Genitální bradavice či virus HIV. Stačí jediná vášnivá noc

Obyvatelé Česka jsou podle průzkumů sexuálního chování příliš lehkomyslní. Navzdory osvětě se nedaří vymýtit nemoci, které se přenášejí právě pohlavním stykem.

Když se řekne pohlavní choroba, většina lidí si okamžitě vybaví virus HIV způsobující nemoc AIDS. Ovšem do této kategorie spadá mnohem více infekcí. Kapavka, syfilis, chlamydie či genitální bradavice, to vše může být daní za jednu vášnivou noc.

Nebezpečí pohlavních chorob bývá v české veřejnosti podceňováno. Z nedávného šetření, které uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že více než čtyři pětiny Čechů se nákazy virem HIV neobávají. Zároveň však v roce 2013 40 procent mužů a 57 procent žen přiznalo nevěru.

Problém je i v systému

I podle zkušeností sexuologů se lidé přestávají pohlavních nemocí bát. Výsledkem je, že počet nositelů viru HIV, tedy největší hrozby mezi pohlavními chorobami, narůstá. „Společností, ale i osobami s rizikovým chováním přestala být tato infekce považována za smrtelnou, bere se za,pouhé‘ chronické onemocnění, které lze s určitými omezeními léčit,“ říká vedoucí Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni Petr Pazdiora.

Problém je však podle něj systémový: „Bohužel se také podařilo zlikvidovat síť poraden, která byla vybudována v devadesátých letech při hygienických stanicích. I tím došlo k výraznému poklesu dostupnosti vyšetření na vlastní žádost a tím k delšímu přetrvávání nevědomosti o infekci.“

Preventivní programy, které byly bohatě financovány státem ještě v polovině devadesátých let, byly podle jeho slov výrazně omezeny, přestože trend nárůstu počtu onemocnění prokazoval opačný trend. S tím, že se lidé přestávají pohlavních chorob bát, souhlasí i sexuolog Petr Weiss. Podle něj navíc schází osvěta v dané problematice. V devadesátých letech byla situace v této oblasti podle něj lepší. „Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty,“ uvádí.

Jedinou skutečnou prevencí vůči pohlavním chorobám je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není. „Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně. A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery,“ podotýká Petr Weiss. Lidé by podle něj měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami.

Pacientů s HIV přibývá

Je pravdou, že Česká republika patří mezi země, kde se virus HIV vyskytuje relativně méně. Avšak odborníci varují před prudkým nárůstem nových případů. V počtu nově hlášených pacientů s HIV vloni dominovala Praha se 68 procenty. Následovaly kraje Středočeský, Ústecký a Vysočina. Řada lidí však o své nemoci netuší, takže skutečná čísla budou ještě vyšší.

Jediný způsob, jak zjistit přítomnost viru HIV, je jít k lékaři na testy poté, co došlo byť jen k jednomu rizikovému sexuálnímu kontaktu s neznámým partnerem. Ani s vlastním rodinným příslušníkem není člověk úplně v bezpečí, ale riziko je zde přece jen výrazně menší,“ říká vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu Hana Zákoucká.

V současné době věda zná tři způsoby přenosu této choroby. Prvním je nechráněný styk, druhým transfúze krve či použití kontaminované injekční stříkačky a třetím je přenos viru z matky na plod. Nelze se nakazit běžným stykem s infikovaným člověkem, například podáním ruky.

Samotný virus HIV není odolný vůči vlivům vnějšího prostředí a na vzduchu velice rychle hyne, Spolehlivě jej ničí i teploty přesahující 60 stupňů Celsia a obyčejné dezinfekční prostředky. Stejně tak jej nepřenáší ani hmyz.

Bradavice mohou vést k depresi

AIDS však není jedinou pohlavní chorobou, která českou populaci ohrožuje, byť je samozřejmě nejnebezpečnější. Běžnou pohlavní nemocí je chlamydiová infekce. Podle některých statistik chlamydie dřímají ve dvou procentech evropské populace, přičemž většina nositelů této bakterie o tom vůbec nemá zdání.

Prvním příznakem této infekce bývá bolestivý vřed, následovaný v několika dnech horečkou a zduřením mízních uzlin v tříslech. Dalším stádiem může být rozsáhlý zánět pohlavních orgánů, někdy i konečníku. Samotná infekce není sice smrtelná, ale pokud nedojde k léčení, mohou se projevit různé následky, z nichž tím nejzávažnějším je neplodnost.

Ani syfilis či kapavka zatím zdaleka nepatří jen do historie. Obě nemoci jsou dnes již léčitelné, avšak chytit je rozhodně není nic příjemného. Pokud je nákaza syfilis odhalena včas, lze bakterie zlikvidovat pomocí antibiotik. Choroba poté za sebou nezanechá žádné následky. Pokud se však nakazí těhotná žena, plod se dostává do přímého ohrožení života. Zlovolných virů či bakterií, které se rády zabydlují v lidském pohlavním ústrojí, není málo. „Vůbec nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice,“ podotýká přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Tyto bradavice jsou zákeřné především tím, že potíže vyvolávají jen u mála lidí, kteří jsou papilomavirem nakaženi. Nemoc se probouzí až ve chvíli, kdy je organismus oslaben, do té doby ji nic netušící člověk šíří dál.

„Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu,“ uzavírá Jana Hercogová.

Zdroj:Lidové noviny

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.