On-line poradna

Pokud si nejste jisti, jestli jste se chovali "rizikově", zeptejte se v této poradně. Zodpovíme Vám všechny dotazy týkající se rizikového sexuálního chování a možnostech způsobů přenosu HIV. Budeme se snažit, abyste svou odpověď získal/a nejpozději v pracovní dny do 24 hodin od položení dotazu.

Pokud jste v přehledu již položených dotazů nenašli to na co se chcete zeptat, položte vlastní dotaz.

Pokud máte zájem o otázky a odpovědi z nějaké specifické oblati, můžete výběrem tématu omezit zobrazené otázky. Bližší popisy a statistiky otázek naleznete v přehledu témat.

Všechna témata

Zobrazeny jsou všechny otázky, které byly v poradně položeny.

šance 31. 7. 2021

Uživatel: roman, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den,je šance že i pokud by člověk sdílel infikovanou jehlu virem hiv že se nenakazí?Jak moc je hiv virus nakažlivý?Někde jsem četl že i při souběhu těch nejhorších okolností je malá šance že se dotyčná osoba nakazí virem hiv,je to tak?Děkuji

Hiv a uvc světlo 29. 7. 2021

Uživatel: aaa, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Chci se zeptat, jestli UVC záření zabije virus hiv? Jsou takové ty kapesní desinfekční lampičky účinné? Jak dlouho musí být zapnuté, aby byl virus zničen? Někde jsem četla, že virus Hiv je odolný vůči UV záření. Děkuji

Rada 29. 7. 2021

Uživatel: Pavel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry muzu se poradit. Mel jsem pohlavni analni styk u ktereho praskl kondom. Bojim se ted jestli to nemam nejak resit?Partnera skoro neznam byl to ulet..:( Dekuji P.

Neobvyklé příznaky 29. 7. 2021

Uživatel: Anonymní, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, již od 14. dne po rizikovém styku se mi tvoří na vnitřním spodním rtu puchýřek naplněný čirou tekutinou, který nebolí nafoukne se a pak praskne. Celý proces trvá zhruba 3 dny i se zhojením a pak se to opakuje. Jednou se mi udělal i na patře. Na internetu jsem našel, že by se mohlo jednat o tzv. Mukolélu. A v zahraničních publikacích uvádí mukokélu jako možný orální projev hiv, který se údajně vyskytuje samostatně bez dalších příznaků. Byl jsem na krevních testech 40 dní od rizika. Můžete mi prosím poskytnout nějaké informace o případné souvislosti těchto puchýřků s nákazou? Děkuji!

Riziko masáže prostaty 28. 7. 2021

Uživatel: David, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Byl jsem na erotické masáži, včetně masáže prostaty. Masérka se po mně nahá klouzala, letmo se mě dotýkala po těle pochvou a poté provedla masáž prostaty. Obávám se, že především v oblasti hýždí, kde na mě také klouzala, mohla zanechat poševní sekret, který se mi pak při masáži prostaty mohl dostat do k análnímu otvoru - zjistil jsem totiž poté, že mám na konečníku malé prasklinky od toaletního papíru. Chtěl bych se proto zeptat, zda existuje nějaké riziko infekce HIV tímto způsobem a mám jít po několika měsících na testování? Děkuji za odpověď.

Doba mimo příznaků 27. 7. 2021

Uživatel: Antibi, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, pokud riziko od rizika uběhlo 47 dní (6.7 týdne), a já mám teplotu + další příznaky, tak nemělo by to být už mimo dobu primoinfekce? Ta by se měla dostavit ve 2.- 6. týdnu. Bral jsem penicilínová antibiotika.

Špendlík 26. 7. 2021

Uživatel: Eva, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den předem se omlouvám asi za můj úzkostný dotaz. Je reálný přenos viru po píchnutí špendlíkem z korkovénástěnky.? I kdyby se někdo poranil předemnou a špendlík hned zapíchl do nástěnky a následně jsem se poranila já? Děkuji a hezký den.E

Doba přežití viru 26. 7. 2021

Uživatel: Standa, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, hledal jsem si na internetu dobu přežití různých pohlavně přenosných bakterií na neživých povrchách a narazil jsem na tento odborný článek, studii či co to je a naprosto mně zarazilo že tam uvádí i přežití HIV a to déle než 7 dnů. Podle mně to je naprostý nesmysl. Vždyť se všude píše a i vy říkate že vir přežije jen několik málo minut, maximálně 8 minut. Jak tomu mám prosím rozumět? zdroj zde: https://www.khsova.cz/docs/01_odborna_cinnost/files/sms029.pdf Děkuji, Standa

Riziko přenosu 26. 7. 2021

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, rád bych se zeptal na riziko přenosu. Při holení intimních partií jsem zavadil žiletkou o "uzdičku" a udělal drobné malé škrábnutí (ne nijak hluboké, bylo povrchové). Asi za 18 hodin jsem měl pasivní (receptivní) orální sex s (jak jsem se dozvěděl bohužel později) poněkud promiskuitní osobou. Rád bych se zeptal, zda zde je nějaké riziko přenosu HIV... Vím, že slinami se HIV nepřenáší, ale přeci jen kdyby byl nějaký problém v ústech té osoby, tak zda doba byla dostatečná na zacelení drobného škrábnutí tak, aby to samo o sobě nebyl problém (což jsem si původně myslel, povrchově jsem nic neviděl , ale mám teď poněkud pochybnosti, že to být vidět ani nemuselo...). Děkuji moc za odpověď

Přenos HIV viru oční sliznicí 24. 7. 2021

Uživatel: Veronika, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je možné nakazit se HIV tímto způsobem: Pokud by umyvadlo na veřejných WC bylo lehce potřísněno čerstvou krví, při nasazování kontaktních čoček by došlo k nechtěnému jen málemu kontaktu s krví prsten, je možné tím nasazením se takto nakazit? Děkuji za odpověď.

Orální sex 23. 7. 2021

Uživatel: Marci, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, je možné že žena která mi dělala pouze nechráněny orální sex že by mě mohla nakazit hiv?

Jednou (ne)nákaza, podruhé (?) 22. 7. 2021

Uživatel: Mia, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, minulý týden jsem měla nechráněný sex s mužem, který mi sdělil, že jeho poslední výsledek byl negativní. Až později jsem si uvědomila, že to neznamená, že se od té doby nemohl nakazit. Byla jsem poté na testech a za dva měsíce půjdu znovu, ale chci se zeptat; vím, že je možné, aby k nákaze HIV nedošlo roky, i když je jeden z partnerů pozitivní, stejně tak ale stačí jeden styk, aby k nákaze došlo, platí ale, že pokud k nákaze nedošlo jednou, nemůže k ní dojít ani podruhé? A naopak, pokud už k nákaze došlo, už není zapotřebí ochrany znovu (už se tím nic nezachrání)? Vlastně se ptám jestli se stejným partnerem mohu mít znovu nechráněný sex bez rizika. Díky za odpověď.

nakazeni po odberu krve 22. 7. 2021

Uživatel: petr, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, Je možne se nakazit HIV přes drobou ránu na ruce , která vzikla po odberu krve, když se jí asi 15 min po odberu dotkne prstem cizí osoba, která by mohla být pozitivní. Rána již v té době (15 min po odběru) nekrvácela. děkuji

Prasklý kondom 21. 7. 2021

Uživatel: Jan, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, před měsícem jsem navštívil er.masáž. Navštěvuji stejnou žena ca. 2x v roce bez sexu - pouze masáž. Nyní jsem udělal výjimku a nechal jsem se "dodělat" sexem. Po asi třech minutách jsem zjistil, že je protržený kondom ( neejakuloval jsem ).Ihned jsem se šel umýt. Poté mě paní "dodělala" za pomocí ruky ( dle svých slov používá antibarkteriální gel, který vždy aplikuje před masáží na penis - dělala to vždy, když jsem u ní byl ). Podotýkám, že jsem byl zcela zdráv bez jakýkoliv poranění na penisu atd. Nejsem promiskuitní. Paní mi sdělila, že pravidelně navštěvuje RbR, kde dochází i na testy, neprovozuje anální sex ani sex bez ochrany ). Dle mého názoru je čistotná a dodržuje hyg. návyky. Zajímá mě tedy - teoreticky, jaká je pravděpodobnost nákazy HIV během těchto ca. 3 minut - před nasazením kondomu samozřejmě gel použila. Děkuji J.

Lékárna 21. 7. 2021

Uživatel: Jirka, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, v lékárně mi lékárník podával papíry (recept a číslo s objednávkou léků) a všiml jsem si, že si hnec před tím rozškrábl do krve nějaký bolák na čele. Já si ty papíry vzal (nevšiml jsem si na nich tedy nějaké stopy krve), ale jak jsem vyšel z lékárny, tak jsem sundal respirátor a zjistil jsem (jelikož jsem se předtím holil, že jsem se zřejmě trochu řízl), že mám vnitřní část respirátoru trochu od krve z toho říznutí. Můj dotaz tedy zní, pokud bych se dotknul svého říznutí rukou, kterou jsem přebíral od lékárníka papíry, na které sahal rukou od rozškráblého boláku, hrozí mi nákaza hiv ? Omlouvám se za poněkud kostrbatý dotaz a moc děkuji za odpověď.

Brzké první příznaky 19. 7. 2021

Uživatel: Karolína, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je velká pravděpodobnost, že jsem se nakazila HIV. Před 4 dny mě nový partner, o jehož zdravotním stavu zatím nemám moc informací, krátce penetroval penisem do vagíny bez použití kondomu. Nedošlo však k ejakuaci. Nyní pociťuji bolest v krku a ztížené dýchání, ovšem bez horečky, nebo dokonce zvýšené teploty. Je možné, aby se první symptomy objevily takto brzy? Děkuji za odpověď.

Škrábanec nehtama (velmi mírný) 19. 7. 2021

Uživatel: Anonym, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Nedávno mě omylem škrábla kamarádka (nehtama), která je možná HIV+ velmi mírně cítil jsem to, ale kůže nebyla nijak podřená, škrábanec byl na druhé stráně dlaně tzv. té kterou nic neděláte tak bych se chtěl zeptat jestli je možné že bych mohl být HIV+ jsou to zhruba 2 měsíce a žádné příznaky jsem nezaznamenal. Předem děkuji za odpověď

Masáž prostaty 19. 7. 2021

Uživatel: Michal, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den. Předem děkuji za Vaši odpověď. Před nedávnem jsem byl na masáži prostaty a masérka nepoužívala rukavice. V ten moment jsem si to neuvědomil. Je možný přenos HIV oděrkami na prstech? Navíc v konečníku mám hemeroidy. Ještě jednou děkuji. Pěkný den.

prenos pres uspokojivani prsty a naslednou masturbaci 18. 7. 2021

Uživatel: honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

dobry den, asi jsem paranoidni, ale je mozne riziko prenosu, kdyz se zena nejprve uspokojovala sama prsty, potom jsem ji uspokojoval prsty ja (ale jen na povrchu vaginy, ne uvnitr) a nasledne probehla masturbace? penis neprisel do kontaktu s vaginou. dekuji za odpoved

riziko 17. 7. 2021

Uživatel: Michal, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, rád bych se zeptal jaké je riziko přenosu pro receptivní pozici u velmi krátkého dráždění konečníku penisem, který už zřejmě byl od preejakulatu. Ono dráždění snad ani nenaplnuje definici techniky "dipping" jelikož nedošlo ani k částečně penetraci, pouze a jenom lehky tlak z venku na analní otvor bez jakékoliv penetrace ve velmi kátkém čase max 1-2minuty. Problematické bylo místo a sice noční klub darkroom. . Samozrejmostí je test po 2 měcích, ale přesto mám velké obavy jak to vydtžím do té doby proto prosím o zhodnocení rizika u této popsané techniky. Děkuji

Promoinfekce 17. 7. 2021

Uživatel: Doub6, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Mám dotaz zhruba před 4 týdny jsem měl pohlavní styk sice chráněni ale kondom jsem nekontaktoval a nevím jestli nebyl náhodu praskli. A teď mám boles hlavy už nějakou dobu a občas lehce zvýšenou teplotu do 37.2 která mizu zdrurele uzliny jsem nezaznamenal jen když jsem se teď probudil ráno parkta tak jsem byl spoceny bez teplot. Může se i takhle projevit promoinfekce

Mononukleóza nebo HIV ? 16. 7. 2021

Uživatel: Io, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den Před dvěmi měsíci jsem měla orální styk s mužem, ejakuloval do úst a neznám jeho HIV status ihned jsem jsem vše spolkla a potom si vykloktala ústa. Ale necelý měsíc mne trápí potíže a lékař mi sdělil že je to mononukleóza (příznaky odezněli po dobrání ATB ale cítím se stále slabá a unavená ATB jsou dobrane asi dva týdny, jen občas po fyzické zátěži je lehce zvýšená teplota) ale obavám, dělali se mi krevní testy ale ještě nemám výsledky (jaterní atd…) ale obavám se že se jedna o HIV. Mela bych se hodně obávat nemohu kvůli tomu spát jak na to stále myslím a nějak jsem si dala dohromady články o tom že se zaměňují tyty dvě onemocnění, měla bych jít na testy a měla bych čekat než uplynou ty tři měsíce ? Děkuji za odpověď

Vydrz viru na posevnim sekretu s lubrikacnim gelem 15. 7. 2021

Uživatel: Hucenka, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, cetla jsem si, ze vir po nekolika minutach na vzduchu (5-8 minut?) zasycha v krvi i posevnim sekretu. Co kdyz je ale posevni sekret "zvlhceny" lubrikacnim gelem? Vydrzi v tomto vlhku vir pak vice? Dekuji za odpoved.

Orální sex 15. 7. 2021

Uživatel: Vašek, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den Zhruba před třema týdny jsem byl na privátu na orálním sexu a ochranou. Při tom mi paní lízala anál a strkala mi jazyk dovnitř. Potom vzala malého robertka nasadila na něj prezervativ a strčila ho do análu.Zhruba po týdnu mě začalo bolet v krku,uzliny nemám zvětšené, trochou se víc potím a to trvá už týden.Je možné se při této praktice nakazit HIV ze slin po lízání análu a poté zavedení robertka do análu? Děkuji za odpověď

HIV- candida 15. 7. 2021

Uživatel: foreman, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, chci se zeptat občas mne trapi bílý povlak na jazyku, musím na nějakou dobu vysadit cukr a pak je na nějakou dobu klid.(candida?). Je to jistý přiznak HIV? Ještě jeden dotaz, při infekci HIV.. Uzliny maji bolet nebo jsou zvětšené,mne totiž občas pobolivaji uzliny v podpaží ale to se mi děje už pár let.. Nevím jestli to může být cvičením ale někdy se to děje... Tu uzlinu nahmatam ale velká není... Spíš bolí na dotek. Vím,ze jsem se před pár lety choval rizikove a od té doby si těchto věci více všímám, doufám že je to i psychického rázu.. Moc Děkuji.

Vazelina a kondom 14. 7. 2021

Uživatel: 1008, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobry den, chcel by som sa opytat ci mam dovod na obavy. Mal som nahodny pohlavny styk v pasivnej ulohe, partner pouzil kondom, ale pouzil vazelinu ako lubrikant a viem ze to nie je idealne. Ejakulacia bola vo vnutri, po akte vyzeral kondom neposkodeny ale pre istotu sa obraciam na Vas. Dakujem

Přenos kapkou krve 14. 7. 2021

Uživatel: Linda, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, namátkově jsem prošla několik dotazů o riziku přenosu. Zajímalo by mě, jaké je riziko pro zdravotníka, pokud by se mu do oka dostalo malé nebo nepatrné množství krve od hiv+ pacienta (když pacient poměrně krvácí z ran po extrakci zubů a prsknul by). Dalo by se říci, že pro dané množství krve je riziko přenosu tímto způsobem téměř/úplně nulové? Ptám se jen pro klidné svědomí. Případně ocením i odkaz na jiný zdroj informací. *Jsem si vědoma, že u infekčních pacientů se doporučuje krom jiného i ochrana očí. Jestliže je tato otázka již někde zodpovězena, omlouvám se za její opakování. Předem děkuji za odpověď.

Preventivní PEP a zvážení rizik 13. 7. 2021

Uživatel: Karel, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, během své dovolené jsme měl nechráněný sex se ženou, která následně spala s několika muži, což mě znejistilo a raději jsem se po 38 hodinách zastavil u doktora pro PEP s podezřením na možný HIV přenos. Co se týká ženy, tak si nejsem jistý, jestli HIV opravdu měla/má, či jaká je vůbec šance, že by se přenesl na mě, každopádně jsme si chtěl být jistý a nasadily jsme lečbu PEP ( 2 látky - Emtricitabice a Tenofovir - 200 a 245 mg). Moje otázka je zaměřená na rizika užívání PEP v této kombinaci. Ohrožuji nějak zásadně své orgány, když budu brát PEP po dobu 28 dnů nebo i něco dalšího? Jde mi o to, že se snažím vyrovnat rizika užití prevence oproti pravděpodobnosti rizik nákazy. Žena tvrdila, že má může a během manželství měla pouze jeden (chráněný) sex, ale tomu se jaksi nedá věřit z důvodu toho co jsem viděl pak. Proto moje otázka zní takto. Může nějakým způsobem PEP ohrozit můj zdravotní stav, orgány, spustit autimunitní onemocnění či další problémy? Případně kdybych bral prášky například pouze 20 dní, nebylo by to lepší? Děkuji za rady a názory.

Prenos cez oko 12. 7. 2021

Uživatel: Lucka, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý deň , prosím ak by mi frkla krv do oka z kanyly ktorá bola použitá asi pred 12 hod .Je tam ešte riziko prenosu HIV? Vďaka

Syfilis 11. 7. 2021

Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu a příznaky, rizikové chování

Dobrý den, před 14 dny jsem měl pohlavní styk s později pozitivně testovaným na syfilis, mužem. Následující den jsem zjistil že mám hemoroidy, které ale po léčbě za 7 dní zmizely. Byly bolestivé, což u vředů typických pro syfilis nebývá. Všiml jsem si i bílých teček na mandlích. Partner nemá žádné příznaky (prodělává ale covid), a sex jsme měli chráněny jenom anální, orální byl bez ochrany a spermat byl v kontaktu s dutinou ústní. Po 14 dnech jsem unavený a mám zvýšenou teplotu 37,1°. Podle několika stránek na internetu od lékařů jsem zjistil, že vřed se utvoří nejdříve 3 týdny po kontaktu s nemocným. Ten ale nemám. Můj dotaz je, nakolik je pravděpodobné, že syfilis jsem chytil a kdy je potřeba zajít na testy? Děkuji

Aktuální počet dotazů v databázi: 8025

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.