Kapavka se může šířit i líbáním

Výzkumníci z Centra sexuálního zdraví v Melbourne (MSHC) zjistili, že kapavka se může šířit orálním sexem a dokonce i líbáním. Výzkum byl publikován v posledním čísle časopisu Sexually Transferred Infections pod názvem „Líbání může být důležitým a zanedbávaným rizikovým faktorem pro orofaryngeální kapavku: průřezová studie u mužů, majících sex s muži.“

Studie zahrnovala 3677 homosexuálních a bisexuáních mužů a probíhala v období od března 2016 do února 2017. Okolo 6,2% účastníků byla testováním diagnostikována orální nebo orofaryngeální kapavka, a to i přesto, že mnoho z nich během posledních tří měsíců neprožilo pohlavní styk. Tito účastníci shodně uvedli, že provozovali pouze orální sex nebo se líbali.

Zjistilo se také, že potencionální nebezpečí nákazy kapavkou je díky příležitostnému políbení větší, než se původně myslelo. Tato data zpochybňují tradiční cesty přenosu kapavky. V posledních 100 letech byl považován za zdroj krční kapavkové infekce partnerův penis.

V současné době probíhá rozsáhlá australská studie, jež má za cíl prokázat účinnost desinfekce ústní dutiny při prevenci šíření kapavky orální cestou. Očekává se, že výsledky této studie budou zveřejněny na konci tohoto roku.

„Krk je hlavním zdrojem kapavky“

Další studie s názvem „Důkazy o novém paradigmatu přenosu kapavky: průřezová analýza Neisseria gorrhoae podle anatomického místa u obou partnerů u šedesáti mužských párů,“ zjistila, že krk (hrdlo) bylo nejběžnějším způsobem šíření kapavky. Tato druhá studie tedy potvrzuje výše uvedená zjištění z první studie.

Tentokrát se jednalo se o menší průřezovou studii, kdy byla kapavka diagnostikována u 60 mužských párů docházejících do Centra Sexuálního Zdraví v Melbourne od března 2015 do června 2017. Ze 120 mužů zahrnutých do studie mělo 32 anální kapavku a 34% mělo partnera, který byl nakažen anální kapavkou. U 23% párů byla diagnostikována kapavka u obou partnerů.

Pozorovaný výskyt kapavky, když není infekce přítomna v močové trubici, podporuje nové model, kde je hrdlo (krk) hlavním zdrojem přenosu kapavky mezi muži. A to prostřednictvím líbání za použití jazyka, oroanálního sexu a při použití slin jako análního lubrikantu.

Přeložila Alena, redakčně krátil Jirka

Obrázek č. 138
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.