Jiné nouzové situace, které mohou nastat při chemsexu

Teď půjde o situace, které jsou spíše nepříjemné než život ohrožující.

Předměty v konečníku

Někdy mohou předměty uvíznout v análním otvoru tak, že se je nedaří vytáhnout. Sevřené svalstvo, úzkost, neschopnost uvolnění (spojená s užitím drog) problém ještě zhoršuje. Když uplynou hodiny, relaxace a sezení na toaletě nepomáhá, je možné, že budete muset jít na pohotovost.

Pokud jde o něco, co není určené pro užití v rektu nebo pokud se to může rozbít nebo jinak způsobit poškození rekta, může jít o naléhavou situaci, která vyžaduje rychlý zásah. Pokud uvíznutí objektu provázejí bolesti břicha, krvácení z rekta, zvracení nebo teplotu, dostaňte se co nejdříve na pohotovost. Vám to může připadat trapné, ale na pohotovosti se s takovými případy setkávají. I v Česku se vyskytly případy protržení střevní sliznice předmětem nebo případně pěstí. V takovém případě hrozí akutní zánět pobřišnice a neodkladná pomoc zdravotníka je nutná.

Když si nejste jistí, zavolejte pohotovost a poraďte se.

Další úrazy

Při chemsexu díky nemotornosti pod vlivem G nebo nabuzenosti pod vlivem pervitinu mohou nastat různé úrazy:

 • -Úraz hlavy – aplikujte led nebo něco studeného. Pokud se člověk chová divně, je ospalý, zvrací nebo se jeho stav zhoršuje, volejte záchranku.
 • -Masivní krvácení – tlačte na ránu tím, co je po ruce, například smotaným ručníkem. Cílem je zastavit krvácení. Volejte záchranku.
 • -Popáleniny – mírné popáleniny chlaďte, pusťte na popálené místo studenou vodu, nepřikládejte led.

Pravděpodobná infekce HIV

PEP musí být užitá nejpozději do 72 hodin od předpokládané infekce, například od sdílení jehel s HIV pozitivní osobou nebo od ejakulace do vás. Pokud je člověk, se kterým došlo ke sdílení jehel nebo který do vás ejakuloval, HIV pozitivní, ale léčí se a má tzv. nulovou virovou nálož, není třeba užívat PEP. PEP lze naopak doporučit, pokud je dotyčný člověk HIV pozitivní, ale neléčí se. Pokud je daný člověk HIV negativní nebo nezná svůj HIV status, zdravotník vám pomůže zhodnotit rizika.

Jiné infekce, jako například HCV (virová hepatitida C) nebo syfilis nejsou považovány za naléhavé, protože neexistují žádné preventivní metody účinné v nějaké časové lhůtě po potenciální nákaze. Pokud se však nakazíte, jděte poté, co se vyspíte, za venerologem, a snažte se nepřenášet infekci dál.

Priapizmus jako dlouhotrvající, bolestivá erekce

Může způsobit trvalé následky pro penis. Není to moc běžný jev, ale může vzniknout z kombinace léků na podporu erekce a drog. Priapizmus může ustoupit sám od sebe během dvou hodin. Jsou určité věci, které pro to můžete udělat.

Co dělat:

 • -vypnout porno, změnit prostředí,
 • -snažit se vyčůrat se,
 • -vykoupat se nebo se osprchovat v teplé vodě,
 • -vypít spoustu vody,
 • -jít se projít,
 • -zkusit cviky jako dřepy nebo běh na místě,
 • -vzít si lék na bolest, je-li to třeba.

Co nedělat:

 • -nedávejte si na penis led ani studenou vodu, to může věci jenom zhoršit,
 • -nesouložte ani nemasturbujte, nesnažte se ejakulovat, to nedonutí erekci, aby odezněla,
 • -nepijte alkohol,
 • -nekuřte.

Navštivte pohotovost, pokud nestimulovaná erekce trvá déle než dvě hodiny. Takhle dlouhá erekce vyžaduje ošetření, aby nezpůsobila trvalé poškození penisu. V nemocnici dostanete tablety nebo injekce přímo do penisu, krev z penisu odstraní jehlou nebo malým řezem pod lokální anestezií.

Anafylaktický šok – alergická reakce na drogy

Drogy bývají často smíchané s dalšími látkami, které ovlivňují jejích kvalitu. Některé z těchto látek mohou být toxické, nebo mohou vyvolat alergickou reakci. Také příliš mnoho čisté (neředěné) látky může způsobit jak předávkování, tak alergickou reakci. Velmi silná alergická reakce, anafylaktický šok, může být velmi nebezpečná.

Symptomy:

 • -problémy s dýcháním,
 • -otok jazyka a hrtanu,
 • -oteklé a svědící oči,
 • -skvrny na kůži,
 • -úzkost,
 • -příznaky šoku (ne ve smyslu emoční reakce na něco šokujícího, ale stav, kdy oběhový systém neokysličuje dostatečně tělo) – bledá, studená kůže, pocení, rychlé, mělké dýchání, slabost a zmatenost, žízeň a další příznaky.
 • Salmonelová infekce
 • Nejedná se o naléhavý případ, příznaky (horečky, průjmy) se rozvinou třeba až druhý den. Většinou se nakazíte z nedostatečně tepelně opracovaných potravin, při chemsexu může dojít k nákaze fekálně-orální cestou, která jinak u dospělých lidí není běžná. Zdravotníci pak pravděpodobně budou zkoumat co a kde jste jedli (aby zjistili zdroj nákazy) a nezeptají se i na vaše sexuální partnery.

Sexuální a fyzické napadení

Sexuální napadení nemusí být situací, která si vyžádá zdravotnickou pomoc, ale může vyžadovat okamžitý zásah, pokud je kdokoliv ohrožený útočníkem.

V sexualizované atmosféře, pod vlivem drog a po několika nocích beze spánku můžeme být méně empatičtí, méně vnímaví vůči potřebám a zranitelnosti lidí, se kterými máme sex. V kontextu chemsexu existuje hodně zmatku v souvislosti se souhlasem. Znásilnění nebývá tak zřejmé jako když ho páchá krutý útočník s vědomím toho, co dělá.

V matoucím prostředí chemsexu můžeme být někdy sexuálním útokem vinní my sami. Osoba, se kterou máme sex, může vypadat, že souhlasí, ale je třeba jen tak moc intoxikovaná, že nemůže opravdu souhlasit nebo nesouhlasit. Takové nepatrné rozdíly se obtížně posuzují, když člověk sám je intoxikovaný a nevyspalý.

O takových situacích je důležité mluvit – ne vždy jsou zdravotníci připravení na to, aby pomáhali mužské oběti sexuálního napadení. Obraťte se na nás, s vaší situací vám pomůžeme!


Převzato z https://www.davidstuart.org/chemsex-first-aid

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.