Sexualizované násilí

Souhlas se sexem znamená, že jste schopní poskytnout souhlas s jasnou představou o tom, čemu vlastně říkáte ano.

Drogy jako alkohol, GHB/GBL a mefedron mohou způsobit výpadky paměti nebo zmatenost. Také můžete být natolik vzrušení, že půjdete do věcí, které by pro vás byly jindy nepříjemné.

Consent a jak říct ne

Pití a alkohol mohou člověka zmást, ale vždy máte právo zvolit, s kým budete mít sex.

Pokud si nejste jistí nebo máte špatný pocit, vždy můžete přestat a udělat si pauzu. V takových situacích se opravdu vyplatí být asertivní a upřímný, pokud jde o to, co v sexu chcete. Někdy to může být složité – zejména v sexuálních situacích, kde jsou zahrnuty i drogy.

Říct někomu, že se necítíte dobře (v souvislosti s drogami) může být schůdnou a nekonfliktní cestou jak získat rychlou pauzu od sexu, který vám nevyhovuje.

Oddychněte si, napijte se vody, chvíli se vyhněte užívání dalších drog a rozmyslete si, jestli chcete pokračovat nebo ne.

Pokud si nejste jistí, raději to zastavte!

Jedním z problémů sexu na drogách je, že věci se mohou rychle změnit. Můžete začít se sexem s klukem, který má zájem o sex s vámi, ale pak začne postupně ztrácet vědomí a možná dokonce upadne do komatu pod vlivem G.

Vnímejte svého sexuálního partnera, pokládejte si otázku, jestli s vámi udrží oční kontakt, jestli se soustředí a jestli je schopen vám verbálně odpovědět.

Pokud to vypadá, že je zmatený nebo ospalý, jeho pohyby jsou podivné, zastavte se.

Požádejte někoho, aby se k vám připojil a pohlídal ho. Jsou lidi, kteří dopředu říkají věci jako „jestli odpadnu, prostě pokračuj“, ale to by nebylo v pořádku.

Byl jste napaden?

Jestli s vámi měl někdo sex bez vašeho souhlasu, je to sexuální útok.

Pokaždé, když je jeho penis ve vašem zadku nebo v puse bez vašeho souhlasu, jde o znásilnění.

Obojí je zločin.

Pokud si myslíte, že jste mohli zažít sexuální útok, můžete se obrátit na policii, promluvit si s poradcem nebo psychoterapeutem. Napište nám na info@chemsex.cz, zavolejte na některou z krizových linek, kontaktujte odborníky (na stránkách České společnosti AIDS pomoc je seznam lékařů a terapeutů pro HIV pozitivní). Možná vám dělají starosti sexuálně přenosné infekce nebo fyzické zranění (zejména pokud jde o rektum), nebo si vůbec nepamatujete, co se stalo.

Pokud jste HIV negativní, zvažte PEP (zavolejte do místního HIV centra).

Zdá se, že asi 95 % obětí „chemsexových“ znásilnění o tom nikdy nemluví s policií. Velká část znásilnění při chemsexu je podmíněná situačně, možná nechcete způsobit potíže někomu, kdo vám ublížil pod vlivem pervitinu, ale jinak to je „hodný kluk“. Většinou se nechtěný sex opravdu přihodí tak, že jeden pod vlivem pervitinu je agresivnější a neempatický, zatímco druhý je příliš utlumený, aby dal jasně najevo, že se mu něco nelíbí.

Ale jsou i případy, kdy překročení hranic je úmyslné a dopředu plánované: v některých evropských zemích už byli odsouzení „chemsexoví“ násilníci, kteří se dopředu domlouvali jako skupina a pak lovili své potenciální oběti (podrobně o tom píše Morris, 2019).

Nemusíte jít rovnou na policii, ale určitě nemlčte. Neříkejte, že si za to můžete sami, protože jste si dali moc G nebo dokonce proto, že jste tam vůbec šli. Znásilněné ženě také nevyčítáte, že měla krátkou sukni.

Buďte k sobě laskaví.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.