Léky proti AIDS máme díky píli profesora Holého i šťastným náhodám

Chemik Antonín Holý objevil způsob, jak zastavit viry. Zachránil tím životy milionů lidí. Pořad Meteor připomněl jeho odkaz i příběhy dalších lidí, kteří pomohli jeho objev dostat z laboratoří k pacientům.

Syndrom získaného selhání imunity (AIDS) byl strašákem lidstva od osmdesátých let. Přenáší se krví a pohlavním stykem a choroba je to smrtelná. Antonín Holý našel způsob, jak zabíjet nebo alespoň deaktivovat viry lidské imunodeficience (HIV), které nemoc způsobují. A dožil se i okamžiku, kdy se na trhu objevily „jednotabletkové“ léky, založené na jeho objevu, vzpomíná prof. Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

„V roce 2006 uvádí firma Gilead v Kalifornii lék jménem Atripla. Vezmete si jednu tabletku za den. Jestliže vaše pojišťovna bude schopna vám dávat měsíčně pět set dolarů, abyste mohli dostat jednu tabletu každý den, určitě neumřete na AIDS. Nemohu říci, že vás vyléčí, ale uspí toho vira a vy žijete plnohodnotný život.“

Práce Antonína Holého, kterou tento příběh započal, byla publikována na počátku osmdesátých let. Ukázal v ní, že látky, které našel – modifikace nukleových kyselin – jsou aktivní proti viru. Samotný objev by ale nestačil k tomu, aby se léky dostaly mezi lidi. Naštěstí vstoupil do hry zahraniční vědec Erik de Clercq z university v belgické Lovani. Antonín Holý se s ním setkal na konferenci.

Překvapení čeká i mimo laboratoř

„Antonín Holý nerad jezdil na konference, ani svým studentům to nedoporučoval,“ usmívá se Pavel Hobza, „jeho krédo bylo: buď v laboratoři a pracuj. Jezdil velmi málo. Jednou vyjel a potkal de Clercqa. To bylo naprosto rozhodující. On ho požádal: ‚Prosím, pošli mi látky. Já je vyzkouším ne na proteiny, ale na vyšší organismy.‘ Velmi záhy došel dopis do Prahy, že látky jsou zázračné.“

Přišel další mezník. Bylo jasné, že látky jsou účinné. Bylo potřeba přihlásit patent a prodat licenci.
„Přestože se u nás ještě psal komunismus, patentní a licenční smlouva byla neuvěřitelně skvěle napsaná. Bylo to jednak díky spolupráci s belgickou univerzitou, jednak proto, že i firma, která to v Praze dělala, byla ještě před revolucí velmi dobrá.“

Odvážnému štěstí popřálo

Licenci zakoupila farmaceutická firma Bristol-Myers. Dva roky intenzivně pracovala na testování látek, aby je bylo možné bezpečně podat lidem. Pak se ale společnost sloučila se svým konkurentem a nové vedení prohlásilo, že nemá zájem. Osud léku zachránila chytře sepsaná smlouva: podle ní musela firma nejen vrátit ústavu samotné látky, ale odevzdat i vše, co se za uplynulou dobu vyzkoumalo.

Látce sice nevěřili zkušení experti z vedení společnosti, zdaleka však ne všichni. Největší porci důvěry a přitom i odvahy projevil chemik John Martin.
„Je to jako americká pohádka,“ vypráví profesor Hobza, „půjčil si čtyři sta milionů dolarů. V Kalifornii koupil malinkou firmu Gilead, která měla deset, patnáct zaměstnanců. S tímto obrovským dluhem se rozhodl látku dotáhnout do nějakého konce. Poměrně rychle byl první lék na světě. Dnes patří John Martin mezi sto nejvíce vydělávajících manažerů v Americe.“

Příznivé vyhlídky

První podoba léku z roku 2001 se jmenovala Viread. Užívala se poměrně složitě. Během dne nemocný spolykal třicet tablet v přesně stanovených kombinacích: například ráno pět, půl hodiny po snídani dvě a tak dále. U mnoha lidí nemocných AIDS není možné očekávat takovou míru kázně. Vývoj léku proto pokračoval a vyústil ve zjednodušenou jednotabletovou formu.

„V současné době ho bere zhruba milion lidí na světě. Další asi tři nebo čtyři miliony lidí v Africe na něj nemají ani pět set dolarů měsíčně. Konec bude příznivější, i když možná smutný pro firmu a pro ústav: patent za rok a pár měsíců končí. Je jasné, že lék se zlevní o jeden, spíš o dva řády. Všechny firmy, které dělají generika, už teď čekají na ten den. Syntéza není složitá. Už to mají připravené a pak přijde krása svobodného světa, to je konkurence. Cena se sníží a tím se zachrání ne jeden milion, ale pět milionů lidí,“ říká Pavel Hobza.

Antonín Holý se objevem antivirotik zařadil po bok takových velikánů české vědy, jako byli Jaroslav Heyrovský nebo Otto Wichterle. Jeho příběh zřejmě brzy znovu ožije i v divadelním zpracování.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.