Sexuálně přenosné infekce

1. DÍL - SYFILIS S VŘEDY

Komplikují nám život a nejraději bychom se jich natrvalo zbavili. Řeč je o infekcích, které se mohou přenášet sexuální cestou. V našem novém seriálu se zaměříme na nejznámější z nich – jak vypadají, jak se přenášejí a jakým způsobem se jim vyhnout. Začínáme s velkým imitátorem nemocí: syfilis s vředy.

Toto celosvětově rozšířené onemocnění je velmi zákeřné, neboť svým průběhem a poškozením různých orgánových soustav (mimo pohlavní také kožní, oběhová, nervová a pohybová) imituje řadu dalších onemocnění. Bez včasného rozpoznání a řádné antibiotické léčby končívá smrtí.

Syfilis se přenáší vaginálním, análním a orálním stykem nebo z matky na dítě. Probíhá ve třech fázích. V první fázi (cca po 3 týdnech, ale dokonce až po 3 měsících) se vytvoří tvrdý nebolestivý vřed v místě vstupu infekce (genitál, konečník, ústní dutina). Tento vřed vymizí spontánně i bez léčby.

Ve druhé fázi onemocnění s 4 až 10týdenním odstupem od vředu se objevuje červená vyrážka po celém těle včetně dlaní. Na kůži se mohou v místech zapářky vyskytnout tzv. kondylomata lata, což jsou puchýřky s páchnoucím bělošedavým povlakem. Doprovodným příznakem může být ohraničené vypadávání vlasů a vousů. Celkově je onemocnění doprovázeno zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, celkovou únavou a zvětšenými mízními uzlinami.

Pokud stále chybí léčba, onemocnění se stává latentní. Tato bezpříznaková fáze, během níž člověk není infekční (s výjimkou přenosu z matky na plod), může nastupit za tři roky nebo i za třicet let od druhé fáze. S poslední fází, která devastuje nervový systém, srdce a cévy, se v našich podmínkách nesetkáváme.

Podrobnosti k syfilis dohledáte zde https://bit.ly/Serial_1_Syfilis.

Pokud jste sexuálně aktivní, můžete se nechat bezplatně otestovat v některém z našich checkpointů, nebo využijte mobilního testování. Více informací najdete na www.hiv-testovani.cz/.

PŘIPRAVILA VERONIKA

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.