Zaznamenáno druhé selhání PrEP v Austrálii

Naprosto v šoku se ocitl muž ze Sydney, který se nakazil virem HIV, přestože užíval PrEP. U Stevena Spencera (27) byl v prosinci 2018 diagnostikován virus HIV, přestože užíval preventivní profylaxi (PrEP) před a po sexuálních setkáních a to v souladu s radami lékařů. Steven PrEP užíval v režimu „na vyžádání“, tedy nikoliv pravidelně každý den, ale jen v případě rizikové situace. Pravděpodobnost takovéto nákazy je velmi vzácná. PrEP po celém světe užívá přibližně půl milionu lidí a jejich spolehlivost je při správném užívání více než 99%.

Steven Spencer se rozhodl podělit o svůj příběh, aby zabránil dezinformacím, které by mohly snížit účinnost programu PrEP. „To, co se stalo mně, nemění nic na skutečnosti, že PrEP je stále nejúčinnější prevencí HIV, jaká kdy byla k dispozici“, řekl Spencer, který začal užívat PrEP již před více než pěti lety právě v příležitostném režimu „na vyžádání“.

Mnoho mezinárodních klinických studií prokázalo, že PrEP účinně zabraňuje přenosu HIV. Většina studií zahrnuje denní dávkování, ale v některých zemích je užíván i v občasném režimu ‚na vyžádání‘. Nutno podotknout, že Austrálie oficiálně doporučuje užívání PrEP v denním režimu, nikoliv ‚na vyžádání‘.

Generální ředitel společnosti ACON Nicolas Parkhill uvedl, že není třeba pochybovat o účinnosti PrEP. Další představitel Epidemiologie a prevence HIV Andrew Grulich z Kirbyho Institutu Univerzity v Novém jižním Walesu uvedl, že PrEP znamenal zlom pro prevenci HIV v Austrálii, protože výskyt HIV klesl o třetinu.

Steven Spencer zahájil léčbu HIV ihned po diagnóze a během šesti týdnů dosáhl ‚nedetekovatelné (nulové) virové nálože‘, což znamená, že nikoho nemůže virem nakazit. Muž ze Sydney je v Austrálii druhou osobou nakaženou prostřednictvím sexu, navzdory užívání léků PrEP, které by měly infekci předcházet. Profesor Grulich uvedl, že zjištěné případy HIV sérokonverze se týkaly pouze mutace viru, která je vzácná a rezistentní na antivirotika v PrEPu. Navíc PrEP funguje pouze za předpokladu, že je užíván správně, takže nedodržení pokynů (opomenutí nebo špatné dávkování) může mít v některých případech zásadní vliv.

Přeložila Alena, redakčně krátil Jirka
Zdroj: http://www.eatg.org/news/in-complete-shock-sydney-man-contracts-hiv-despite-taking-prep-drug/

Obrázek č. 138
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.