Druhy kondomů

Materiál pro kondomy

Drtivá většina kondomů na trhu se dnes vyrábí podobně jako pneumatiky, zdravotnické prostředky, hračky či některé oblečení z latexu. Latex je tekutina, která se získává ze stromů kaučovníků především v oblasti Asie.

Avšak existuje několik procent lidí, kteří jsou na latex nejen v podobě kondomů alergičtí a při styku s ním je sužují vyrážky a nepříjemné ekzémy. Z tohoto důvodu se vyrábí i bezlatexové kondomy, jejichž cena je ale vzhledem k menšímu odbytu a dražšímu materiálu několikrát dražší.


Velikost a tvar kondomů

Obrázek č. 7

Druhým odrazovým můstkem je velikost kondomu. Tady by muž měl zanechat veškerého vychloubání a stát nohama pevně na zemi. Při výběru špatné velikosti kondomu se totiž může stát, že kondom neposkytne tak kvalitní ochranu, jakou slibuje a to v tom horším případě přinese i nějaké následky. Proto vždy pečlivě zvažte, zda vám vybraná velikost kondomu opravdu sedne. Nabídka rozměrů je dnes opravdu široká, není proto důvod nějak se ve výběru toho správného kondomu omezovat. Kondom by se rozhodně neměl při styku vyvlékat, být příliš těsný či krátký. Většinou se však nemusíte bát, že sáhnete vedle. Klasické kondomy, které se u nás prodávají, jsou v podstatě víceméně univerzální a sedí majoritě mužské populace v našem kraji. Pokud se muž průměru vymyká, není problém vybrat si raději zúžené nebo naopak anatomicky rozšířené kondomy.


Kondomy a jejich účel: hladké, s vroubky nebo s vibračním kroužkem

Další změnu povrchu mohou představovat například ztenčené kondomy. Díky tenčím stěnám kondomu se muži může zdát, jako by žádný kondom ani neměl. Mějte ale na paměti, že tenčí stěny znamenají větší možnost prasknutí kondomu. Pro anální styk jsou naopak určeny zesílené kondomy.Zřejmě nejčastější kritérium, podle kterého kondomy vybíráme, je účel. Úplnou klasikou jsou hladké kondomy, ty asi všichni známe. Kondomy s výstupky, vroubky, stimulujícími kroužky a dalšími vychytávkami potěší spíše ženy, více je vzruší a umocní jejich zážitek z pohlavního styku s kondomem.


Lubrikace a kondom

Proč se zaměřit i na rozdělení lubrikovaných a suchých kondomů? Odpověď je jednoduchá, kvůli prožitku při sexu s kondomem. Co je to suchý kondom bez lubrikace asi není třeba vysvětlovat. Mnohem zajímavější jsou ale lubrikované kondomy. Jednak proto, že se krásně vyhnete problémům s nedostatečným zvlhčením vaginální sliznice, lubrikant v kombinaci s kondomem sníží tření a jednak z důvodu, že už nebudete potřebovat lubrikační gel. Pokud obyčejný lubrikovaný kondom nestačí, dají se sehnat i extra lubrikované kondomy, které obsahují zhruba dvakrát více lubrikantu než obyčejné kondomy.


Voňavé kondomy

Stejně jako u lubrikačních gelů i u kondomů se můžete zaměřit na výběr podle různé vůně a příchutě a i v tomto případě to zřejmě bude zajímat více ženy než muže. Než všechny existující vůně kondomů vyzkoušíte, sex vám určitě nezevšední. Pokud máte chuť na hraní, poptejte se také po barevných, jedlých kondomech, či po těch, co svítí ve tmě!


Značka kondomů

Aby se kondom nepoškodilVybírat můžete také podle značky, na českém trhu se objevuje hned několik světově známých značek. Ať už máte mezi kondomy nějakého oblíbence, nebo tu pravou značku ještě hledáte, vždy si zkontrolujte, zda je obal kondomu neporušený a zdali obsahuje logo CE a výrobní číslo výrobku. Tak získáte záruku, že nekupujete napodobeninu značkového kondomu, ale skutečně prověřený a kvalitní výrobek.

Vždy si dejte pozor, zda dodržujete správné skladování kondomů, v opačném případě může dojít k snížení kvality vašich kondomů. Sice se říká, buď vždy připraven, rozhodně ale nenoste kondom v peněžence nebo v tašce. Stejně tak kondomy poškozuje prudké střídání teplot. Také si pohlídejte datum expirace každého kondomu, které je napsané na obalu. Správným zacházením s kondomem zajistíte ochrannému přípravku zachování jeho ochranných schopností.


Co když ochrana v podobě kondomu selže?

Pokud se náhodou stane, že se kondom vlivem špatného skladování, neopatrného zacházení při vybalování nebo z jiného důvodu poškodí a vy to zjistíte až během pohlavního styku, na nic nečekejte. Raději vyhledejte svého lékaře a poproste ho o předepsání postkoitální antikoncepce. Jedná se o tabletky určené právě pro tyto situace, kdy například kondom selže. Čím dříve se žena tabletku po sexu vezme, tím nižší je šance, že by měl pohlavní styk nevyžádané důsledky.


Preventivní balíčky České společnosti AIDS pomoc

Preventivní materiály ČSAP

Balíček se skládá z:Kondomu, lubrikačního gelu, vizitky s informacemi o bezplatném anonymním testováním a z letáčku s číslem pro zasílání DMS (darovací sms). Pokud by vás zajímalo, na co se použíjí peníze, které máme z DMSek, naše odpověď na tomto místě je: Na nákup materiálů do preventivních balíčků! Spoustu lidí si totiž myslí, že kondomy a lubrikační gely dostáváme od výrobců. To ale není pravda. Od výrobců oboje objednáváme a platíme...

Kde můžu balíček získat? Balíčky od nás zdarma dostanete při testování v Domě světla. Dále je rozdáváme na pravidelných akcích - Světlo pro AIDS, 18. května (na Václavském náměstí máme preventivní stánek ve kterém dobrovolníci balíčky rozdávají, pokud vás máte nezodpovězené dotazy ohledně HIV/AIDS, tak vám je zodpoví zaměstnanci organizace) a Světový den boje proti AIDS, 1. prosince (Osvětová tramvaj -DP proti AIDS- a stánek stejně jako v květnu). Balíčky rozdáváme i na kulturních a hudebních akcích jako jsou festivaly (Mezi ploty, Majáles, Prague Pride..).
Velký důraz klademe na distribuci preventivních materiálů ve skupině MsM (Muži mající sex s muži), které pravidelně dodává náš streetworker za pomoci dobrovolníků do pražských gay tanečních clubů, gay sex clubů, ale i gay friendly barů nebo kaváren.

Obrázek č. 138

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

MOBILNÍ TESTOVÁNÍ - SANITKA

pro více detailů rozklikněte město

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.