Jak snížím své šance na to, že chytím HCV

Jak snížím riziko přenosu virové hepatitidy typu C?

Můžeš toho udělat hodně, i když nepoužíváš kondomy.

Důležité ve zkratce

1) Pro výplach používej jen svoje věci. Jasně že někdy to jinak nejde a potřebuješ použít cizí. Určitě to ale nedělej bez pořádné dezinfekce.

2) Vždycky měj vlastní láhev nebo sklenici s lubrikantem. Ujisti se, že tvůj partner si vždy umyje a dezinfikuje ruce než vezme do ruky tvůj lubrikant.

3) Kondomy opravdu snižují riziko přenosu hepatitidy typu C a jiných STI. Když kondomy nepoužíváš, určitě nikoho nenechávej do sebe ejakulovat.

4) Do tvého zadku patří jenom tvoje dilda. Nikomu je nepůjčuj. Ničí lubrikant nesmí přijít do styku s tvými hračkami. Jestli je přece jenom potřebuješ sdílet, pořádně dezinfikuj.

5) Rukavice při fistingu výrazně omezí riziko přenosu HCV. Ruce si po fistingu odmasti a dezinfikuj, i když jsi měl rukavice.

6) Nikdy nesdílej trubičky, bankovky, stříkačky, jehly, dýmky ani jiné věci, které potřebuješ k užívání chems.

7) Polož si pod sebe vlastní ručník a nepůjčuj ho jiným lidem.

8) Když si potřebuješ lehnout na nějaký hladký povrch, nejdřív ho odmasti a dezinfikuj. A nejlepší je hodit na to ještě svůj ručník.

9) Děláš si pauzu?

Umyj si rozkrok a zadek mýdlem nebo gelem a pořádně se opláchni. Nebudeš tak po sobě všude zanechávat stopy lubrikantu a nestaneš se přenašečem.

Nezapomeň pořádně umýt i chlupy a varlata. Lubrikant můžeš mít i pod cockringem.

POZOR: nikdy si nedávej dezinfekci na penis ani na zadek - podráždí ti sliznici a sníží její obranyschopnost. Když se umyješ mýdlem a pořádně se opláchneš, uděláš pro prevenci HCV nejvíc.

10) I když si dáváš dobrý pozor, jsi opatrný a děláš maximum pro to, aby ses ochránil, nějaké riziko tady vždycky je. Nehody se prostě stávají. Nech se pro jistotu otestovat na HCV, stačí tak jednou za půlroku. A když už jsi v tom, otestuj se i na jiné STI – koneckonců, když máš jinou STI, HCV chytíš mnohem snadněji.

11) Když jsi pozitivní, leč se co nejdříve, pak už nikoho nenakazíš. Ozvi se všem sexuálním partnerům, nejlíp za poslední půlrok. Doporuč jim, aby šli na test. Děláš to i pro sebe – HCV v tvé sexuální síti se může pohybovat tam a zpátky jako ping-pongový míček. Když se všichni vyléčí, nemáš to od koho znovu chytit.

Rady navíc

Anální sex obecně

- Napiš iniciály na svou láhev nebo sklenici lubrikantu. Ostatní pak poznají, že je tvůj.

- Snaž se neležet na zbytcích cizího lubrikantu.

- Mysli na to, čí lubrikant máš na rukou a na koho právě saháš.

- Po léčbě nebo vyšetření souvisejícím s rektem počkej několik dní než budeš mít sex.

- Neměj sex když máš herpes, puchýře usnadní HCV proniknutí do těla.

Soulož

- Vyndej si piercingy z penisu – sníží to riziko poranění/krvácení.

- Používej hodně lubrikantu, aby ses vyhnul poraněním/krvácením.

- Jestli při souloži používáš slinu, začni používat lubrikant, nejlépe hned. Slina funguje jako lubrikant jenom chvilku, rychle vysychá.

- Kondomy po sexu odstraňuj opatrně. Pokud jsi právě měl sex s někým, kdo má hepatitidu C, na vnější straně kondomu (tam, kde na něj saháš), může být virus. Ruce si pak umyj a dezinfikuj.

Fisting

- Používej silikonový lubrikant nebo lubrikant na vodní bázi, aby se ti neroztrhaly rukavice. Takových lubrikantů je na českém trhu hodně.

- Jsi alergický na latex? Použij nitrilové rukavice.

- Používáš při fistingu raději tuk nebo olej? Použij nitrilové rukavice, ty jsou vůči tuku odolnější a tak snadno se neprotrhnou.

- Použij spoustu lubrikantu, je to snadný způsob jak snížit pravděpodobnost krvácení. Pořiď si speciální láhev s dlouhou násadou, abys lubrikant dostal hlouběji. Je to nejlepší způsob lubrikace. Láhve se dají dezinfikovat ponořením do roztoku Sava, jen je pak nezapomeň pořádně propláchnout.

- Postupuj pomalu, při fistingu nikdy nepoužívej sílu.

- Když vidíš, že lubrikant zrůžověl, udělej pauzu.

Růžový lubrikant signalizuje lehké krvácení. Když krvácení po pauze pokračuje, přestaň s fistingem nebo souloží. Když krvácíš, možná budeš chtít opláchnout si zadek studenou vodou, aby se ti zúžily krevní cévy. Pak si dej delší pauzu.

- Rukavice si po fistingu sundavej opatrně.

Pokud jsi právě fistoval někoho, kdo má hepatitidu C, virus se pravděpodobně dostal na vnější stranu rukavic.

- Nesdílej nůžky na nehty, kleštičky nebo pilníky, stejně tak jako nesdílíš holítka nebo zubní kartáček.

Na všech těchto předmětech může zůstat HCV.

Chems

- Raději neužívej chems per rectum.

Opravdu to zatěžuje sliznici, a díky tomu jsi zranitelnější vůči HCV při análním sexu.

- Nikdy nesdílej stříkačky, ani ty bez jehly, které používáš při anální aplikaci.

Na stříkačkách je vir HCV schopen přežít velmi dlouho. Vždy používej vlastní, nenechávej je ani ležet vedle cizích. Nejjistější je mít stříkačky a všechno ostatní barevně odlišené, pak se to mnohem méně plete.

- Nesdílej baňky, ze kterých kouříš pervitin.

Když piješ málo tekutin, asi budeš mít suché rty. Horká skleněná baňka způsobí malé prasklinky na tvých rtech, přes které HCV, které se tak dostane přes popraskané rty jiného člověka, který z ní kouřil a má hepatitidu C, snadněji pronikne do tvého těla. Pořiď si silikonový náustek na baňku.

- Nesdílej trubičky, když šňupeš chems.

Šňupání drog často způsobuje malá krvácení ze sliznice v nose. Nebolí to, krev z nosu neteče, takhle malinkých krvácení si většinou vůbec nevšimneš, ale pro HCV (který zůstává na použitých trubičkách, bankovkách atd.) je to snadná cesta do tvého organizmu. Připrav si dopředu spoustu nařezaných brček, nejlépe různobarevných, aby každý měl svou barvu. Použitá brka hned vyhoď.

- Nesdílej potřeby pro injekční užívání.

Každý potřebuje svou stříkačku s jehlou, nejlépe barevně odlišenou, aby se to nepletlo. Použité stříkačky dej do kontejneru hned po použití. Když budeš chtít zlikvidovat kontejner se stříkačkami zodpovědně, odnes ho do nejbližšího Káčka.

Nesdílej ani filtry, ani vatové tampony na zastavení krvácení nebo dezinfekci místa po vpichu, ani kelímky/kontejnery na použité stříkačky. Nepoužívej stejnou (sterilovanou) vodu na rozpuštění drogy. HCV dokáže přežít na všech těchto věcech velmi dlouho.

Sex s více partnery

- Když jsi na sex party, dej si o to větší pozor na dezinfekci.

- S pravidelnými sexuálními partnery je to lepší. Snadněji se s nimi mluví o rizicích a jak je zvládnout. Pravidelní partneři ti také mnohem spíš dají vědět, když zjistí, že mají hepatitidu C nebo jinou STI.

(online) Randění

- Prober s partnerem ještě před sexem, jaké strategie na prevenci hepatitidy C používáš.

- Ulož si nějaký kontakt (nejlíp telefonní číslo) na všechny sexuální partnery. Ukládej si i kontakty na hostitele sex akcí.

Zapiš si, kdy a s kým jsi měl sex. Ty údaje budeš potřebovat, když budeš chtít informovat partnery, že ti vyšel pozitivně test na HCV. Když budeš mít kontakt na hostitele, můžeš varovat ostatní přes něj.

Příprava na sex

- Když chceš mít oholená i varlata, udělej to pár dní před sexem.

Holení někdy způsobuje drobná poranění, která usnadňují přenos hepatitidy C.

- Hostíš sex party?

Připrav spoustu ručníku (vypraných na 60 stupňů). Jeden ručník pro každého, nejlépe barevně odlišené, aby bylo jasné, který ručník je čí.

- Potřebuješ velkou zásobu rolí papírových utěrek.

Využiješ je při utírání zbytků lubrikantu a dezinfekce.

- Dej odpadkový koš někam do play roomu, aby byl blízko k akci.

Nebudeš tak muset všude sbírat pohozené použité papírové utěrky, kondomy a rukavice se zbytky lubrikantu.

- Osvětlení by mělo být dost intenzivní na to, aby v něm bylo viditelné případné krvácení. Nepoužívej červené světlo.

- Jdeš k někomu jinému? Vždycky s sebou vezmi dezinfekci, lubrikant, nějaké ručníky.

Nepředpokládej, že všechno bude na místě, kam jdeš.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.