On-line poradna

Prep 11. 12. 2020

Uživatel: Deny, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý deň, zvažujem predpísanie si PreP. Mám ešte pár dotazov na ktoré som nenašiel odpoved v tejto diskusii a ani vo vašich PDF prílohách. 1. Viete mi povedať na koľko % je spoľahlivý PreP keď ho budem brat na dennej báze a keď ho budem brat nárazovo? V niektorom komentári som sa dočítal že spoľahlivosť PreP-u je ako spoľahlivosť kondomu je to pravda? A moja 2 otázka znie ako ochrana sa berie aj ejakulát do analu? Alebo len sex s ejakulatom mimo análu? Je v tom nejaký rozdiel z hľadiska rizika nakazenia sa alebo miera ochrany je rovnaká v oboch prípadoch? Zaujíma ma to s toho dôvodu pretože som vetsinou pasív a viem že som ta viac ohrozená skupina. Ďakujem za odpoved

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 15. 12. 2020

Lze říci, že při správném užívání je spolehlivost PrEP vyšší než při užívání kondomu. Zatímco pravděpodobnost selhání kondomu se pohybuje od několika promile až po několik procent (záleží na zkušenosti), tak při správném užívání PrEP se pohybuje maximálně v řádu desetin promile. Obecně lze říci, že při spolknutí pilulky uděláte méně chyb než při nasazení kondomu.

Hlavní problém při PrEPu (podobně jako u kondomu) je nepravidelné a nesprávné užívání. K tomu častěji dochází u nepravidelných uživatelů (tzv. on demand). Rizikové je i nasazení PrEP, pokud je již člověk HIV čerstvě infikován, k čemuž také spíše dochází u nepravidelných uživatelů. Hrozí pak riziko rozvoje resistence.

Ano, PrEP chrání i před ejakulací od HIV pozitivní osoby, jejíž virová nálož není neměřitelná. Diskuse se vedou o spolehlivosti PrEP při injekčním užívání drog, kde nemusí fungovat tak spolehlivě (i když se zdá, že spíše ano).

Případné selhání kondomu u mužů v pasivní roli (bottom) má riziko v tom, že se hůře odhalí (ten aktivní (top) ho spíše cítí), takže ti jsou pro PrEP vhodnými kandidáty. Vedle nich to jsou především HIV negativní uživatelé chemsexu.

Samozřejmě PrEP by neměl být užíván místo kondomu, ale spíše jako pojistka ke kondomu, protože při nechráněném styku hrozí riziko přenosu i dalších infekcí, před kterými již PrEP nechrání.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.