On-line poradna

PrEP a nové kmeny HIV 14. 3. 2018

Uživatel: Ivo, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, uvažuji o nasazení preventivních prášků proti nákaze HIV - PrEP. Nicméně jsem se dnes dočetl, že se začíná hojně šířit nový kmen HIV, označený jako AE (článek zde: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/466078-siri-se-novy-kmen-viru-hiv-je-agresivnejsi-a-rezistentni.html) .... když začnu brát prášky v rámci PrEP, budou mě tyto prášky chránit i proti těmto novým kmenům HIV? ..... Obecně hodně pracovně cestuji po světe, i do Asie, takže teoreticky se mohu dostat do kontaktu s lidmi, co mají nové kmeny HIV. Budou mě tedy dané prášky v rámci PrEP chránit proti těmto novým kmenům HIV. Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 14. 3. 2018

Resistence proti Truvadě je u tzv. divokých virů vzácná a mělo by to platit i pro jejich rekombinanty (tedy včetně CRF_AE). Již asi před 15 lety subtyp E vyvolával zděšení pro svou vysokou infekčnost, nicméně léčba je u něj podobně účinná. Pro svou vysokou infekčnost se také subtyp E (tedy i AE) poměrně snadno (třeba proti subtypu B) šíří i heterosexuálním stykem.

Kromě jihovýchodní Asie se tento subtyp dost šíří i v Rusku. Tam by rozvoj časté resistence mohl souviset s nepravidelným užíváním léků, kdy je léčba přerušována kvůli výpadkům léků (pokud tedy vůbec byla zahájena).

Nejsnadnější cesta, jak získat resistenci proti Truvadě je začít ji užívat jako PrEP při čerstvé nákaze virem HIV, tedy bez spolehlivého ověření HIV negativity. To platí hlavně pro uživatele tzv. on-demand a uživatele PrEP mimo lékařský dohled (tzv. wild PrEP). Při následném nechráněném styku (třeba s dalším uživatelem PrEP) by pak mohlo dojít k šíření resistentního typu HIV.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.