Jedno po druhém

Míchání drog (užití další návykové látky v době, kdy jste pod vlivem jiné látky) může dramaticky zvýšit jejích účinky, nebo vyvolat úplně jiné nebo nepředvídatelné reakce.

Někdy mícháme různé substance bez rozmyslu, například vypijeme vodku s Red Bullem, během tance vdechneme poppers a za pár minut užijeme Viagru.

Dokonce když si myslíme, že užíváme jednu látku, často v ní bude mix různých substancí, zejména v různých prášcích nebo tabletách, prodávaných jako kokain nebo extáze.

Drogové „koktejly“

Více drog znamená vyšší stres pro tělo (srdce, mozek, játra) a právě takové „koktejly“ často způsobují předávkování až úmrtí.

Užití dvou látek s podobnými účinky může vyvolat velmi nebezpečnou reakci. Například kombinace dvou a více tlumivých látek (například G užitá s alkoholem nebo ketaminem) může vést k bezvědomí, dva stimulanty můžou citelně zatížit srdce a krevní oběh.

Ale tělo je ve stresu, i když si dáte látky s opačným účinkem: jedna látka říká tělu, aby zrychlilo, druhá aby zpomalilo.

Drogy můžeme zjednodušeně rozdělit na ty, které tlumí činnost centrální nervové soustavy (tzv. downers) a ty, které ji stimulují (tzv. uppers).

Tlumivé látky

Tlumivé látky (downers) zpomalují procesy v těle a způsobují, že se cítíte uvolněněji. Srdeční činnost a dech zpomalují, můžete se cítit ospale. Jde například o alkohol (nenechte se zmást tím, že vás zpočátku povzbudí), GHB/GBL, ketamin, benzodiazepiny (Neurol, Lexaurin, Xanax) a další léky na uklidnění a na spaní.

Užití více tlumivých látek může vést k život ohrožujícímu zpomalení důležitých tělesných funkcí (dýchání, srdeční činnost).

Zejména si dejte pozor na kombinaci alkoholu a „G“.

Nikdy nemíchejte alkohol s uklidňujícími léky nebo s léky na spaní.

Stimulační látky

Stimulační látky („uppers“) zrychlují procesy v těle, cítíte se bdělejší, srdce bije rychleji, krevní tlak stoupá, můžete se cítit nervózní, skřípat zuby. Jde například o pervitin, kokain, extázi (ta v tabletách nebo krystalech, ne G), mefedron, kofein, nikotin.

Čím více stimulačních látek užijete, tím větší je tlak na srdce a krevní oběh, to zvyšuje riziko infarktu a mozkové mrtvice.

V kombinaci s alkoholem stimulancia mohou způsobit zástavu srdce.

Nikdy nemíchejte pervitin, poppers a Viagru (kombinace jakýchkoliv dvou těchto látek je zdraví nebezpečná).

Drogy a léky na HIV

Drogy nebezpečně interagují s léky na HIV, pokud je užíváte, zkontrolujte, jak a s čím dalším interagují (například na https://www.hiv-druginteractions.org/checker nebo https://hivclinic.ca/drug-information/drug-interaction-tables/).

Nebezpečné interakce s drogami se mohou vyskytnout například u ritonaviru (Norvir) a cobicistatu (Tybost). Obě tyto látky zesilují efekt jiných léků, mohou také ovlivnit metabolizaci drog v játrech. Drogy tak zůstávají v těle déle nebo ve větší koncentraci, pak je větší šance, že se předávkujete. Drogy, u kterých nejvíce hrozí riziko interakcí s ritonavirem a cobicistatem: střední riziko u pervitinu, MDMA a mefedronu, vysoké riziko u ketaminu, Viagry a podobných látek, u benzodiazepinů (jako je Neurol, Lexaurin, Xanax a další). Ketamin se odbourává v játrech podobnou cestou jako ritonavir a cobicistat, kombinace může zvýšit množství ketaminu v těle. Ovlivnit úroveň ketaminu dokážou také další léky na HIV, jako efavirenz (Sustiva), etravirine (Intelence), neviripine (Viramune).

Některé léky na HIV mohou zvednout úroveň anabolik v krvi, společně výrazně zatěžují játra.

Viagra v kombinaci s léky na HIV může dosáhnout trojnásobku až čtyřnásobku očekávaných hodnot. Proto užívejte malé dávky léků na podporu erekce, jinak může dojít například k dlouhotrvající bolestivé erekci a trvalému poškození penisu.

Jiné léky na HIV mohou hladinu léků na podporu erekce snižovat. Poraďte se proto se svým lékařem.

Mluvili jsme o ritonaviru, ale všechny běžné inhibitory proteázy včetně Telziru, Atazanaviru, Indinaviru, Popinaviru, Nelfinaviru, Saquinqviru, Tipranabiru zvedají hladiny určitých látek v krvi.

Interakce s léky na hepatitidy najdete na https://www.hep-druginteractions.org/.

Podívejte se také na komplexní a informativní https://www.drugs.com/interaction/list/. Interakce v podobě tabulky najdete na https://wiki.tripsit.me/wiki/Drug_combinations.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.