Jak mám reagovat, když jsem kvůli HIV dostal „padáka“?

Co mohu dělat v situaci, kdy zaměstnavatel jednostranně ukončil můj pracovní poměr s odkazem na to, že jsem HIV pozitivní? Jak se mohu bránit?

padak

Výpověď z důvodu Vaší infekce je možná jen ve zcela výjimečných případech, kdy by při dalším zaměstnání hrozilo rozšíření Vaší infekce na další osoby nebo kdy by další výkon práce mohl poškodit Vaše zdraví. V jiných případech je výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu Vaší infekce nepřípustné. Do jaké míry jsou ve Vašem případě obavy zaměstnavatele odůvodněné, Vám může pomoci odhadnout Váš ošetřující lékař. Jediný, kdo může definitivně stanovit, zda byla výpověď dána platně, je však soud.

Kromě výše uvedeného je třeba zdůraznit, že při skončení pracovního poměru musí zaměstnavatel dodržet řadu formalit. Ty se liší podle způsobu skončení pracovního poměru a z pohledu laika nemusí být vždy snadné je posoudit. Jejich nedodržení však může způsobit neplatnost výpovědi. Proto nelze než doporučit, abyste v případě pochybností konzultovali svůj případ s právníkem.

Nesouhlasíte-li s výpovědí, zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně sdělte, že skončení pracovního poměru z jeho strany považujete za neplatné a trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával (a to v ideálním případě přesně těmito slovy). Své oznámení zašlete poštou doporučeně na dodejku nebo si jeho převzetí nechte potvrdit nadřízeným zaměstnancem, popř. zaměstnancem, který u Vás běžně přebírá poštu. Tento krok byste měli učinit i v případě, že není šance, že by zaměstnavatel Vašemu požadavku vyhověl. Odvíjí se totiž od něj Váš případný nárok na náhradu mzdy za dobu, kdy jste v důsledku neplatného skončení pracovního poměru nemohl pracovat.

Může se také stát, že Vám zaměstnavatel neumožní další výkon práce dobrovolně. V této situaci můžete podat žalobu na určení neplatnosti skončení pracovního poměru. Žaloba musí být podána nejpozději do dvou měsíců poté, co měl Váš pracovní poměr skončit; dostanete-li např. 29. února výpověď a má-li Váš pracovní poměr skončit k 30. dubnu, musíte žalobu podat nejpozději do konce června.

Žalobu podejte k okresnímu či obvodnímu soudu v místě, kde zaměstnavatel sídlí. V žalobě uveďte všechny relevantní informace, doložte důkazy (počínaje Vaší pracovní smlouvou a listinou, kterou zaměstnavatel Váš pracovní poměr skončil, až po doklady o Vašem zdravotním stavu), případně navrhněte, jaké další důkazy si soud může vyžádat (např. znalecký posudek). Závěrem navrhněte, jak má soud rozhodnout.

V případě, že uspějete, soud rozhodne o tom, že Váš pracovní poměr neskončil a Vy se můžete vrátit zpátky do práce. Zároveň máte nárok na náhradu mzdy po dobu, kdy jste práci nemohl vykonávat z důvodu probíhajícího sporu; tuto náhradu soud může v některých případech snížit.

Skutečnost, že se výpovědí cítíte poškozeni, Vám nedává záruku, že v soudním řízení uspějete. Pokud se v prostředí práva příliš neorientujete, nepřeceňujte své síly a záležitost konzultujte s někým nezaujatým, ideálně s právníkem.

Na otázky spojené s případnou žalobou a soudním řízením odpovídáme zde.

Co mohu dělat v případě, když zaměstnavatel jednostranně ukončil můj pracovní poměr. Domnívám se, že důvod, který uvedl, je jen zástupný. Pravým důvodem je totiž moje HIV pozitivita. Mohu se proti tomu bránit?

Zaměstnavatel může jednostranně ukončit pracovní poměr pouze z důvodů a způsoby, které výslovně uvádí zákoník práce. Mezi tvrzeným důvodem a skončením pracovního poměru přitom musí být vztah příčiny a následku – to znamená, že pracovní poměr byl ukončen právě proto, že byl naplněn daný důvod. Skončení pracovního poměru z důvodu, který byl účelově vykonstruován, většinou neobstojí. Nastudujte si proto naši odpověď na předchozí otázku, neboť výše navržený postup zpochybnění platnosti výpovědi se může vztahovat i na Vás.

Rozhodl jsem se domáhat určení neplatnosti skončení pracovního poměru. Řízení však bude trvat ještě dlouho a já nemám žádné příjmy. Má zaměstnavatel povinnost mě po dobu sporu zaopatřit?

V průběhu sporu o platnost skončení pracovního poměru, kdy nevykonáváte práci, Vám zaměstnavatel může poskytovat náhradu mzdy. Většinou však dobrovolně k výplatě mzdy nedochází (pokud ve sporu uspějete, dostanete ji vyplacenou naráz po jeho definitivním skončení a budete mít nárok na úrok z prodlení). Při podání žaloby o určení neplatnosti skončení pracovního poměru i později v průběhu trvání soudního sporu se však v takovém případě můžete na soud obrátit s návrhem na nařízení předběžného opatření, podle kterého by Vám zaměstnavatel po dobu sporu poskytoval část Vaší mzdy.

Návrh na nařízení předběžného opatření není zpoplatněn. Soud o něm musí rozhodnout do 7 dnů. V případě, že Vám bude vyhověno, Vám zaměstnavatel musí vyplácet stanovenou část odměny; v případě nedodržení předběžného opatření může být jeho plnění vynuceno i pomocí exekuce. Pokud však v řízení nakonec neuspějete, vyplacenou odměnu budete muset vrátit.

Pokud po dobu trvání sporu o neplatnost výpovědi nemáte práci, můžete se registrovat na úřadu práce jakožto uchazeč o zaměstnání. Bude-li Vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti a ve sporu uspějete, budete povinni vyplacenou podporu vrátit.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.