Jak se virus nepřenáší a jak se chránit...

Virus HIV se nepřenáší:

  • Při běžném mezilidském kontaktu (podáním ruky, používáním telefonního sluchátka, během společného pobytu v místnosti), společným užíváním nádobí. Zatím nebyla prokázaná infekce HIV u členů domácnosti, kteří s HIV pozitivním bydleli, ale neměli s ním sexuální styk a nesdíleli s ním injekčně drogy, polibkem (sliny HIV pozitivního sice mohou obsahovat HIV virus, ale ve velmi malém množství; mimo to jsou ve slinách obsaženy látky, které virus ničí. Za ne zcela bezpečný lze ovšem považovat tzv. „francouzský“ polibek, kdy může dojít k drobným poraněním v ústech. U zubaře, lékaře, v nemocnici (riziko nehrozí, pokud jsou dodrženy hygienické předpisy sterilizace nástrojů apod.). Při objímání, mazlení, dráždění pohlavních orgánů rukou partnera či partnerky bez kontaktu s jeho spermatem či s poševním sekretem (např. tzv. „petting“), tyto praktiky lze označit z hlediska možností přenosu HIV jako nerizikové.
  • Kousnutím či bodnutím hmyzem (virus HIV se nemnoží v zažívacím ústrojí hmyzu), ani přes zvířata.
  • Návštěvou bazénu, koupaliště, sauny – virus HIV mimo organismus špatně přežívá, pouze krátkodobě. Zvláště citlivý je na teplo (ničí ho teplota 60°C), sucho a vodu.
  • Sexuálním kontaktem, pokud HIV pozitivní dlouhodobě dosahuje nedetekovatelné virové nálože a netrpí žádnou další pohlavně přenosnou infekci.

Bezpečná ochrana

Pokud jde o jeho spolehlivost, kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně, můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou.

Vždy ale musíme počítat s tím, že kondomy nepropouští původce pohlavních chorob pouze tehdy, pokud jsou výrobcem testované a byly správně skladovány. To znamená, že je nevystavujeme vyšším než pokojovým teplotám, nepřijdou do styku se slunečním světlem, a nemáme je ve vlhkém prostředí. V opačném případě nám výhody latexu – třeba skutečnost, že kondom můžeme osminásobně natáhnout než praskne – budou k ničemu. Pokud to tedy shrneme: spolehlivost tohoto způsobu ochrany je daná především tím, že víme jak s nimi zacházet, než tím, co pro nás firmy udělají při jejich vývoji. Kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně, můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou. Často se v této souvislosti cituje výzkum, kdy bylo vybráno 245 párů, ve kterých byl jeden z dvojice HIV pozitivní bez nedetekovatelné virové nálože a u druhého bylo bezpečně prokázáno, že nakažený není. Polovina všech párů přitom kondom používala při každém styku, druhá polovina jen někdy. V případě dvojic, které kondom používaly pokaždé nedošlo ani k jednomu přenosu infekce, zatímco u těch, kdo v tomto nebyli důslední, došlo k nákaze u každého desátého páru.

Důležité je samozřejmě také nepodceňovat výběr té správné velikosti. Není přitom ani tak podstatné, jak je kondom dlouhý, ale spíš to, jakou má šířku. Experti na kondomy prohlašují, že kondom musí pevně sedět, ale nesmí škrtit. Doporučují jeho výběr podle změřeného obvodu penisu při erekci. Pokud je na balení uvedená šířka výrobku, zvolte takový kousek, aby obvod penisu byl o trochu větší, než je dvojnásobek udané šířky kondomu. Jedině taková velikost vám potom zaručí že kondom nesklouzne v situaci, kdy to bude nejméně potřeba.

25. 9. 2020 OQYZ

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.