V sauně

V některých saunách drogy vyloženě nejsou vítané, v jiných jsou docela běžné. Na co si dát pozor? Užívání v sauně má své specifické rizikové momenty ve srovnání s jinými místy, jedním z nich je hlídání času. S telefonem schovaným ve skříňce a v tlumeném osvětlení není snadné udržet si představu o čase. Snadno se pak stane, že tam zůstanete déle než jste plánovali. Ze stejných důvodů je těžké v sauně udržet přehled o množství užitých drog a čase, který uplynul od vaší poslední dávky (zvlášť nebezpečné to je v případě G). Dalším problémem je bezpečnost – některé sauny jsou striktní, když jde o drogy, a určitě je snadnější dostat se do potíží se zákonem v sauně než v něčím bytě. Pro zaměstnance je jednoduché prohledat skříňky a když máte na sobě pouze ručník, nemáte moc možností kam schovat drogy, které jste přinesli s sebou. V sauně není moc příležitostí a míst, kde je možné užívat nerušeně. Hodně lidí se snaží užívat v kabinkách, které sice zajistí určitou míru soukromí, ale můžou být nebezpečné v případě, že něco půjde špatně. Kvůli slabému osvětlení, nedostupnosti potřebného vybavení a nečistým plochám je snadné chybovat, zejména v odměřování dávek G nebo při injekční aplikaci. Úmrtí uživatelů v saunách často souvisí s tím, že trvá příliš dlouho než si kdokoliv uvědomí, že člověk v kabince potřebuje pomoc. Někteří muži na takových místech zažili nechtěný sex.

Bezpečně v sauně: Zkuste zařídit, abyste do sauny šli s kamarádem (můžete pak na sebe vzájemně dávat pozor). Pokud jdete s někým do kabinky, vaši přátelé by měli mít přehled o tom, kde přesně jste. Vyhýbejte se shánění drog v sauně od neznámých lidí (riskujete, že koupíte nekvalitní drogy s jinou koncentrací účinné látky). Pijte hodně vody, v sauně je snadné se dehydrovat, tím spíše, když jste pod vlivem drog. Snažte se nestrávit hodiny v kabince aniž byste se napili. Nedělte se s nikým o pití ani nepijte od jiných – jejích pití může obsahovat G (a když už nějaké G v sobě máte, můžete se předávkovat). Snězte něco, abyste si udrželi energii. Kondomy a lubrikant můžete nosit v ručníku nebo v náramku, na kterém máte klíč. Stanovte si čas, dokdy saunu opustíte. Vezměte si s sebou omezený obnos peněz, to vám pomůže omezit množství drog, které užijete. Baterie v telefonu se vybíjí, proto telefon klidně vypněte, když ho necháváte ve skříňce. Když pak budete nutně potřebovat někoho kontaktovat, nebudete řešit problém s nabíjením telefonu. Když pravidelně užíváte nějakou medikaci, vezměte si ji s sebou – nikdy nevíte, jak dlouho v sauně nakonec zůstanete.

Obrázek č. 138
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.