On-line poradna

Pokud si nejste jisti, jestli jste se chovali "rizikově", zeptejte se v této poradně. Zodpovíme Vám všechny dotazy týkající se rizikového sexuálního chování a možnostech způsobů přenosu HIV. Budeme se snažit, abyste svou odpověď získal/a nejpozději v pracovní dny do 24 hodin od položení dotazu.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

prep věková hranice ? 12. 1. 2023

Uživatel: Matěj, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi může doktor předepsat prep, když mám 17 let. Překem děkuji za odpověď.

PEP dvojkombinace 11. 1. 2023

Uživatel: Honza, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den Paní doktorka na moji žádost mi předepsala dvojkombinaci PEP - Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan. Chtěl jsem něco levnějšího. Četl jsem že tento lék zatěžuje ledviny. Po použití cítím pnutí v bedrech a mám svědění. Jak je časté že při užití tohoto léku jeden měsíc se mohou poškodit nenávratně ledviny ?

Denní nebo nárazové užívání PrEP 30. 12. 2022

Uživatel: Lukáš, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den. Od kamaráda ze zahraničí jsem se dozvěděl, že je lépe užívat PrEP nárazově (2tbl 2h před sexem), neboť může negativně ovlivňovat funkci ledvin a tak by se neměl brát příliš často, natož pravidelně. Je na tom něco pravdy, nebo je skutečně lepší užívat PrEP pravidelně, tedy denně. Rizikovější sex mám zhruba 3-4x za měsíc, plus pravidelný nechráněný sex s partnerem co užívá taktéž PrEP, tam by to mělo být bez rizika. Neustále začínat a ukončovat užívání PrEPu mi nedává moc logiku, obzvlášť když by účinnost při denním užívání měla být o něco vyšší.

PrEP a průjem 21. 12. 2022

Uživatel: Kuba, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, užívám už delší čas PrEP v denním režimu a za poslední cca týden se objevuje řídká stolice a s tím spojené bolesti břicha. Žádné změny v jídelníčku jsem nedělal. V příbalovém letáku je dokonce uveden průjem jako častý vedlejší účinek (více než 1 z 10). Lze tomu nějak předejít? Děkuji.

Riziko + PEP 23. 11. 2022

Uživatel: Michal, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, z 19.1 na 20.11(4:00 ráno) Jsem měl sex s rizikovou prostitutkou. Protrhl se kondom. Ihned jsem akt ukončil a šel omýt penis. Při protržení jsem pár vteřin zůstal v její vagíně.Netrvalo to dlouho.21.11 jsem navštívil doktora pro PEP.Pan dokto předepsal Emtricitabine-Tenofovir-disoproxil Mylan,který jsem užil 14:00 tentýž den.Zde jsem zjistil, že pro PEP je nutné přidat ještě Isentress.22.11jsem kontaktoval lékaře a Isenstress dostal. První dávku jsem užil 22.11 v 10:00 dopoledne. Lékař doporučil upravu na 10:00 Mylan + Isentress a 22:00 pouze Issentress. Rád bych se zeptal jak velkou učinnost takto nasazeného PEP mohu předpokládat. Jak velké riziko mi hrozí? Děkuji mnohokrát

PrEP pro cizince 22. 11. 2022

Uživatel: Frapado, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Nevi nekdo, ktere kliniky predepisuji prep pro cizince, kteri nemaji verejne pojisteni, ale komercni pojistenj pvzp kod (333), pokud se tim vubec nekdo zabyva... Budu velice vdecny za jakykoli tip...

emtricitabine/tenofovir disoproxil Pep? 5. 11. 2022

Uživatel: Martin, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den, pred 24 hodinami mi pri pohlavnim analnim styku s muzem praskl kondom, byl jsem v aktivni pozici, zdravotni stav partnera neznam. Navstivil jsem tedy centrum HIV a pozadal pana doktora o napsani PEP, napsal mi na 30 dni emtricitabine/tenofovir disoproxil. Nicmene nyni ctu, ze se jedna o lek na lecbu hiv infekce ci spise jako prep, mel bych tedy znovu navstivit a nechat si napsat pep? Dekuji.

Mam jit na test? 4. 11. 2022

Uživatel: Ondra, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, pred několika dny jsem měl nechráněný anální styk (bez ejakulace) s mužem, který mi následně oznámil že je hiv +,ale ze se léčí.Léčba se nazývá prep (přesným názvem si nejsem jistý). Prý jeho hladina viru je na 0 a nemusim mit obavy. Nicmene obavy mam a proto Vám píši dotaz zda mam jit na test?Pokud ano tak kdy mam na test jit. Děkuji za odpověď

PEP o víkendu a svátcích 29. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, kdo prosím předepisuje PEP o víkendech a svátcích? Může se člověk obrátit na lékařskou pohotovost jako je tomu v některých západních zemích? Nebo se má obrátit na pohotovost nemocnic, které mají alespoň nějakou formu HIV center (infekčních klinik)? Nebo má jednoduše smůlu? Přecijen je doporučeno PEP podat ASAP, maximálně do 72 hodin od expozice a každá hodina má význam. Děkuji za odpověď.

Prep a antibiotika 26. 10. 2022

Uživatel: Vasek, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den,velka prosba. Pravidelne beru PreP kazdy den. Kdyz ted beru antibiotika. Nevadi s PreP?. Dekuju vam

PEP 22. 10. 2022

Uživatel: Magda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, je v pořádku nasazení po rizikovém nechráněném sexuálním styku (34 hodin) PEP kombinace Isentress 400 mg 2 denně a emtricitabine Tenofovir disoproxil Mylan 200 mg/245 mg 1 ráno? Děkuji moc za odpověď

Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir interakce s Mucosolvanem a Olynthem HA 19. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, prosím o názor na možné interakce Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir s jinými léčivými přípravky. Bohužel jsem během PEP dostal zánět horných cest dýchacích (rýma, produktivní kašel, kýchání, apod.).. Je možné začít užívat léky Mucosolvan 75mg a Olynth HA? Obávám se lékových interakcích, které sice nejsou uvedené v letáku, ale např. Ambroxol by nějaké interakce mohl mít prostřednictvím CYP3A4. Děkuji za odpověď.

Lékový záznam pacienta 15. 10. 2022

Uživatel: Pavel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Pokud mám předepsaný PrEP, uvidí to ostatní lékaři, ke kterým chodím v lékovém záznamu? Dá se tomu nějak vyhnout bez vyslovení celkového nesouhlasu s nahlížením do záznamu?

Efavirenz jako součást PEP 4. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, jako součást PEP mně byla před týdnem předepsána kombinace ART Truvada + Efavirenz 600mg na 30 dn. Užívám Efavirenz nalačno v nočních hodinách a způsobuje mně mírné vertigo, které přetrvává do odpoledních hodin následujícího dne, stejně tak pozoruji zvýšenou únavu a obecně problém s jasným myšlením. Máte prosím nějaké zkušenosti ohledně vážných NÚ tohoto léku? Existuje nějaký časový rámec, kdy se začnou projevovat? Dají se pozorovat nějaké časné příznaky hepatotoxicity, kterých bych si měl všímat? Je vhodné během PEP udělat třeba jaterní testy? Děkuji.

Podávání Prep jako Pep 1. 10. 2022

Uživatel: Harly, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den Byl jsem v HK a byl mi předepsán : emtricitabine/tenofovir disoproxil mylan což je Prep. Po chráněném sexu bylo zjištěno že žena má své dny a při sundávání sem si neuvědomil že mám řeznou ránu na ruce která ještě nebyla zhojená. Slečna je velice přelétavá takže riziko HIV je reálné. Ruku jsem si co nejdříve to šlo umyl mýdlem a ránu dezinfikoval (5-10min po "kontaminaci") Má otázka zní jak moc účinná je léčba pouze 2 léky (nasazené po 30h od "kontaminace") +Pořád si říkám zda jsem neměl více trvat na celkové léčbě Děkuji za odpověď.

PEP+ vakcína proti HIV B 29. 9. 2022

Uživatel: Terka, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, po rizikovém chování, kterého velmi lituji, jsem dostala i vzhledem k velkým obavam předepsaný PEP ( truvada generikum + isentress). Ráda bych se ještě ochránila před eventuální nákazou žloutenkou typu B- slyšela jsem že staci vakcína do 7 dnů. Neublížím si ale takovou kombinací? Obecně ( jsem plasan) jsem začala mít starost, aby riziko selhání ledvin nepřevýšilo původní riziko. Jakým obvyklým lékům se mám vyhnout? ( Vím o ibalginu). Jaké je riziko potíží s ledvinami u poměrně ještě mladého člověka, který se s nimi před tím neléčil? Jak ho snížit? Hodně pít? Děkuju

PrEP a Nolpaza 9. 9. 2022

Uživatel: David, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý deň, je bežné užívať PrEP spoločne s liekom Nolpaza (inhibor protonovej pumpy)?

Descovy jako Prep 6. 9. 2022

Uživatel: Jan, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné předepsat Descovy jako Prep. Chápu, že cenově je tam velký rozdíl oproti generikům, ale je pro samoplátce možné předepsat? Dále bych se chtěl zeptat, zda je v ČR schválen injekční Prep Apretude (cabotegravir). Děkuji moc za odpověď.

Post-expoziční profylaxe 2. 9. 2022

Uživatel: toms, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je informace o tom, že podstupuji léčbu v rámci post expoziční profylaxe dostupná všem zdravotním zařízením/lékařům. Od rizikového kontaktu uplynulo asi 20 dnů, testy na HIV jsou tedy stále negativní. Bohužel se mi ale nedáří objednat k obvodnímu lékaři, všude mě odmítají s tím, že neberou nové pacienty. Děkuji

Post-expoziční profylaxe 1. 9. 2022

Uživatel: toms, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, může uživání léku v rámci post-expoziční profilaxe způsobit stejné příznaky jako samotná nákaza HIV i bez přítomnosti HIV viru? Např. ekzém, zánět hrtanu, noční pocení, zvýšená teplota. Děkuji za opdověd.

Prep a parelen 6. 8. 2022

Uživatel: Vašek, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den, pouzivam Prep . Kdyz mam chripku muzu vzit paralem. Kdyz pouzivam Prep. Dekuju

Možnost indikace PEP 25. 7. 2022

Uživatel: M., Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, omlouvám se za zvláštní dotaz.Alkohol piji jen příležitostně, ale cca 36 hodin zpět jsem požila velké množství alkoholu, ze kterého mám velmi nepříjemný a dlouhý výpadek paměti.Alkohol jsem pila ve společnosti větší skupiny neznámých lidí při návštěvě baru. Bojím se, že v době mého blackoutu mohl někdo mé indispozice využít a mohlo dojít k nejhoršímu. Cestu domů si již pamatuji, nemyslím, si že jsem byla nijak rozrušená, ale kdo ví, jak na mě alkohol v té chvíli působil. Je možné, aby mi byl z výše uvedené důvodu předepsán PEP nebo je to absolutně vyloučeno? Nejsem si jistá, zda je vůbec možné, aby si člověk i přes ztrátu paměti nepamatoval takto zásadní okamžik. Děkuji za odpověď

Kapavka a PREP 20. 7. 2022

Uživatel: KKPepa, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den. Mohu při nákaze kapavky a užívání antibiotik na kapavku používat PREP? Nebo je potřeba vysadit a používat až po dobrání antibiotik? Děkuji za pomoc

Skladování PrEP 13. 6. 2022

Uživatel: Tomáš, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, nově užívám PrEP a hned na první balení jsem se dočetl, že se nemá uchovávat při teplotě nad 25 stupňů Celsia. V bytě mám aktuálně víc stupňů, mohu tedy PrEP uchovávat v lednici? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Tomáš

PrEP na vyžadaní / on damend 6. 6. 2022

Uživatel: martinek3836, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, Měl bych prosím dotaz k PrEP on damend 2-1-1 toto dávkovaní se doporučuje pro analní sex . Ale přece může mít člověk receptivní i insertivní anální sex . Málokdo v popisu zminuje insertivní pozici . Viděl jsem to jen britských pokynech BASH a některých americkych střediscích. Jak je to prosím ? Pochybuji ,že ve studích,IPERGAY ,ANRS-IPERGAY ,IPERGAY Ole měli lidé jen receptivní anální sex bez oralního sexu a insertivního .. análního sexu .

Insertivní oral sex a PrEP 5. 6. 2022

Uživatel: Martin3836, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den - prosím o posouzení situace a rizika Užil jsem PrEP v režimu 2:1:1 po použití 2 tablet proběhl 2 x insertivní oral od ženy odstupu cca 4 - 5 hodiny po použití 2 tablet . Nasledně jsem PrEP jestě užival 28 dní aniž jsme ještě viděli . Partnerka měla bolest v krku - pravdepodobně menší během včera si nestěžovala na žádnou bolest ... Jaké je mé riziko z HIV ... Děkuji předem za odpověd - celkem mám obavy z rezistence léku ..

Žloutenka C 26. 5. 2022

Uživatel: Marek, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, užívám PrEP a v rámci pravidelného screeningu mi byla zjištěna žloutenka C, pravděpodobně sexuální přenos, neboť drogy neužívám. PrEP jsem vysadil nedávno (kvůli této diagnóze), ale zajímalo by mě, zda účinné látky emtricitabin a tenofovir nemohly učinit virus HCV rezistentní vůči terapeutické kombinaci (DAA), která se podává. Něco takového jsem zaslechl. Nebo se to týká jiného viru? Proti HAV a HBV mám vakcínu Twinrix (očkováno 2003).

Prep a omeprazol 24. 5. 2022

Uživatel: Rob, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mohu se zeptat, zda lze užívat Prep společně s omeprazolem. V příbalovém letáku je kontraindikace s léky obsahující nelfinavir, což Prep neobsahuje, nebo jsou to podobné látky? Děkuji za odpověď.

PrepPoint a samoplátce 23. 5. 2022

Uživatel: F., Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, Díky za skvělou práci co děláte. :) Měl bych otázku, je možné na PrepPointu Karlín přijít jako samoplatce, protože moje pojišťovna (VoZP) s Vámi bohužel nemá smlouvu? Pokud ano, jaké jsou řádově náklady? Předem díky

strach 22. 5. 2022

Uživatel: katka, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, před 36 hodinami jsem měla nechráněný vaginální styk. Vím, že jsem udělala obrovskou chybu a teď toho opravdu lituji. Bojím se, že bych se mohla nakazit. Chtěla bych se Vás zeptat, zda mám, co nejdříve vyhledat pomoc a nasadit Pep a jaká je jeho cena. Děkuji

Aktuální počet dotazů v databázi ke zvolenému tématu: 112

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.