Ketamin

Ketamin („K“, vitamín K, techno smack, Calvin Klein nebo CK1, pro směs s kokainem)

Ketamin je disociativní anestetikum, někdy se mu říká „koňské uspavadlo“. Vyskytuje se v podobě prášku nebo tekutiny. Ketamin se může šňupat (sniff) nebo přidávat do pití, kouřit v jointu jako součást směsi marihuany a tabáku (jeho chuť je velmi nepříjemná a může poškodit plíce), dá se aplikovat i injekčně do svalu. Účinek ketaminu trvá až 90 minut při šňupání a asi tři hodiny při injekční nebo ústní aplikaci. Účinky: ketamin v nízkých dávkách může působit anesteticky, navodit pocit odpojení od těla, zasněný, plovoucí stav, ale i velmi nepříjemné halucinace. Nežádoucí účinky: zmatenost, zvracení (nebezpečí vdechnutí zvratků v případě bezvědomí), pocit dezorientace a odtržení od reality, rozmazané vidění, setřelá řeč, mělký dech, problémy s močovými cestami (někteří uživatelé jsou trvale inkontinentní), často probuzení se zraněními (je snadné si během intoxikace způsobit zranění a nevšimnout si toho, protože necítíte bolest). K-hole je nepříjemně prožívaný stav odpojení mysli od těla, který trvá asi 90 minut. Někdy při tom uživatel cítí, že se nemůže hýbat ani mluvit, má potíže s dýcháním a polykáním. Ketamin nesnižuje tonus hrtanu, proto nehrozí zapadnutí jazyka, ale ve vzácných případech může dojít ke křeči hlasivek, kdy uživatel nemůže dýchat a potřebuje umělé dýchání nebo dýchací přístroj. Někteří lidé si rozvinuli závislost na ketaminu (někdy se ketaminu přezdívá „heroin mezi halucinogeny“ kvůli riziku závislosti). Při pravidelném užívání se vyskytuje úzkost, deprese, mezery v paměti, myšlenky na sebevraždu, problémy s močovým měchýřem, poškození ledvin a jater, uživatel se často setkává s bolestmi břicha a krví v moči. Ketamin způsobuje časté záněty a zjizvení močového měchýře, močový měchýř neudrží větší množství moči a uživatel musí chodit častěji na toaletu. Potíže se zmírní po nějaké době abstinence od ketaminu, ale někdy je nutný chirurgický zákrok, v některých případech dokonce odstranění močového měchýře. Nemůže se míchat s „G“ nebo alkoholem (všechny tyto látky jsou tlumivé, při kombinaci snadněji dojde k předávkování). Některé léky na HIV mohou podpořit účinky ketaminu, MDMA v kombinaci s ketaminem může vést k nebezpečnému zvýšení krevního tlaku, kombinace cigaret a ketaminu je nebezpečná tím, že při neschopnosti se pohybovat pod vlivem ketaminu je riziko požáru nebo popálenin.

Ketamin může podpořit pocit vzrušení, ale ztížit erekci a ejakulaci. Může oslabit zábrany, takže nechráněný sex je pravděpodobnější. Ketamin užívají muži při fistingu, aby se uvolnilo svalstvo kolem análního otvoru. Sex bývá drsnější, protože uživatel je mnohem méně citlivý na bolest, to pak způsobí poškození rekta a krvácení (větší riziko HIV, HCV a jiných infekcí).

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.