Prevence a ochrana u injekčních uživatelů drog

Kromě jiných rizik, kterými se zabývají jiné specializované weby, hrozí injekčním uživatelům drog při aplikaci drogy přenos různých infekčních chorob. K těm nejzávažnějším patří kromě žloutenky typu B a zejména pak C také HIV infekce. Použije-li narkoman cizí stříkačku nebo jehlu, kde je zbytek nezaschlé virem HIV infikované krve, kterou si spolu s drogou aplikuje do svého krevního oběhu, může si být téměř jistý, že se HIV infikoval. Aby při aplikaci drogy do žíly k přenosu HIV nedocházelo, je nutné dodržovat určitá pravidla:

 • nikdy si od nikoho nepůjčujte injekční stříkačku ani jehlu (ani od známého kamaráda nebo od člověka, který tvrdí, že je v pohodě)
 • pokaždé použijte novou injekční stříkačku a jehlu na jedno použití
 • nemáte-li po ruce novou stříkačku a jehlu na jedno použití vydezinfikujte si tu, kterou máte jedním z následujících způsobů:
  • injekční stříkačku a jehlu opláchněte a na čtvrt hodiny ponořte do alkoholu a pak znovu opláchněte
  • inječní stříkačku a jehlu vyvařte ve vroucí vodě po dobu alespoň deset minut
  • do injekční stříkačky a jehly dvakrát vtáhněte chloran sodný (nebo jeho roztok) a pak vypláchněte čistou vodou
  • snažte se na tato pravidla myslet ještě ve chvíli, kdy máte "čistou" hlavu a vše si před aplikací drogy předem připravit
 • používejte svou čistou lžíci a ostatní "nádobíčko"

Nezapomínejte pravidelně chodit na testy na HIV infekci. Čím dříve se na případnou HIV pozitivitu přijde, tím větší šance je na úspěšnou léčbu.

Pravidlo nesdílet s nikým injekční stříkačku a jehlu platí nejen pro drogově závislé, ale také například pro sportovce, kteří si jehlou aplikují steroidy apod.

Určitá pravidla je třeba dodržovat také při tetování, piercingu, aplikování akupunkturních jehel, manikúře a podobných činnostech. Z praxe není znám případ, že by při těchto činnostech došlo k přenosu HIV infekce. Nicméně, vidíte-li tatéra, jenž při tetování nepoužívá rukavice, nebo chybí-li zařízení na sterilizaci nástrojů v tetovacím nebo piercingovém studiu, jděte raději tam, kde zásady hygieny dodržují.

Obrázek č. 13

Obrázek: Terénní program. Občanské sdružení SANANIM poskytuje tzv."VIP" (Výměnný injekční program).

Bližší informace o výměně stříkaček a distribuci ostatních materiálů získáte na stránkách SANANIM - terénní program.

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

LIBEREC

terminál MHD Fügnerova
testy HIV a syfilis
pátek 29.11., čas: 13:00 → 17:00 hod.
letos poslední mobilní testování

Připravte se on-line.


... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITEK


Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.