On-line poradna

Prep 30. 10. 2017

Uživatel: Jarda, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké jsou v ČR možnosti získání PrEP - Truvady. Jestli je jediná možnost nechat si ji po konzultaci a vyšetření napsat od lékaře a pak si ji hradit sám nebo jestli existuje i možnost dostávat ji zdarma v rámci nějaké studie, které probíhají např. v Itálii nebo UK. Přes stránky Iwantprepnow.co.uk lze objednat i generická léčiva (Tenvir, Tenvir, Ricovir, Trivir, Tencitab, Tavin), které jsou několikanásobně levnější než zmiňovaná Truvada, ale k jejich koupi je potřeba lékařský předpis. Jsou tyto alternativy u nás schválené? Děkuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 31. 10. 2017

Pro jistotu vzhledem k Vašemu zařazení dotazu připomínám, že PrEP je určen jako doplněk prevence pro lidi HIV negativní, nikoli HIV pozitivní.

Generika jsou v ČR schválená. Na trh se pomalu dostává Tenvir. Zatím ho ale mnoho lékáren nemá, cena je asi čtvrtinová proti originálu. Recept k němu potřebujete, a to i v případě, že si ho budete platit. Stejně tak potřebujete před nasazením PrEP provést základní vyšetření - např. vyloučení čerstvé HIV infekce, syfilidy, infekce žloutenkou typu B (pokud nejste očkován), ledvinné funkce atd., a dohodnout se s lékařem na režimu dalších vyšetření. Existují dva způsoby užívání - pravidelné, denní a on demand ("pro ty, kteří jinak žijí mnišským způsobem života, ale lék nasadí vždy před dovolenou s očekávanými sexuálními dobrodružstvími na Kanárech").

Studie Discover byla otevřena v Německu (nevím, zda se lze ještě přihlásit), ale několik lidí jsem do ní poslal. Je docela možné, že podobná demostudie bude otevřena i v ČR, doporučuji sledovat stránky naší společnosti.

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.