Specifika v zaměstnávání osob HIV pozitivních

Každá HIV pozitivní osoba může vykonávat jakoukoli práci. Omezení pro zaměstnání HIV pozitivní osoby neexistují. Výjimky platí jen u některých prací v armádě, policii apod. Jediným omezením jsou projevy dané infekce vzhledem k možnosti výkonu práce, ale není to rozhodně samotná HIV pozitivita uchazeče o práci, tj. uchazeče hodnotíme jako osobu, která je výkonu práce schopna (na základě svých schopností, možností a kompetencí) či ne, ale toto hodnocení nestavíme pouze na jejím HIV pozitivním statusu.

HIV – co to vlastně je? Co ovlivňuje?

HIV je virus napadající lidský organizmus, který po určité době poškozuje imunitní systém; AIDS je posledním stádiem vývoje HIV infekce a je souborem specifických onemocnění, která se díky snížené výkonnosti imunitního systému mohou rozvinout.

HIV infekce se týká každého, ale infikovat HIV se lze pouze prostřednictvím nechráněného pohlavního styku, krevní cestou nebo „z matky na dítě“ (tj. infikovaným spermatem, poševním sekretem, preejakulátem, krví a mateřským mlékem). V naší společnosti se bohužel tradují různé mýty o tom, jak se lze také HIV infikovat, nejčastější z nich jsou: podáním ruky, běžným mezilidským stykem, použitím společné toalety, štípnutím hmyzu. Tímto způsobem však k přenosu infekce HIV dojít nemůže.

Ochrana před infekcí virem HIV v zaměstnání není nikterak náročná, stačí pouze dodržovat základní hygienické návyky, normy a zásady, podobně jako tomu bývá ve vztahu ke všem ostatním zaměstnancům.

Je důležité si uvědomit, že pro člověka, který se nakazí virem HIV, život zdaleka nekončí a takový člověk může dále vést téměř plnohodnotný život i několik desítek let.

Existují nějaké zákonné podmínky, které neumožňují zaměstnávat HIV pozitivní osoby (např. zdravotnictví, hostinská činnost, učitel ve škole apod.)?

V případě zaměstnavatelů v soukromé sféře neexistuje žádný předpis, který by HIV pozitivním osobám zakazoval výkon určitého zaměstnání (to platí např. dokonce i pro oblast zdravotnictví). Zdravotní způsobilost konkrétního zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání proto musí být vždy posouzena individuálně s ohledem na všechny zvláštnosti jeho zdravotního stavu a druhu vykonávané práce. Závěr, že HIV pozitivní osoba nemůže vykonávat určitou práci, musí být vždy podložen zdravotním posudkem splňujícím veškeré náležitosti podle zákona o specifických zdravotních službách.

Právní úprava:

  • zákon o specifických zdravotních službách - § 53-60

Co mohu poradit manažerovi, který se dozví, že má ve svém týmu podřízených HIV pozitivního zaměstnance?

Je třeba poukázat na to, že tento zaměstnanec nepředstavuje pro ostatní osoby v běžném společenském styku žádné riziko. Proto ani pro další výkon práce tato informace není nijak relevantní (pokud nejsou dány zcela výjimečné okolnosti). Manažerovi i zaměstnanci byste měl doporučit, aby údaj o HIV infekci udržovali v tajnosti před ostatními zaměstnanci, neboť kvůli předsudkům, které mezi lidmi běžně kolují, nelze vyloučit vznik konfliktních situací. Pokud se tento údaj v tajnosti udržet nepodaří, je třeba klást důraz především na to, aby zaměstnanci byli informováni o skutečných rizicích nákazy HIV a nevznikaly mezi nimi předsudky.

Má zaměstnavatel specificky upravit pracovní řád nebo povinné školení BOZP v naší firmě ve vztahu k rizikům HIV nákazy?

Ne. Zaměstnanec s HIV je víceméně jako každý jiný a v běžném společenském a pracovním kontaktu nepředstavuje pro své okolí žádné zdravotní riziko. Vnitřní předpis může ve Vaší společnosti upravit mimo jiné i některá práva zaměstnanců, kteří jsou oběťmi diskriminace (např. pravidla anonymního oznamování případů diskriminace apod.) nebo může zakotvovat praktické rady, jak k zaměstnancům s HIV přistupovat, ze striktně právního pohledu však žádná specifická úprava týkající se pouze HIV není nutná. Otázky související s BOZP doporučujeme konzultovat s Vaším závodním lékařem, případně specialistou na BOZP. Bude záležet na konkrétním zdravotním stavu dané osoby, samotná infekce HIV však ve většině případů nutnost žádné změny nevyvolá. Ve zcela výjimečných případech (např. některé práce ve zdravotnictví, v laboratorním prostředí atd.) však není vyloučeno, že HIV pozitivnímu zaměstnanci bude např. uloženo, aby používal zvláštní ochranné pomůcky, dodržoval zvýšené bezpečnostní a hygienické návyky apod. Přehledným způsobem může záležitost upravit vnitřní předpis (směrnice o bezpečnosti, provozní řád atd.).

Právní úprava:

  • zákoník práce - § 101 – 108
  • zákon o dalších požadavcích na BOZP
  • zákon o ochraně veřejného zdraví

Existují nějaká další práva a povinnosti ve vztahu k HIV pozitivnímu zaměstnanci?

Antidiskriminační zákon zaměstnavateli ukládá přijmout přiměřená opatření ve prospěch zdravotně postiženého zaměstnance, která odstraní překážky, které by jinak zaměstnanci se zdravotním postižením bránily v řádném výkonu práce. Vzhledem k tomuto ustanovení je tak Vaší povinností zaměstnanci, který to vzhledem k svému zdravotnímu stavu nutně potřebuje, např. umožnit odlišné rozvržení pracovní doby, změnu náplně práce, práci z domova, zvláštní pracovní a ochranné pomůcky apod. podle jeho potřeb. Protože HIV pozitivní zaměstnanci většinou nemají ve srovnání s ostatními zaměstnanci žádné zvláštní potřeby, není ani v praxi třeba pro ně přijímat žádná zvláštní opatření. V případě pacienta s rozvinutým onemocněním AIDS již tato potřeba vyvstat může. Odmítnutí či opomenutí zaměstnavatele taková opatření přijmout přitom může být postiženo jako diskriminace zdravotně postiženého zaměstnance.

Právní úprava:

  • antidiskriminační zákon – zejména § 3

Platí výše uvedená pravidla také pro spolupracovníky – fyzické osoby (OSVČ), které pro nás pracují na živnostenský list?

Výše uvedená pravidla platí pouze pro zaměstnance (tj. osoby, s nimiž máte uzavřenou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti). Pokud Vaše společnost spolupracuje s OSVČ, neplatí pro tyto osoby ani povinné lékařské prohlídky, ani zákonná ochrana před výpovědí. I tyto osoby jsou však v obecné rovině chráněny před diskriminací. Pokud tak například ukončíte spolupráci s HIV pozitivní OSVČ, může se stát, že se tato osoba proti Vašemu postupu bude úspěšně bránit před soudem.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.