Co můžu dělat sám

Udělejte si plán – lepší kontrolu nad drogami, alkoholem nebo seznamkami získáte, když začnete více přemýšlet o tom, co děláte, kdy a kde to děláte, a co byste na tom chtěli změnit.

Změna je těžká, proto neváhejte a vyhledejte podporu – budete potřebovat někoho, s kým mluvit o tom, co děláte, co chcete dělat a jak toho dosáhnout (kromě rodiny a přátel asi budete potřebovat i profesionální pomoc).

Tipy jak omezit užívání:

  • Buďte připravení na abstinenční příznaky, takové jako nespavost, podrážděnost, nuda, změny nálad. Vydržte a dobře se o sebe starejte – to všechno se časem zlepší.
  • Zmapujte své spouštěče: Všímejte si, kdy, kde, s kým a proč v poslední době užíváte drogy nebo příliš pijete. Všímáte si nějakých vzorců? Pokud ano, napište si seznam spouštěčů. Může to být situace, kdy se opijete s některými kamarády, to, že máte v telefonu číslo na dealera, že trávíte čas online nebo že máte ve zvyku jít z klubu do sauny. Přemýšlejte o těchto spouštěčích a vymyslete plán, jak je zredukovat. Můžete například smazat seznamovací aplikaci v telefonu, smazat svůj profil nebo změnit svůj profil tak, aby bylo jasné, že nemáte zájem o užívání drog. Vyhýbejte se aktivitám, které vám ztíží dodržení vašeho plánu (opít se s určitými kamarády). Odstraňte z domu drogy a vybavení na jejích užívání. Vymažte číslo na dealera a požádejte kamarády, aby vám ho nedávali, když je o to požádáte. Změny vyžadují čas, buďte připravení na nezdary. Netrestejte se za ně, berte je jako součást procesu učení. Pokládejte si otázku: Co se vlastně stalo a co se dá udělat příště jinak?
  • Buďte zaneprázdnění. Plánujte společný čas s lidmi, kteří neužívají drogy a nepřehánějí to s alkoholem, to pomůže vyhnout se pokušení a dodržet plány. Volný čas a peníze navíc (získané z omezení užívání) investujte do něčeho, co vás potěší nebo co jste vždycky chtěli dělat. Může to být nový koníček nebo setkávání s lidmi, kteří vám chyběli, a trávení kvalitního času s nimi.
  • Buďte aktivní. Cvičení v posilovně, plavání nebo obyčejné chození může vyvolat stav v něčem podobný stavu intoxikace - vyplaví endorfiny, rozptýlí nudu, dodá energii a navíc také posílí imunitní systém. Abstinence od alkoholu a jiných drog může odhalit nepříjemné emoce nebo záležitosti, kterým jste se díky drogám zdárně vyhýbali. Vyhledejte pomoc, pomůže vám to roztřídit si věci a zajistit, že změny, které chcete udělat, přetrvají. Nuda je nepřítel. Překonejte ji cvičením, koníčky, nakupováním, časem s rodinou a přáteli – neuživateli. S odbornou pomocí to je lepší ve velkých městech. Když se vám nechce do vyloženě drogových služeb, hledejte psychoterapeuty a psychiatry (napište nám na info@chemsex.cz).
  • Co se seznamovacími aplikacemi? Je snadné začít používat aplikace jako je Grindr kompulzivně – můžete na něm strávit hodiny a ani si toho nevšimnout. Zároveň to vyvolává úzkost, stres a také intenzivní pocit vzrušení. Drogy jako mefedron vyvolávají krátkodobou ztrátu paměti, to ještě přiživuje past, do které se s aplikacemi dostáváte. Co s tím? Nastavte si limit pro užívání těchto aplikací, ať už je používáte doma nebo někde v klubu. Vždycky můžete aplikaci odinstalovat. Když jdete domů z klubu, zkuste zařídit, abyste nebyli v pokušení jít na další party. Odejděte společně s kamarádem nebo si udělejte plán s někým jiným. Zkuste myslet na jídlo nebo na sledování televize zatímco přichází dojezd. Jestli si dáváte pauzu od drog, smazání aplikací nebo profilu může pomoci překonat bažení. Když zjistíte, že ty aplikace rychle instalujete zpátky, můžete některé aplikace blokovat.
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.