MDMA

MDMA je derivát amfetaminu, slangově extáze, E (éčko, emko), adam/eva nebo pilulky. Je často ředěná jinými, levnějšími, látkami (například kofein, pervitin, syntetické katinony).

MDMA nejčastěji potkáváme ve formě krystalů, které mají specifickou „chemickou“ hořkou chuť a špinavě bílou, nažloutlou nebo nahnědlou barvu. Můžeme se setkat také s pilulkami (pestré barvy, často s vyraženým obrázkem nebo logem).

Krystaly MDMA je možné rozdrtit na prášek a šňupat, spolknout (raději zabalené v papírku), vetřít do dásní. Tablety se užívají orálně.

Přítomnost MDMA lze zjistit z moči během 1 až 5 dní od užití.

Co s MDMA chceme zažít

Asi půlhodiny po aplikaci euforie, uvolnění zábran, pocit sounáležitosti s jinými lidmi, touha komunikovat s lidmi, dotýkat se jich, pocit, že jsem milován.

MDMA má i stimulační efekt, člověk má pocit, že je nabitý energií.

Může se změnit vnímání zvuků a světel, to je jeden z důvodu popularity MDMA na tanečních akcích a v klubech.

Čemu bychom se s MDMA rádi vyhnuli

Typicky a častý nežádoucí účinek je zatínání čelistí, skřípání zubů (vyplácí se mít připravenou žvýkačku) nebo pocení.

Někdy MDMA způsobuje úzkost, záchvaty paniky, dezorientaci a zmatenost.

MDMA způsobí vyplavení látek, díky kterým se cítíme dobře. Mozku pak trvá několik dní, než chybějící látky nahradí. Proto nemá moc smysl užívat další MDMA po odeznění účinku. „Low meedweek“ je pokles nálady uprostřed týdne (po víkendové akci), který trvá, dokud mozek nenahradí chybějící látky.

Na MDMA se poměrně rychle vyvíjí tolerance, to může svádět k přechodu na silnější stimulační látky. Závislosti přímo na MDMA se nemusíme příliš obávat, někteří lidé si ale bez MDMA nedokážou představit dobrou taneční akci.

Látky, kterými se MDMA ředí (pervitin, syntetické katinony, aspirin, kofein, ketamin), můžou způsobit další nepředvídatelné účinky.

Rizika

MDMA může zvýšit vaši tělesnou teplotu na život ohrožující úroveň, tanec a teplo v klubech situaci zhoršuje.

Úmrtí spojená s užitím MDMA nejčastěji souvisí s přehřátím organizmu, srdečním selháním nebo pitím nepřiměřeného (málo nebo příliš) množství vody.

Některé výzkumy naznačují, že dlouhodobé užívání MDMA může způsobit potíže s pamětí, depresi, úzkost a kognitivní problémy.

Sex na MDMA

MDMA vás může vzrušit, zvýšit citlivost na dotek, zesílit touhu po kontaktu s jinými lidmi. Ale erekci spíše zhorší a ejakulaci znesnadní. Snižování zábran může vést k rizikovějšímu sexu.

MDMA se často užívá s viagrou. To pomůže překonat problém se získáním a udržením erekce, ale je tam vyšší riziko dlouhotrvající bolestivé erekce, která pak často vyžaduje lékařskou pomoc.

Toxický koktejl

Alkohol

Alkohol může utlumit účinky MDMA, zatímco MDMA maskuje účinky alkoholu, takže je obtížné zjistit, jak moc jsme opilí. Obojí odvodňuje organismus, zatěžuje játra a ledviny a zvyšuje tělesnou teplotu. Úmrtí související s MDMA často zahrnují i alkohol.

Medikace na HIV

Některé z léků na HIV – zejména inhibitory proteázy, jako je ritonavir – mohou zvýšit hladiny MDMA v těle na extrémně vysokou hladinu, protože zabraňují jeho rozkladu v játrech. Poraďte se se svým lékařem nebo si ověřte interakce medikace, kterou užíváte, s látkami, které se chystáte užít.

Antidepresiva

Užití MDMA při léčbě některými antidepresivy je extrémně nebezpečné, protože zvyšuje riziko serotoninového syndromu. Jedná se o život ohrožující stav, charakterizovaný neklidem, nespavostí, pocením, zrychleným srdečním tepem a svalovými křečemi.

Serotoninový syndrom nerozchodíte, lékařskou pomoc proto vyhledejte hned.

Pokud užíváte antidepresiva, před užitím MDMA se poraďte s lékařem. Nejhorší bývá kombinace MDMA s inhibitory monoaminooxidázy (MAOI).

Kokain, mefedron, pervitin

Tyto stimulační látky užité s MDMA mohou vystavit srdce nebezpečné úrovni zátěže, to zvyšuje riziko infarktu.

Léky typu Viagra

Kromě zvýšené zátěže pro srdce tato kombinace může zvýšit vaši šanci na dlouhotrvající bolestivou erekci (déle než 4 hodiny). Bez rychlé lékařské pomoci priapismus může způsobit trvalé poškození vašeho penisu.

Bezpečnější užívání

Přehřátí a dehydrataci se můžete vyhnout tím, že každou hodinu, kterou protančíte, vypijete půllitr vody a mezi tančením si uděláte přestávky. Pití příliš velkého množství vody může být nebezpečné, proto se snažte toto množství nepřekračovat.

Když hodně tančíte nebo jste jinak fyzicky aktivní, dělejte si pravidelné přestávky, abyste si snížil tělesnou teplotu.

MDMA by se měli vyhnout lidé, kteří v minulosti měli psychické potíže, protože MDMA může přispět k rozvoji nebo zhoršení depresivních stavů a jiných potíží.

Vzhledem k tomu, že MDMA zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, je třeba se mu vyhnout, pokud trpíte některým z následujících onemocnění:

- vysoký krevní tlak,

- problémy se srdcem, játry nebo ledvinami,

- glaukom,

- mozková příhoda v minulosti.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.