Čeho se nebát?

MÝTY O HIV

 • Mýtus č. 1: AIDS je nemoc podobně jako třeba žloutenka
  Pravda: Nejde přímo o nemoc, ale o selhání imunity způsobené virem HIV. Ten napadá konkrétní typ bílých krvinek, známých jako buňky CD4. Tyto buňky mají za úkol rozpoznat zdroj infekce a povzbudit vytváření protilátek. Infikováním a následným zničením buněk CD4 uchopí virus HIV kontrolu nad imunitním systémem. Těžce oslabená imunita znamená zpřístupnění organismu pro těžké infekce i některé druhy nádorových onemocnění. V jejich důsledku pak člověk umírá.
 • Mýtus č. 2: Počet úmrtí na AIDS se v posledních letech zvyšuje
  Pravda: Díky novým léčbě a novým lékům se počet úmrtí na AIDS v posledních letech snižuje, v Evropě za posledních pět let zhruba o dvě třetiny. Podobně klesá počet lidí, kterým se HIV infekce rozvine v AIDS. Lékaři v Česku však loni evidovali rekordní počet nových pacientů. Testy potvrdily nákazu u 235 lidí, a to je 211 mužů a 24 žen. To je nejvíc od podzimu 1985, kdy se infekce v zemi začala sledovat. Devět osob v ČR v minulém roce AIDS připravil o život.
 • Mýtus č. 3: Virus HIV je velmi odolný a životaschopný. K nákaze stačí i jeho malé množství
  Pravda: Virus HIV je mimořádně citlivý k vnějším vlivům. Zničí ho teplota nad 60°C i běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí ihned hyne. Z těchto důvodů je jeho přenos jinak než přímým pohlavním či análním stykem, krevní transfuzí nebo injekční stříkačkou krajně nepravděpodobný. Virus se v nepatrném množství nachází i ve slinách, slzách a potu. V nich se však zpravidla vyskytuje pouze v podprahovém množství, které samo o sobě k vyvolání infekce nestačí. I když by tyto tekutiny teoreticky mohly být zdrojem infekce (v případě, že by se dostaly do styku s krví daného jedince), v praxi se na šíření viru podle odborníků nepodílejí.
 • Mýtus č. 4: HIV pozitivní těhotná žena nakazí automaticky i své dítě
  Pravda: Tak jednoduché to zase není. Bezprostředně po narození jsou v zásadě všechny děti HIV pozitivních matek také HIV pozitivní, protože matkou vytvořené protilátky volně procházejí placentou. Virus sám však placentární bariéru překoná jen ve 20-30 % případů a onemocní pouze děti, u kterých virus prostoupil placentou. U nich se během prvních měsíců vyvine AIDS. Zbývajících 70 až 80 % dětí se zhruba do osmnáctého měsíce svého života stane HIV negativními. Původní stopy protilátek získaných od matky z jejich krve vymizí.
 • Mýtus č. 5: Nákaza virem HIV se projeví okamžitě
  Pravda: Vyšetření krve odhalí virus až za dva měsíce od nákazy. První příznaky může nakažený pozorovat v průběhu druhého až šestého týdne po infikování. V této době se u 60 až 70 % nakažených objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Mezi časté průvodní jevy nákazy patří zvětšené mízní uzliny na více místech těla, například na krku, v tříslech a v podpaží, horečka převyšující 38°C , noční pocení a zánět hltanu.
 • Mýtus č. 6: Mateřským mlékem se nelze nakazit, podobně jako není možná nákaza polibkem.
  Pravda: Přestože je riziko nákazy mateřským mlékem poměrně malé (odhaduje se na 12 až 14 %), některé HIV pozitivní matky nakazí své dítě právě při kojení. Často se tak děje v rozvojových zemích světa, kde ženy o své nemoci nevědí, případně nejsou schopné zajistit pro své dítě umělou výživu. Riziko přenosu kojením lze ještě snížit podáváním antivirotik matce i dítěti, kojení se však často přesto nedoporučuje. Ještě nižší riziko nákazy je při líbání. Zcela vyloučit je však nelze, zvlášť pokud má alespoň jeden z partnerů poraněná ústa. V opačném případě je pravděpodobnost nákazy nulová.
 • Mýtus č. 7: Lidé nakažení HIV mohou volně cestovat po světě jako kdokoli jiný.
  Pravda: HIV pozitivní mají zakázaný vstup do Bruneje, Súdánu, Ománu, Spojených arabských emirátů a Jemenu. Několik dalších států vstup lidí s HIV na své území omezuje jen částečně. Mezi ně patří například Egypt nebo Rusko. Spojené státy americké zrušily zákaz vstupu osobám nakaženým virem HIV roku 2009. Zákaz bývá zdůvodňován ochranou obyvatel dané země před nákazou a ochranou dalších turistů. Dále pak nevhodností cestování pro lidi s těžce oslabenou imunitou.
 • Mýtus č. 8: Virus se objevil poprvé v 80. letech minulého století
  Pravda: Podle posledních zjištění existoval už dříve, v 80. letech se zmutoval a začal se rychle šířit. Tým odborníků z Arizonské univerzity v Tusconu objevil před několika lety v Demokratické republice Kongo, vzorek viru HIV z roku 1960, který pocházel z těla místní ženy. Našli jej depozitáři Anatomického ústavu v konžské metropoli Kinshase. Analýzou zjistili, že se vir musel šířit už na přelomu 19. a 20. století. Onemocnění AIDS bylo poprvé popsáno 1981. Samotný virus HIV se podařilo izolovat roku 1983 francouzským a americkým vědcům.
 • Mýtus č. 9: U většiny HIV pozitivních se AIDS rozvine do deseti let od nákazy
  Pravda: HIV pozitivní mohou díky novým lékům kvalitně žít i desítky let. Průběh a vývoj infekce od nákazy až do rozvinutého stádia AIDS je u každého jiný. Po odeznění prvotních příznaků nakažení, které připomínají chřipku a trvají 2 až 6 týdnů, přechází nemocný do dlouholetého bezpříznakového stádia, které většinou trvá pět až deset let. Zhruba u desetiny infikovaných přechází nemoc v AIDS během dvou až tří let, u drtivé většiny léčených pacientů to trvá podstatně déle. Bez jakýchkoli příznaků zhoršení žijí pět až deset let. U desetiny infikovaných se příznaky AIDS neobjevují ani po dvaceti letech od nákazy.

Těmito způsoby se v rámci běžného společenského styku HIV nepřenáší:

 • stiskem ruky, přátelským polibkem na tvář nebo na ústa, nápojem v restauraci, na záchodě a v koupelně, u pítka, penězi, ve sprchách, telefonováním společným přístrojem (telefonní budky apod.), v kině, v bazénu, v tělocvičně a v posilovně, při přijímání návštěv, při návštěvách v nemocnici, při návštěvě u lékaře, společným používáním příborů, ložním a spodním prádlem, ve škole (u dětí), při otvírání dveří, v taxíku, v autobuse, ve vlaku, v metru a jiných dopravních prostředcích, při dárcovství krve
 • !! NA PRACOVIŠTI SE HIV NEPŘENÁŠÍ !!
  V šatnách a převlékárnách, ve sprchách, na záchodě, v závodních jídelnách a restauracích, bufetech a kantýnách, používání automatů a pitítek, na sekretariátech a v kancelářích, společným používání telefonních přístrojů ( vč. mobilních ), společným používáním nástrojů a nářadí, ochranných pomůcek a masek, prací v blízkosti HIV pozitivního člověka.

Těmito způsoby se HIV nepřenáší, pokud se dodržují určitá pravidla:

 • při ošetření u zubního lékaře
 • při tetování, propichováním uší, piercingem,
 • akupunkturou, při manikůře a pedikůře.

Obrázek č. 17 Obrázek č. 18

Obrázek č. 138
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.