Sexuální složka chemsexu

Chemsex výrazně změnil sexuální kulturu MSM. S novými sexuálními scénáři přišla nová rizika. Například HCV se dříve nijak masivně sexuálně nepřenášela. V současné době výskyt HCV mezi MSM roste, přitom dvě třetiny HCV pozitivních MSM nikdy neužívali drogy injekčně. Koinfekce HIV a HCV je častá, ale i když jste HIV negativní a užíváte PrEP, když se pohybujete v populaci, můžete „chytit“ HCV. Pro to, abyste snížili riziko, že se nakazíte HCV, je důležité vyhnout se kontaktu s krví HCV pozitivních lidí. Pro přenos bohužel stačí tak nepatrné množství krve, že okem vlastně žádnou krev neuvidíte. Tady je několik doporučení převážně ze stránek https://nomorec.nl/en/, kde najdete i mnoho dalších užitečných informací a krásné komiksy z prostředí chemsexu. Námi vybraná doporučení vám pomůžou snížit riziko nákazy HCV. Pokud chcete mít jistotu, že se nenakazíte HCV, HIV a dalšími STI, stačí vám obecná doporučení pro bezpečný sex (používat kondom při každé souloži a mít tak den-dva pauzu mezi partnery), pokud je dokážete při chemsexu uplatnit.

Soulož (fucking): Umyjte a dezinfikujte si ruce ještě předtím než začnete aplikovat lubrikant do něčího zadku (instruktážní video zde https://nomorec.nl/en/everything-about-hep-c/about-hep-c-disinfection). Nikdy nesdílejte svou nádobu s lubrikantem. Vyhýbejte se lehání a sedání si na povrchy, na kterých může být zbytek něčího lubrikantu – umyjte a dezinfikujte tu plochu, položte na ni svůj ručník. Když jste v pasivní roli, ležte jen na svém vlastním ručníku, tak se nedostanete do kontaktu s cizím lubrikantem. Nepůjčujte si ručníky (přineste si jeden s sebou). Nenechávejte nikoho, aby do vás ejakuloval.

V pauze:

  • Byl jste v aktivní roli? Asi budete mít lubrikant (který může obsahovat HCV) na těchto částech těla: penis, pubické ochlupení, varlata, třísla, ruce. Byl jste v pasivní roli? Asi budete mít lubrikant (který může obsahovat HIV nebo HCV) na zadku, penisu a varlatech, rukou.
  • Nenechávejte stopy lubrikantu na površích. Když měníte partnera nebo pozici (top/bottom), umyjte se od pasu dolů vodou a mýdlem. Mýdlo pečlivě smyjte, stopy mýdla mohou podráždit sliznice penisu a zadku. Pokud se to stane, zvyšuje se riziko přenosu HCV a jiných STI.
  • Když se myjete, sundejte si cock ring – lubrikant (i se stopami krve s HCV) se snadno dostane pod váš cock ring a špatně se odtud vymývá. Cock ring umyjte a dezinfikujte, než si ho znovu nasadíte. Nakonec si umyjte a dezinfikujte ruce.
  • Varování: Nikdy si nedezinfikujte penis ani anální otvor, podráždíte tak sliznice těchto částí těla. Mytí mýdlem nebo sprchovým gelem (a jeho pečlivé vymývání) je maximum, co můžete udělat v místech od pasu dolů pro minimalizaci přenosu HCV.
  • I když budete hodně opatrní, při chemsexu se nikdy úplně nezbavíte rizika, proto choďte na testy jednou za 3-6 měsíců.

Ass play: Infekce HCV se častěji vyskytuje u mužů, kteří sdílí dilda a jiné hračky, které přichází do styku s rektem. Nejlepší je, když do kontaktu s vašim zadkem přijdou jen vaše vlastní hračky. Pokud máte dojem, že se o ně musíte dělit, ujistíte se, že všechno je správně umyté a dezinfikované. Tipy na dezinfekci i s videem naleznete zde (https://nomorec.nl/en/everything-about-hep-c/about-hep-c-disinfection). Ujistěte se, že se na vaše hračky nedostane cizí lubrikant. Uchovávejte své hračky odděleně od ostatních, tak se vyhnete tomu, že na vaše věci omylem sáhne někdo s rukama upatlanýma lubrikantem (ve kterém budou mikroskopicé částečky krve). Totéž platí i pro pomůcky typu fleslight a jiné masturbátory (nesdílejte je s nikým, pokud ano, pečlivě je očistěte a dezifikujte). Další alternativou je používat na dilda kondom (a důsledně dávat nový kondom pro každého nového partnera).

Používání dild a jiných hraček může uvnitř způsobit mikroskopická poškození, tak malá, že si jich vůbec nevšimnete. Když potom přijde anální sex bez kondomu, hrozí přenos HIV, HCV a dalších STI. Používání jiných věcí z domácnosti může být velmi nebezpečné. Pokud to přece jenom uděláte, vyhýbejte se předmětům s ostrými hranami nebo čemukoliv, co se může uvnitř rozbít. Pokud jde o předmět bez podstavce nebo jiné širší základny, nenechte ho proniknout do vás příliš hluboko. Pokud se to stane a není možné ten předmět vyndat, zajděte na pohotovost. Platí doporučení z oddílu fucking – dezinfekce ploch a vlastní ručník, na kterém ležíte, důkladné mytí od pasu dolů a dezinfekce rukou. Nikdy nedezinfikujte penis ani anální otvor, jednoduché pravidlo je, že na místa od pásu dolů dezinfekce nepatří!

Dejte pozor na jiné STI – způsobují drobná porušení kůže, přes které k vám snadněji pronikne HCV a HIV.

Fisting: Při fistingu může dojít k přenosu HIV, pokud fister (ten, kdo provádí fisting) má na ruce říznutí nebo oděrku. Také HCV je běžnější u mužů, kteří nepoužívají důsledně rukavice při fistingu. Vir HCV vydrží mimo lidské tělo mnohem déle než vir HIV. Pokud se fistingu účastní více mužů, HIV a HCV se mohou přenášet díky hlenu z rektu nebo krví, která zůstane na ruce. Tak se můžete nakazit od někoho, s kým jste vůbec nic neměli.

Součástí HR při fistingu je používat rukavice. Možná vám rukavice nevyhovují kvůli svědění, které může způsobovat pudr, kterým rukavice bývají ošetřené z vnitřní strany. Kupte si rukavice bez zásypu. S každým novým partnerem si vezměte nové rukavice (HCV ulpívá na vnější straně rukavic). Také si pečlivě umyjte a dezinfikujte ruce (pokud při fistingu jdete nad rukavice, lubrikant se dostane na vaše paže). Nejdříve mytí, potom dezinfekce (bez mytí dezinfekce není účinná). Pokud vám rukavice výrazně nevyhovují, pečlivě myjte a dezinfikujte ruce a paže před a po fistingu.

Při fistingu se velmi snadno poškodí sliznice rekta. Pokud po fistingu přijde anální sex bez kondomu, riziko přenosu HIV a HCV pro každého z partnerů je mnohem vyšší. Při fistingu použijte hodně lubrikantu, pomůže to snížit riziko krvácení. Když při fistingu použijete lubrikant na olejové bázi, mohou vzniknout problémy při análním sexu, protože olej poškodí většinu kondomů. Buď použijte lubrikant na vodní bázi, nebo přejděte na nelatexové kondomy, které olej nepoškozuje. Platí doporučení z předchozích oddílů – dezinfekce ploch a vlastní ručník, na kterém ležíte, důkladné mytí od pasu dolů a dezinfekce rukou. Svůj lubrikant nikomu nepůjčujte.

Pokud se cokoliv dostane do pusy, může dojít k přenosu hepatitidy typu A, salomely, shigelly.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.