V sauně

V některých saunách drogy vyloženě nejsou vítané, v jiných jsou docela běžné.

Na co si dát pozor?

Čas

Užívání v sauně má své specifické rizikové momenty ve srovnání s jinými místy, jedním z nich je hlídání času. S telefonem schovaným ve skříňce a v tlumeném osvětlení není snadné udržet si představu o čase. Snadno se pak stane, že tam zůstanete déle než jste plánovali.

Dávkování

Ze stejných důvodů je těžké v sauně udržet přehled o množství užitých drog a čase, který uplynul od vaší poslední dávky (zvlášť nebezpečné to je v případě G). O první pomoci při předávkování G se dočtete zde.

Prozrazení

Dalším problémem je bezpečnost – některé sauny jsou striktní, když jde o drogy, a určitě je snadnější dostat se do potíží se zákonem v sauně než v něčím bytě. Pro zaměstnance je jednoduché prohledat skříňky, a když na sobě máte pouze ručník, nemáte moc možností kam schovat drogy, které jste přinesli s sebou.

Ohrožení

V sauně není moc příležitostí a míst, kde je možné užívat nerušeně. Hodně lidí se snaží užívat v kabinkách, které sice zajistí určitou míru soukromí, ale můžou být nebezpečné v případě, že něco půjde špatně. Kvůli slabému osvětlení, nedostupnosti potřebného vybavení a nečistým plochám je snadné chybovat, zejména v odměřování dávek G nebo při injekční aplikaci. Úmrtí uživatelů v saunách často souvisí s tím, že trvá příliš dlouho než si kdokoliv uvědomí, že člověk v kabince potřebuje pomoc. Někteří muži na takových místech zažili nechtěný sex.

Jak na bezpečí v sauně?

Nejsem sám

Zkuste zařídit, abyste do sauny šli s kamarádem (můžete pak na sebe vzájemně dávat pozor). Pokud jdete s někým do kabinky, vaši přátelé by měli mít přehled o tom, kde přesně jste.

Vím co užívám

Vyhýbejte se shánění drog v sauně od neznámých lidí (riskujete, že koupíte nekvalitní drogy s jinou koncentrací účinné látky).

Pravidelně piju

Pijte hodně vody, v sauně je snadné se dehydrovat, tím spíše, když jste pod vlivem drog. Snažte se nestrávit hodiny v kabince aniž byste se napili. Nedělte se s nikým o pití ani nepijte od jiných – jejích pití může obsahovat G (a když už nějaké G v sobě máte, můžete se předávkovat).

Jím

Snězte něco, abyste si udrželi energii.

Mám s sebou své léky

Když pravidelně užíváte nějakou medikaci, vezměte si ji s sebou – nikdy nevíte, jak dlouho v sauně nakonec zůstanete.

Kam s kondomy a lubrikantem?

Kondomy a lubrikant můžete nosit v ručníku nebo v náramku, na kterém máte klíč.

Vypnu telefon

Baterie v telefonu se vybíjí, proto telefon klidně vypněte, když ho necháváte ve skříňce. Když pak budete nutně potřebovat někoho kontaktovat, nebudete řešit problém s nabíjením telefonu.

Hranice

Stanovte si čas, dokdy saunu opustíte.

Vezměte si s sebou omezený obnos peněz, to vám pomůže omezit množství drog, které užijete.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.