On-line poradna

Pokud si nejste jisti, jestli jste se chovali "rizikově", zeptejte se v této poradně. Zodpovíme Vám všechny dotazy týkající se rizikového sexuálního chování a možnostech způsobů přenosu HIV. Budeme se snažit, abyste svou odpověď získal/a nejpozději v pracovní dny do 24 hodin od položení dotazu.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

PEP TESTING 25. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Add information to question: I have taken Hep C test at 7 months post explosure which came out negative. Currently I am in abroad. Can someone forward my question to HIV specialist? I want to know about this more details.

PEP Testing 24. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

For my last question I posted yesterday. Thank you for the response. The facility that provides me PEP medication, says that my tests (HIV 1/2, HepB, HepC ) are conclusive at 3 months. No further testing (HIV 1/2, HepB, HepC ) are recommended for me. But these elevated liver enzymes are still persits?

Receiving Oral Sex 23. 5. 2023

Uživatel: Hebda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Hi, I have received a oral sex (only oral without ejacuation) with gay men of unknown HIV status. After 62 hours of explosure, I have started the PEP medication (3 drug combination) for 1 month. I have tested for HIV 1/2, Hep B, Hep C, Syphilles at baseline, 30,60, and 96 days of explosure. All tests are negative and they are 4th generation ag/ab test from the Brno city hospital. I also take HEP C test at 7 months of exposure which came NEGATIVE. But I have elevated liver enzymes for long time. I have mild elevated values until 7 months. Then they came to normal level after 7 months.Again I have elevated values after 2 years . ( ALT is 2.31 and AST is 1.82). Are my tests conclusive?

Funkce PEP 15. 5. 2023

Uživatel: Tomas H, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, děkuji z odpověď. Bohužel se nemohu spojit s místem, kde mi byl PEP vydán. Tak se na Vás znovu obracím prosbou, s dotazem. Absolvoval jsem 2x hiv test s negativním výsledkem. Je zde prosim pravděpodobnost, že by po rizikovem kontaktu a podání PEP byl test negativní a za další 3 měsíce znovu negativní a virus by se projevil až cca po roce ? Omlouvám se znovu za otázku, jsem bohužel v zahraničí, proto to řeším zde. Ještě jednou Dekuji.

PEP - přežití viru 13. 5. 2023

Uživatel: Tomas H, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, po orálním sexu ( pasivně) jsem začal užívat PEP, kontrolní test po 3 měsících byl negativní. Je možné, že PEP virus pouze utlumila, nebyl tak rozpoznán a o rok později se virus projevil? Že by to zpozdilo jeho nástup, zvětšilo inkubační dobu? Pozoruji na sobě příznaky, ale je to cca rok po rizikovém kontaktu. Tuším, že to bude spis práce psychiky, ale raději se ptám. Mnohokrát děkuju za odpověď.

PreP a PEP 2. 5. 2023

Uživatel: Qeild, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mám otázku. Před dvěma týdny jsem měl nechráněný anální sex (v pasivní i aktivní roli). Do 72 h jsem začal užívat PEP (Emtricitabine/Tenofovir disoproxil maleynat a Evafirenz Teva). A otázka zní, jelikož ten první lék používá i jako PreP, ochránilo by mě to před HIV, kdybych měl nechráněný anální styk a kdybych měl za ty 2 týdny vybudovanou hladinu tohoto léku ?

Prep autoimunitni onemocneni 1. 5. 2023

Uživatel: Tomas, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, četl jsem v pribalovem letaku že prep může způsobit autoimunitni onemocneni. Je to pravda? A jaká to jsou?

PEP after Oral Sex 17. 4. 2023

Uživatel: D., Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Hello, would you suggest to start the PEP treatment after giving oral sex to someone who you don´t really know and might have an active sexual life?

Prep 12. 4. 2023

Uživatel: Tomáš, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, nedávno mi byl předepsán PREP patřím do skupiny MSM. Taktéž jsem už 19 let diabetik prvního typu, zatím bez komplikaci kompenzace velmi dobrá. Po delším vztahu jsem singl, takže jsem se rozhodl pro PREP, samozřejmě můj dotaz směřuje k ledvinám, pan doktor co mi PREP předepsal to neviděl jako problém a další odběry mi naplánoval po 3 měsících. Chci se zeptat, zda bych neměl mít ledvinovou funkci sledovanou častěji a zda stačí pouze vyšetření z krve pro funkčnost ledvin při zahajení prepu u diabetika. Děkuji mockrát za odpověď.

PrEp proti syfilisu a kvapavke, otázka pre Dr.Prochádzku 28. 3. 2023

Uživatel: Mario, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

rizikovo sa správam len vo vzťahu k orálnemu sexu, pasívne aj aktívne, existuje nejaká vhodná profilaxia proti bakteriálnym infekciám, ak nechcem preventívne užívať antibiotiká? ...čo asi nieje rozumné a zaberá to vôbec, napr. ak som čerstvo vysadil ATB a mám ho ešte v krvi a rizikovo by som sa správal?

PrEP 14. 3. 2023

Uživatel: Prep, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den. Pouzivam PrEP na treti den pouzivania som mal analny sex s kondomom po kratkom case som zistil ze partner ma kondom natrhnuty. K vyvrcholeniu nedoslo. Tak ma zaujima ze aka je moznot nakazit sa ked pouzivam PrEP? Dakujem za odpoved

Délka užívání PREPu 28. 2. 2023

Uživatel: Merak, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, chtěla jsem se prosím poradit. Beru PREP nyní krátkodobě. Měla jsem cca před týdnem po dobu tří po sobě jdoucích dnů nechráněný styk. Před kontaktem jsem užila dvě tablety, následně každý den jednu. Můj dotaz zní, je potřeba dobrat celé balení 30 tablet? Zatím jsem užila 13 tablet. Nechráněný styk byl naposledy před týdnem. Pozoruji na sobě určité nežádoucí účinky-křeče v břiše, poruchy s krví-drobné krvácení mimo cyklus, enormní tvorba modřín, abnormální sny, proto bych ráda věděla, zda je potřeba celé balení dobrat nebo stačí například xy dnů po kontaktu. Děkuji mockrát za odbornou radu.

přenos 8. 2. 2023

Uživatel: Martin, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, měl jsem sex s mužem, který bere Prep a nepoužívá při sexu se známostmi kondom. Já jsem řekl, že chci sex chráněný, tak jsme kondom použili. Často ale kromě lubrikantu použil i sliny na zvlhčení. Co se týče hiv, mohl by ho chytit když používá Prep - jaká je pravděpodobnost? Spolu jsme použili kondom, ale byly tam ještě ty jeho sliny a před proniknutím do mne se třel penisem o můj anální otvor - a to kondom ještě nasazený neměl. Vzájemný orální sex jsme měli nechráněný. Děkuji za pečlivou odpověď.

prep věková hranice ? 12. 1. 2023

Uživatel: Matěj, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi může doktor předepsat prep, když mám 17 let. Překem děkuji za odpověď.

PEP dvojkombinace 11. 1. 2023

Uživatel: Honza, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den Paní doktorka na moji žádost mi předepsala dvojkombinaci PEP - Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan. Chtěl jsem něco levnějšího. Četl jsem že tento lék zatěžuje ledviny. Po použití cítím pnutí v bedrech a mám svědění. Jak je časté že při užití tohoto léku jeden měsíc se mohou poškodit nenávratně ledviny ?

Denní nebo nárazové užívání PrEP 30. 12. 2022

Uživatel: Lukáš, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den. Od kamaráda ze zahraničí jsem se dozvěděl, že je lépe užívat PrEP nárazově (2tbl 2h před sexem), neboť může negativně ovlivňovat funkci ledvin a tak by se neměl brát příliš často, natož pravidelně. Je na tom něco pravdy, nebo je skutečně lepší užívat PrEP pravidelně, tedy denně. Rizikovější sex mám zhruba 3-4x za měsíc, plus pravidelný nechráněný sex s partnerem co užívá taktéž PrEP, tam by to mělo být bez rizika. Neustále začínat a ukončovat užívání PrEPu mi nedává moc logiku, obzvlášť když by účinnost při denním užívání měla být o něco vyšší.

PrEP a průjem 21. 12. 2022

Uživatel: Kuba, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, užívám už delší čas PrEP v denním režimu a za poslední cca týden se objevuje řídká stolice a s tím spojené bolesti břicha. Žádné změny v jídelníčku jsem nedělal. V příbalovém letáku je dokonce uveden průjem jako častý vedlejší účinek (více než 1 z 10). Lze tomu nějak předejít? Děkuji.

Riziko + PEP 23. 11. 2022

Uživatel: Michal, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, z 19.1 na 20.11(4:00 ráno) Jsem měl sex s rizikovou prostitutkou. Protrhl se kondom. Ihned jsem akt ukončil a šel omýt penis. Při protržení jsem pár vteřin zůstal v její vagíně.Netrvalo to dlouho.21.11 jsem navštívil doktora pro PEP.Pan dokto předepsal Emtricitabine-Tenofovir-disoproxil Mylan,který jsem užil 14:00 tentýž den.Zde jsem zjistil, že pro PEP je nutné přidat ještě Isentress.22.11jsem kontaktoval lékaře a Isenstress dostal. První dávku jsem užil 22.11 v 10:00 dopoledne. Lékař doporučil upravu na 10:00 Mylan + Isentress a 22:00 pouze Issentress. Rád bych se zeptal jak velkou učinnost takto nasazeného PEP mohu předpokládat. Jak velké riziko mi hrozí? Děkuji mnohokrát

PrEP pro cizince 22. 11. 2022

Uživatel: Frapado, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Nevi nekdo, ktere kliniky predepisuji prep pro cizince, kteri nemaji verejne pojisteni, ale komercni pojistenj pvzp kod (333), pokud se tim vubec nekdo zabyva... Budu velice vdecny za jakykoli tip...

emtricitabine/tenofovir disoproxil Pep? 5. 11. 2022

Uživatel: Martin, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den, pred 24 hodinami mi pri pohlavnim analnim styku s muzem praskl kondom, byl jsem v aktivni pozici, zdravotni stav partnera neznam. Navstivil jsem tedy centrum HIV a pozadal pana doktora o napsani PEP, napsal mi na 30 dni emtricitabine/tenofovir disoproxil. Nicmene nyni ctu, ze se jedna o lek na lecbu hiv infekce ci spise jako prep, mel bych tedy znovu navstivit a nechat si napsat pep? Dekuji.

Mam jit na test? 4. 11. 2022

Uživatel: Ondra, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, pred několika dny jsem měl nechráněný anální styk (bez ejakulace) s mužem, který mi následně oznámil že je hiv +,ale ze se léčí.Léčba se nazývá prep (přesným názvem si nejsem jistý). Prý jeho hladina viru je na 0 a nemusim mit obavy. Nicmene obavy mam a proto Vám píši dotaz zda mam jit na test?Pokud ano tak kdy mam na test jit. Děkuji za odpověď

PEP o víkendu a svátcích 29. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, kdo prosím předepisuje PEP o víkendech a svátcích? Může se člověk obrátit na lékařskou pohotovost jako je tomu v některých západních zemích? Nebo se má obrátit na pohotovost nemocnic, které mají alespoň nějakou formu HIV center (infekčních klinik)? Nebo má jednoduše smůlu? Přecijen je doporučeno PEP podat ASAP, maximálně do 72 hodin od expozice a každá hodina má význam. Děkuji za odpověď.

Prep a antibiotika 26. 10. 2022

Uživatel: Vasek, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den,velka prosba. Pravidelne beru PreP kazdy den. Kdyz ted beru antibiotika. Nevadi s PreP?. Dekuju vam

PEP 22. 10. 2022

Uživatel: Magda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, je v pořádku nasazení po rizikovém nechráněném sexuálním styku (34 hodin) PEP kombinace Isentress 400 mg 2 denně a emtricitabine Tenofovir disoproxil Mylan 200 mg/245 mg 1 ráno? Děkuji moc za odpověď

Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir interakce s Mucosolvanem a Olynthem HA 19. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, prosím o názor na možné interakce Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir s jinými léčivými přípravky. Bohužel jsem během PEP dostal zánět horných cest dýchacích (rýma, produktivní kašel, kýchání, apod.).. Je možné začít užívat léky Mucosolvan 75mg a Olynth HA? Obávám se lékových interakcích, které sice nejsou uvedené v letáku, ale např. Ambroxol by nějaké interakce mohl mít prostřednictvím CYP3A4. Děkuji za odpověď.

Lékový záznam pacienta 15. 10. 2022

Uživatel: Pavel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Pokud mám předepsaný PrEP, uvidí to ostatní lékaři, ke kterým chodím v lékovém záznamu? Dá se tomu nějak vyhnout bez vyslovení celkového nesouhlasu s nahlížením do záznamu?

Efavirenz jako součást PEP 4. 10. 2022

Uživatel: John, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Vážení, jako součást PEP mně byla před týdnem předepsána kombinace ART Truvada + Efavirenz 600mg na 30 dn. Užívám Efavirenz nalačno v nočních hodinách a způsobuje mně mírné vertigo, které přetrvává do odpoledních hodin následujícího dne, stejně tak pozoruji zvýšenou únavu a obecně problém s jasným myšlením. Máte prosím nějaké zkušenosti ohledně vážných NÚ tohoto léku? Existuje nějaký časový rámec, kdy se začnou projevovat? Dají se pozorovat nějaké časné příznaky hepatotoxicity, kterých bych si měl všímat? Je vhodné během PEP udělat třeba jaterní testy? Děkuji.

Podávání Prep jako Pep 1. 10. 2022

Uživatel: Harly, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den Byl jsem v HK a byl mi předepsán : emtricitabine/tenofovir disoproxil mylan což je Prep. Po chráněném sexu bylo zjištěno že žena má své dny a při sundávání sem si neuvědomil že mám řeznou ránu na ruce která ještě nebyla zhojená. Slečna je velice přelétavá takže riziko HIV je reálné. Ruku jsem si co nejdříve to šlo umyl mýdlem a ránu dezinfikoval (5-10min po "kontaminaci") Má otázka zní jak moc účinná je léčba pouze 2 léky (nasazené po 30h od "kontaminace") +Pořád si říkám zda jsem neměl více trvat na celkové léčbě Děkuji za odpověď.

PEP+ vakcína proti HIV B 29. 9. 2022

Uživatel: Terka, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, po rizikovém chování, kterého velmi lituji, jsem dostala i vzhledem k velkým obavam předepsaný PEP ( truvada generikum + isentress). Ráda bych se ještě ochránila před eventuální nákazou žloutenkou typu B- slyšela jsem že staci vakcína do 7 dnů. Neublížím si ale takovou kombinací? Obecně ( jsem plasan) jsem začala mít starost, aby riziko selhání ledvin nepřevýšilo původní riziko. Jakým obvyklým lékům se mám vyhnout? ( Vím o ibalginu). Jaké je riziko potíží s ledvinami u poměrně ještě mladého člověka, který se s nimi před tím neléčil? Jak ho snížit? Hodně pít? Děkuju

PrEP a Nolpaza 9. 9. 2022

Uživatel: David, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý deň, je bežné užívať PrEP spoločne s liekom Nolpaza (inhibor protonovej pumpy)?

Aktuální počet dotazů v databázi ke zvolenému tématu: 125

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.