On-line poradna

PrEP a možný přenos HIV 14. 3. 2018

Uživatel: Ivo, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, ještě bych měl prosím jeden dotaz související s tím, že uvažuji, že začnu brát preventivní prášky proti HIV - PrEP ..... když budu brát tyto prášky a nakazím se jinými pohlavními nemocemi, tak jsem na vašem webu četl, že člověk, který má jinou pohlavní nemoc je více náchylnější k tomu, aby se potenciálně nakazil HIV. Jak je to prosím v případě, že bych bral prášky v rámci PrEP a nakazil bych se jinou pohlavní chorobou, budu stále náchylnější k nakažení HIV, můžu se tedy i tak nakazit HIV? Děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 14. 3. 2018

PreP není stoprocentní ochrana před HIV, ale to není ani kondom. Je to součást celého komplexu preventivních opatření, kam patří i včasná diagnostika, léčba a prevence ostatních sexuálně přenosných chorob. Uživatelé PrEP jsou samozřejmě ve vyšším riziku nákazy nejen HIV, ale i jiných sexuálně přenosných chorob. Měli by tedy být častěji kontrolováni i na jiné sexuálně přenosné choroby. PrEP není náhradou kondomu, ale zohledňuje to, že ne vždy a ne každému se při nejlepší snaze podaří kondom použít.

Riziko nákazy HIV tedy PrEP sníží, ale zcela nevyloučí. Nákaza jinou sexuálně přenosnou chorobou je pak jeden z faktorů, který by i při užívání PrEP mohl k přenosu HIV vést.

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.