16. květen 2021, mezinárodní vzpomínkový den na oběti AIDS

Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV

Každoročně třetí květnovou neděli, letos 16. května, vzpomínáme na oběti nemoci AIDS – International AIDS Candlelight Memorial Day. Celý svět, a také Česká a Slovenská republika, si oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS. V České republice se letos rozsvítí budovy v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně, Děčíně, Ústí nad Labem, Chrudimi a Plzni, na Slovensku v Bratislavě. Červené světlo se stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale hlavně upozorněním, že HIV je stále velkým problémem, i když jsme na něj v posledním covidovém roce možná zapomněli. Na Slovensku probíhá iniciativa Světlo pro AIDS pod záštitou sdružení Dom svetla Slovensko.

Většina lidí v posledním roce věnuje svou pozornost boji s covidem. Jenže HIV stále existuje a bez důrazných kroků nezmizí. V České republice došlo v roce 2020 v porovnání s rokem 2019 k nárůstu HIV pozitivních případů o 251. Aktuální data Státního zdravotního ústavu ukazují, že k 31. 3. 2021 v ČR žilo celkem 3892 HIV pozitivních lidí, což je o 248 lidí více, než k 31. 3. 2020 (3 644 HIV+). I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži/ženy a injekční uživatelé drog.

Podle dat Úradu veřejného zdravotníctva SR bylo na Slovensku k 31. 12. 2020 celkem 1059 HIV pozitivních lidí, za rok 2020 přibylo 110 nových případů, což je historicky nejvyšší nárůst v jednom kalendářním roce.

Světlo pro AIDS v neděli, 16. 5. 2021, ve 20:00 červeně nasvítí 16 budov v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně, Děčíně, Ústí nad Labem, Plzni, Chrudimi a Bratislavě. Podrobný seznam všech měst a budov najdete na konci této zprávy.

„V posledním roce společnost věnovala svou pozornost boji s covid-19 a na další závažné nemoci, včetně HIV, se trochu zapomnělo. Lidé méně vyhledávali preventivní lékařskou péči a klesnul také počet HIV testů. Díky nedostatečnému testování a preventivní péči počet HIV pozitivních v ČR a SR začal významně stoupat. Bohužel, HIV sám nezmizí a zůstává pro společnost stále velkým problémem,“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc a doplňuje: „Akce Světlo pro AIDS slouží nejenom jako symbolická připomínka obětí AIDS, ale také jako upozornění na problém stigmatizace HIV pozitivních a rostoucí počet případů HIV.“

Fotosoutěž – Svítíme červeně!

Pro ty, kteří se aspoň symbolicky chtějí zapojit do aktivit spojených se Světlem pro AIDS a svou fotografií upozornit, že HIV nadále představuje velký problém, pořádáme foto soutěž.

Detaily soutěže

 • Co vyfotit: jakoukoliv červeně nasvícenou budovou (nebo sami sebe před touto budovou) z jakéhokoliv města ze seznamu,
 • Kam fotografii uložit: sledujte Facebookový profil České společnosti AIDS pomoc a fotografii, nebo více fotografií, vložte do komentáře k postu, kterým soutěž vyhlásíme (https://www.facebook.com/aids.pomoc),
 • Co k fotografii přidat: je potřeba přidat hashtagy #aidspomoc #svetloproaids #candlelightmemorial2021 a hashtag s městem nasvíceného objektu (např. #praha),
 • Do kdy je možné fotografie nahrát: do středy, 19. 5. 2021,
 • Kdy bude probíhat výběr: do 23. 5. 2021, nejlepší fotografie vyhlásíme v týdnu od 24. 5. 2021 na našich sociálních sítích,
 • Cena pro vítěze: preventivní balíček České společnosti AIDS pomoc pro nejlepší tři fotografie + diplom od České společnosti AIDS pomoc.
 • Seznam měst a červeně nasvícených budov:
 • Praha - Tančící dům, Žižkovská věž, OC Nový Smíchov, Westfield Chodov, Petřínská rozhledna, Ministerstvo zdravotnictví ČR,
 • Plzeň - Divadlo J. K. Tyla,
 • Děčín - Centrum Pivovar Děčín
 • Ústí nad Labem - Kostel nanebevzetí panny Marie,
 • Chrudim - Muzeum loutkařských kultur,
 • Brno - Divadelní fakulta JAMU,
 • Olomouc - Galerie Šantovka,
 • Zlín - Mrakodrap "Jedenadvacítka",
 • Bratislava - Slovenské národné divadlo, nová budova, Centrum umenia NOVÁ CVERNOVKA, YMCA.

Česká společnost AIDS pomoc pořádá projekt Světlo pro AIDS v České republice již osmým rokem a na Slovensku pátým rokem. Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS. Červená je nejenom barva světla, ale také barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a AIDS nemocných.

O občanském sdružení Dom svetla Slovensko

Občanské sdružení Dom svetla Slovensko vzniklo v roce 2012 jako nevládní nezisková organizace. Hlavním cílem sdružení je odstranění stigmatizace lidí žijících s HIV, ochrana a prezentace lidských práv. Neoddělitelnou součástí činnosti sdružení je také prevence šíření HIV/AIDS na Slovensku. (www.domsvetlaslovensko.sk)

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Obrázek č. 142
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.