On-line poradna

Dotaz na účinnost pep mylan 12. 2. 2022

Uživatel: Anonym, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, S prostitutkou proběhl orální sex, bez ochrany a následně pouze vaginální sex s kondomem, který se protrhl a došlo k eakulaci. Do 15 hodin byl nasazen pep mylan Jaká je pravděpodobnost ze došlo k nákaze hiv pokud dotyčná byla pozitivní a jak je účinnost pep mylan Dekuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 14. 2. 2022

Riziko přenosu HIV spočívá v té krátké době soulože, která byla bez kondomu. Pravděpodobnost, že prostitutka byla HIV pozitivní, je jen o málo vyšší než u ostatních žen z jejího regionu (tedy u Evropanek celkem nízká, u žen z východní Evropy vyšší a nejvyšší u žen z jižní Afriky), protože prostitutky se tam, kde je dostupný kondom, chrání poměrně spolehlivě, aspoň z hlediska možného přenosu HIV.

Mylan je firma, který vyrábí mimo jiné generika antiretrovirotik. Při správném nasazení postexpoziční profylaxe se mají podat tři léky, ale z nich zřejmě nejméně jeden lék by musel být originální, a tedy i dražší přípravek (tedy nikoli od firmy Mylan). Taková řádná profylaxe vyjde na více než 10 000 Kč. Při včasném podání (do 48 hodin) je její spolehlivost vysoká.

V zemích, kde si hradí profylaxi pacient (východní Evropa), tedy někdy lékaři volí podání léků pro preexpoziční profylaxe místo postexpoziční (tedy podání pouze dvou léků, emtricitabinu a tenofoviru), která vyjde desetkrát levněji. Nevýhodou je, že tato dvojkombinace není určena pro nasazení po (možné) expozici viru, ale před ní. Takže ani nejsou známa čísla o její spolehlivosti při jiném užití. S jistotou ale víme, že pokud by přenosu HIV nezabránila, tak je poměrně vysoké riziko, že dojde k rozvoji resistence viru HIV proti uvedeným lékům, a muselo by se to zohlednit při výběru budoucí léčby.

Nezapomeňte věnovat pozornost i jiným sexuálně přenosným chorobám, k jejichž přenosu by mohlo dojít dokonce i při orálním sexu.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Obrázek č. 142
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.