HIV kriminalizace během roku 2020: pokračují případy kriminalizace, ale objevují se také právní pokroky

HIV Justice Network. Nedávný bulletin HIV Justice Network obsahuje následující shrnutí vývoje během roku 2020.

Organizace oznámila nejméně 90 případů nespravedlivé kriminalizace ve 25 zemích, přičemž nejhoršími provinilci jsou Rusko a Spojené státy. Ženy žijící s HIV byly obviněny v 25 % těchto případů. Tři z těchto případů byly z důvodu kojení. Ve Spojených státech bylo více než 50 % obviněných v rámci HIV kriminalizace barevné pleti.

Rok 2020 také přinesl nový zákon proti COVID-19 v Polsku, který mimo jiné zvýšil trest za vystavení riziku HIV. Dále řadu zklamání v oblasti HIV kriminalizace a v odvolání vyšších soudů v USA (Ohio) a Kanadě (Ontario a Alberta), která, jak se zdá, ignorují vědu ve prospěch stigmatu.

Navzdory mnoha obtížím roku 2020, snaha ukončit nespravedlivou HIV kriminalizaci pokračovala a nabrala obrátky.

V březnu 2020 ve Spojených státech stát Washington modernizoval svůj HIV-specifický trestní zákon. V rámci této úpravy došlo ke zmírnění „zločinu“ z trestného činu na přestupek, byla doplněna řada obranných prostředků a odstraněn požadavek na registraci sexuálních delikventů. V lednu 2021 zákonodárci v Missouri oznámili své plány na modernizaci lokálního HIV-specifického trestního zákona v příštím roce.

V Evropě Švédsko zrušilo právní požadavek na zveřejnění HIV statusu v březnu 2020. Španělský nejvyšší soud ustanovil důležitý precedent pro případy HIV kriminalizace v květnu a v červenci skotská policie ukončila stigmatizující praxi, během které docházelo v policejní databázi k označování lidí žijících s HIV jako „nakažlivých“.

Ve frankofonní Africe to s největší pravděpodobností vypadá na právní reformu HIV-specifických trestních zákonů v Beninu i napříč regionem. A to díky zjištění, že stávající zákony nezohledňují moderní vědu.

Ve Východní Evropě a Střední Asii započal proces kompletního zrušení drakonických HIV-specifických trestních zákonů v Bělorusku.

Emailový bulletin je bezplatný a registrace a minulá vydání jsou online na https://mailchi.mp/hivjustice.net/hiv-justice-wee...

Bulletin z 8. ledna 2021 také popisuje důležitý úvodník v Lancet HIV, který vyzývá k právní reformě v USA. Bohužel není dostupný v režimu otevřeně přístupných článků.

Přeloženo z https://i-base.info/htb/39736

Připravila Veronika

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.