14 dnů nepřišel. Pokud jsem to chytil, tak jsem ve stádiu čerstvě po nakažení. Jsou v Praze ověřená místa, kde by to léčili injekcemi a ne hospitalizací? 2. dotaz, mluví se hodně o DoxyPEP, není lepší po takových náhodných stycích raději pak spoléhat na to? Na HIV má člověk PREP, ale ubránit se Syfilisu je náročné, orání sex s kondomem člověk neprovozuje, i kdyby nadobro k PREP používal kondom, což se moc neděje. Děkuji za odpověď.

PrEP a pojišťovny 25. 10. 2023

Uživatel: Jakub, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, od kdy by mohly veřejné zdravotní pojišťovny převzít úhrady za PrEP? Lék sice platím Sodexo kartou, ale i tak.

Dotaz na léky 24. 10. 2023

Uživatel: Josef, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, prosím, patří mezi “PREP léky” také lék s názvem Emtricitabine/Tenofovir disopeoxil Mylan? Nevím, jestli nedošlo v lékárně k záměně, dosud jsem používal léky od výrobce Krka. Moc děkuji

Dotaz Prep - nežádoucí účinky 17. 10. 2023

Uživatel: Daniel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, omlouvám se, ale mám specifický dotaz. V současné době mám výhřez páteři. Byl jsem na vyšetření u neuroložky, která mi sdělila, že pro léčbu je zásadní správné fungování imunitního systému. Sdělil jsem lékařce, že preventivně užívám Prep (tj. praktikuji aktivní anální sex s kondomem + prep). Lékařka mi sdělila, že se mám informovat, zda Prep nemá nežádoucí účinky na funkci imunitního systému. V příbalovém letáku jsem tuto informaci vyloženě nenašel. Děkuji za odpověď.

postexpoziční profylaxe - cca. 7 dni po kontaktu s hiv krvi 14. 10. 2023

Uživatel: Lukys, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, je možné nasadit postexpoziční profylaxi kombinací antiretrovirových léčiv cca. 7 dni po kontaktu s hiv krvi nebo už je to pozdě. Jsem v zemi třetího světa, kde jsem byl přepaden neznámými bezdomovci/feťaky a jeden mě píchl inijekci. Je možné se domnívat, že inijekce bude infikovaná. Do ČR se vracím přesně za 6 dni, je možné a účinné 7 den po píchnutí nasadit postexpoziční profylaxi? Děkuji za odpověď

Hiv riziko 6. 10. 2023

Uživatel: patrik, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Pekny den. Mal som sex so znamym, ja som uzil Prep 2-1-1 schemu. (Cize 2 tbl pred sexom 3 hodiny. Znameho som otestoval hiv testom HIV INSTI co deteguju aj IgM. Nasledne sme mali sex, oralny bez kondomu, analny s kondomom, nakoniec sa urobil mne na tvar. Ale trochu semena mi spadla do nosa. Hned som si bol tvar umyt a vyplachnut nos vodou a pouzil som spray do nosa. Len v to rano pred sexom som mal v nose v dierke kde mi vecer kvaplo semeno- krustu, ktoru som rano odstranil prstom a trochu mi rano z nosa pri smrkani tiekla krv. Sex som mal az v noci, ale ranku v nose ako som sa pozeral som mal. Mam teraz strach ci som sa nakazil hiv cestou spermii v nose.

Dostupnost Apretude na českém trhu 29. 9. 2023

Uživatel: Filip, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, v jakém časovém rámci lze očekávat dostupnost injekční PrEP Apretude na českém trhu po nedávném schválení EMA?

2 tabletky před a 1 po 15. 9. 2023

Uživatel: Labutu, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, měl jsem před třemi týdny nechránění sex, před kterým jsem 10 hodin před užil 2 tablety prepu, po 24 hodinách jednu tabletu a poslední jsem si již nevzal, jelikož se mi udělalo špatně z jiných zdravotních důvodů a musel jsem do nemocnice. Nyní mi ten kluk napsal, s kterým jsem měl nechráněný sex, že mu teď na testech vyšlo HIV pozitivní. Jak velká šance je, že jsem pozitivní, když jsem si nevzal poslední tabletu při dávkování 2-1-1. Děkuji za odpověď.

Dotaz - Prep 26. 8. 2023

Uživatel: Daniel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, potřebuji se informovat, zda v mém případě je nutné brát jako prevenci Prep. Jsem gay, který má náhodné styky. Provozuji aktivní anální sex vždy s kondomem, a tzv. pasivní orální sex bez kondomu a líbání. Chodím na testy co půl roku (HIV, syfilis, žloutenka C), na žloutenku B jsem očkovaný, vše negativní. Dostačuje mi tedy jako dostatečná ochrana kondom při análním sexu, nebo je mi doporučen i Prep. Děkuji za odpověď.

vynechání dávky PREPu 14. 8. 2023

Uživatel: Petr, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, jsem uživatelem Prepu, který užívám každý den kolem půl sedmé večer. V neděli ráno jsem měl náhodný nechráněný anální styk v aktivní roli. Bohužel jsem předtím v úterý a v pátek zapomněl užít Prep (v sobotu večer před sexem jsem Prep užil). Je v takovém případě nutné přestat Prep užívat a vyčkat až bude možné provést test na HIV? Nebo i v případě, že vynechám některou denní dávku poskytuje Prep alespoň nějakou ochranu? Děkuji.

Roztrhnutý kondom 7. 8. 2023

Uživatel: Sofie, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Při sexu se roztrhl kondom. Většina ejakulátu skončila venku. Jak mám prosím postupovat? Bojím se, jestli jsem se nenakazila. Děkuji

PEP 19. 7. 2023

Uživatel: Anonym, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mám dotaz ohledně PEP. Byl jsem vystaven menšímu riziku a proto jsem zažádal o PEP. Nyní ho beru a chci se zeptat: i přes to, že byl jedinec negativní (nikdy nemůžeme věřit nikomu) a já beru PEP, nehrozí mi nějaké následky? Například vyvinutí HIV z prášku? Či něco dalšího.. nebo je to čistě prevence.. (Zní to jako hloupý dotaz, ale mám jen nervy a jsem hypochondr), děkuji!

Prep od jiné pojištovny 18. 7. 2023

Uživatel: Vattu, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, nejsem z velkého města a na prep point/ poradnu to mám daleko. Když jsem otázku Prep probíral se svojí Praktickou lékařkou, byla skeptická a odmítla mi podat recept, s tím že když pomine riziko na ledviny, tak by mě to stálo přes deset tisíc korun. Na pojišťovně ČPZP jsem také nepochopil. Protože jsem pojištěn u ČPZP tak bez toho aniž bych změnil pojišťovnu (na VZP, ZP MVCR nebo RBP ZP) mi žádný prep point lék nepředepíše a kvuli tomu abych si zašu***l měnit pojištovnu zatím opravdu nechci. Tak se chci zeptat, jaké mám možnosti?

Truvada 14. 7. 2023

Uživatel: JJ, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den omlouvám se že mám ještě jeden dotaz, ale chtěl jsem se zeptat jestli Truvada je PrEP nebo Pep a jestli ho předepisují jen v AIDS centrech, děkuji za odpověď

Doba použitelnosti po prvním otevření lahvičky 9. 7. 2023

Uživatel: Adam, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, PrEP používám v režimu on-demand a nepotřebuji ho příliš často. Přiznám se, že jsem si až teď asi po 6 měsících, co mám otevřenou lahvičku, všiml tučného nápisu "Doba použitelnosti po prvním otevření lahvičky: 2 měsíce". Znamená to, že vždycky po 2 měsících ji mohu vyhodit, pokud ji nespotřebuji, protože se nějakým zásadním způsobem začíná snižovat účinek? A tedy že pokud jsem jej bral teď po cca 6 měsících tak je ten účinek jaký? Nulový? Děkuji.

Předepsání PrEP 30. 6. 2023

Uživatel: Pavel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den může PrEP nebo Pep předepsat můj praktický lékař, nebo mě pošle ke specialistovi? Děkuji za odpověď

PrEP: jaké je riziko při vynechání dávky 7. 6. 2023

Uživatel: Franta, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, rád bych se zeptal, do jaké míry se zvýšilo riziko nákazy HIV při nechráněném análním styku (pasivní role) s potenciálně HIV+ mužem, pokud jsem při užívání PrEP v režimu on-demand omylem vynechal prostřední dávku. Užívání proběhlo následujícím způsobem: 2 tablety před rizikovým stykem, který proběhl 7 hodin po jejich užití. Po 24 hodinách od prvního podání bohužel dávka vynechána. Dále byly užity znovu 2 tablety až 48 hodin po užití prvních dvou tablet. Poté následovala ještě 1 a 1 tableta vždy po dalších 24 hodinách. Děkuji předem za komentář.

hiv 5. 6. 2023

Uživatel: ___, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

dobry den, chtel jsem se zeptat, jestli je tady risk infekce hiv, kdyz doslo k ejakulaci pri pasivnim analnim styku a kdyz beru prep on demand

PreP 5. 6. 2023

Uživatel: Surr, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně PrePu. Je lepší začít režim "denně" nebo "on demand", když mám sex maximálně 3-4 za měsíc a dokážu si to naplánovat? Protože jste psali, že při režimu "denně" by měl ještě člověk 7 dní před sexem počkat. Platí něco podobného i v druhém režimu? A druhá otázka zní, jaká je účinnost PrePu, kdyby náhodou došlo k ejakulaci při análním sexu. Díky za odpověď.

PEP TESTING 25. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Add information to question: I have taken Hep C test at 7 months post explosure which came out negative. Currently I am in abroad. Can someone forward my question to HIV specialist? I want to know about this more details.

PEP Testing 24. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

For my last question I posted yesterday. Thank you for the response. The facility that provides me PEP medication, says that my tests (HIV 1/2, HepB, HepC ) are conclusive at 3 months. No further testing (HIV 1/2, HepB, HepC ) are recommended for me. But these elevated liver enzymes are still persits?

Receiving Oral Sex 23. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Hi, I have received a oral sex (only oral without ejacuation) with gay men of unknown HIV status. After 62 hours of explosure, I have started the PEP medication (3 drug combination) for 1 month. I have tested for HIV 1/2, Hep B, Hep C, Syphilles at baseline, 30,60, and 96 days of explosure. All tests are negative and they are 4th generation ag/ab test from the Brno city hospital. I also take HEP C test at 7 months of exposure which came NEGATIVE. But I have elevated liver enzymes for long time. I have mild elevated values until 7 months. Then they came to normal level after 7 months.Again I have elevated values after 2 years . ( ALT is 2.31 and AST is 1.82). Are my tests conclusive?

Funkce PEP 15. 5. 2023

Uživatel: Tomas H, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, děkuji z odpověď. Bohužel se nemohu spojit s místem, kde mi byl PEP vydán. Tak se na Vás znovu obracím prosbou, s dotazem. Absolvoval jsem 2x hiv test s negativním výsledkem. Je zde prosim pravděpodobnost, že by po rizikovem kontaktu a podání PEP byl test negativní a za další 3 měsíce znovu negativní a virus by se projevil až cca po roce ? Omlouvám se znovu za otázku, jsem bohužel v zahraničí, proto to řeším zde. Ještě jednou Dekuji.

PEP - přežití viru 13. 5. 2023

Uživatel: Tomas H, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, po orálním sexu ( pasivně) jsem začal užívat PEP, kontrolní test po 3 měsících byl negativní. Je možné, že PEP virus pouze utlumila, nebyl tak rozpoznán a o rok později se virus projevil? Že by to zpozdilo jeho nástup, zvětšilo inkubační dobu? Pozoruji na sobě příznaky, ale je to cca rok po rizikovém kontaktu. Tuším, že to bude spis práce psychiky, ale raději se ptám. Mnohokrát děkuju za odpověď.

PreP a PEP 2. 5. 2023

Uživatel: Qeild, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mám otázku. Před dvěma týdny jsem měl nechráněný anální sex (v pasivní i aktivní roli). Do 72 h jsem začal užívat PEP (Emtricitabine/Tenofovir disoproxil maleynat a Evafirenz Teva). A otázka zní, jelikož ten první lék používá i jako PreP, ochránilo by mě to před HIV, kdybych měl nechráněný anální styk a kdybych měl za ty 2 týdny vybudovanou hladinu tohoto léku ?

Aktuální počet dotazů v databázi ke zvolenému tématu: 149

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.