On-line poradna

Otehotneni 27. 11. 2018

Uživatel: Petr, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den, jmenuji se Petr a je mi 28 let. Nakazil jsem se pres drogy. S partnerkou, ktera je negatívní se snažíme mit miminko. Jsem na lecbe nekolik let a nedetekcni. Pravidelne kontroly. Chci se zeptat jestli ji muzu oplodnit prirozenym spusobem bez toho aby sem ji nakazil. Cetl jsem nedavno o ti kampani U=U, že pokad je nedetekcni tak neprenese virus. Partnerka nechce uzivat Prep. Dekuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 27. 11. 2018

Riziko přenosu na partnerku je při opakovaně nedetekovatelné (tzv. nulové) virové náloži minimální a nemělo by k přenosu dojít. Samozřejmě by ale mělo jít především o Vaše společné rozhodnutí. V tomto případě se nedoporučuje užívat PrEP u partnerky.

Chcete-li riziko dále snížit, tak je možné stanovit u partnerky ovulační termín (v lékárně se dají koupit testy pro laiky, dále to určit lze podle viskozity hlenu v děložním čípku či ultrazvukem, nejjednodušší je pak podle naměřených bazálních teplot) a mít pak nechráněné styky jen v tomto termínu.

Měl byste si také být jist, že minimálně týden před nechráněným stykem (styky) nedošlo u Vás k vynechání dávky léků či opoždění více než o půl hodiny.

Také byste neměl mít jinou sexuálně přenosnou chorobu, která by mohla zvýšit Vaši virovou nálož a samozřejmě i komplikovat případné těhotenství. Obvykle ale v HIV centru Vás na ně pravidelně kontrolují.

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.