První pomoc: GHB/GBL (G)

Když je někdo příliš sjetý G

Jak poznáme, že "příliš"? Je důležité respektovat autonomii jiného člověka a její rozhodnutí jednat tak, jak považuje za vhodné (i když nám připadá, že to není v jeho nejlepším zájmu).

Ale pokud svým chováním ohrožuje sebe nebo ostatní, nebo pokud není schopen vyjádřit souhlas nebo nesouhlas s tím, co se děje, pak bychom možná měli zasáhnout.

Bývá to obtížné rozhodnutí.

Stojí dotyčný na vlastních nohou, je mobilní, poznává vás? Pokud ano, tady jsou doporučení, co v takovém případě dělat a co naopak nedělat (kdyby dotyčný vůbec nereagoval, přečtěte si další sekci, kde najdete tipy, co dělat v takovém případě).

Co nedělat:

  • Nevyvolávejte zvracení. Vypadá to logicky, chtít dostat G ze žaludku, ale hrozí vdechnutí zvratků, infekce plic, problémy s dýcháním, dávení. Pokud víte, že člověk vypil potenciálně smrtelnou dávku G, volejte rychlou záchrannou pomoc (155)
  • Nedávejte mu žádné další drogy. Existuje mýtus, že tím, že mu dáme nějaký „nakopávač“ (třeba pervitin), pomůže mu to. Není to pravda, a i když to někdy v minulosti někomu fungovalo, negativa převažují nad pozitivy, takže to nedělejte. Člověku není dobře proto, že je pod vlivem drogy. Větší intoxikace pravděpodobně situaci zkomplikuje. Jednoduché pravidlo: když je člověk příliš sjetý, nedávejte mu další drogy!
  • Nedávejte mu tekutiny. Existuje mýtus, že pomerančový džus nebo sladké pití pomůže, ale není to pravda. Naopak, může urychlit přesun drogy z žaludku do krevního řečiště. Ovšem pokud osoba, která je při vědomí, má žízeň, dejte jí klidně napít.

Co dělat:

  • Postarejte se o jeho bezpečí: pokud se motá nebo vypadá, že má záchvat, držte ho co nejdál od předmětů, které by ho mohly zranit. Můžete mu omotat hlavu ručníkem nebo nějakým kusem oblečení, abyste ochránili hlavu.
  • Kdy volat záchranku? Intoxikovaná osoba, která je mobilní, reaguje a dýchá, nepotřebuje nutně lékařskou péči. Ale pokud je člověk nebezpečný sobě nebo okolí a nedaří se ho ochránit dostupnými prostředky, volejte rychlou záchrannou službu (155). Až záchranka dorazí, je pro její posádku užitečné vědět, co všechno intoxikovaný člověk užil.
  • Probuďte jej, pokud spí: může „usnout“ do kómatu a přestat dýchat. Probuďte a držte jej vzhůru a pod dohledem. Prakticky všechna úmrtí se dějí v tzv. „G spánku“. Možná jste zažili hodně G spánků, které nebyly fatální, ale kdykoliv to může dopadnout jinak.
  • Vnímejte schopnost (ne)souhlasit. Pokud člověk neodpovídá na otázky, nemůžete získat jeho pozornost, nebo působí příliš intoxikovaně, aby vnímal vaše obavy – pravděpodobně není schopen souhlasit nebo nesouhlasit. Pak je důležité držet ho v bezpečí – navrhněte mu, aby si dal přestávku, pokecal si s vámi kuchyni, opláchl si obličej studenou vodou.

O jakém bezpečí mluvíme?

  • ukončit veškerý sex,
  • zastavit jakékoliv focení nebo natáčení,
  • zabránit komukoliv v podávání dalších drog nebo tekutin,
  • zabránit dotyčnému v tom, aby šel ven na ulici, do bazénu nebo do sauny,
  • zabránit mu v posílání explicitních fotek z telefonu.

Co mám dělat, když vidím, že někdo usnul po G, ale daří se ho probudit?

V tzv. G-spánku může člověk kdykoliv přestat dýchat.

Zástavu dýchání mohou provázet varovné příznaky, podle kterých poznáme, že přestává dýchat, například chrápání, ale někdy člověk prostě tiše přestane dýchat, bez varování.

Záchranka by se měla volat, pokud dech klesne na méně než 8 nádechů za minutu.

Většina lidí se z G spánku probere i bez pomoci, ale nikdy nevíte, jestli osoba, se kterou jste, bude mít zrovna to štěstí. V Londýně každý měsíc v G-spánku někdo zemře, úmrtí na předávkování G byla zaznamenána již i u nás v Česku.

Jednoduché pravidlo: pokud člověka lze probudit a udržet ho vzhůru, výborně. Pokud nereaguje, vždy volejte záchranku.

Pokud je člověk neprobuditelný/v bezvědomí po G, co dělat?

Reaguje? Můžete ho probudit, když s ním zatřesete? Jak dýchá? Pravidelně nebo přerušovaně? Pokud udělá méně než 8 nádechů za minutu, volejte záchranku.

Zkuste pevně stisknout jeho trapézový sval, pokud ho to nevzbudí, znamená to, že nereaguje. Volejte rychlou záchrannou službu (155) a postupujte podle těchto instrukcí:

  • Otočte ho na záda, zakloňte jeho hlavu dozadu, aby se vyčistily dýchací cesty.
  • Zkontrolujte, jestli dýchá – dívejte se, poslouchejte, položte mu ruku na hrudník.
  • Pokud nedýchá, volejte záchranku (155) a začněte s resuscitací – masáží srdce tak, že zatlačíte doprostřed hrudníku a pak uvolníte.
  • Pokud dýchá, uložte ho na bok do zotavovací polohy.

Co dělat, pokud někdo má odvykací stav po GHB/GBL?

Pokud někdo užívá G několikrát denně a dělá to týden a více, může se rozvinout fyzická závislost na droze. Odvykací stav není jen velmi nepříjemný, ale i nebezpečný. Měli bychom se obávat příznaků jako je panika, nekontrolovatelný třes, zmatenost, ztráta paměti nebo citu pro čas, záchvaty.

Je to stav srovnatelný s deliriem tremens u alkoholiků a může snadno způsobit smrt.

Je třeba hned a bez váhání volat rychlou záchrannou pomoc (155).

Jak se vyhnu tomu, abych to přehla s G?

  • Vyhýbejte se opakovanému užití v příliš krátkém časovém intervalu.
  • Neužívejte nepřetržitě 6 a více hodin – roste riziko předávkování. Nemíchejte G s ketaminem, alkoholem, heroinem, benzodiazepiny nebo s jinými tlumivými látkami nebo léky na bolest.
  • Lidem, kteří užívají medikaci na HIV, mohou stačit nižší dávky G.
  • Pozor na rozdíl mezi GHB a GBL! GBL je nebezpečná tím, že je výrazně silnější než GHB, záměna GBL z GHB může být fatální. Rizikem u GHB je obrovská variabilita koncentrace účinné látky v roztoku, proto v terénu je prakticky nemožné odměřit zaručeně účinnou, ale bezpečnou dávku GHB.

Hlavní trik je v tom, dávkovat si stejné množství ve vhodných časových intervalech.

Bezpečná dávka G je různá pro různé lidi, záleží na mnoha okolnostech, a lze ji určit jen metodou pokusu a omylu.

Pokud nemáte s G zkušenosti, je rozumné začít s tou nejmenší dávkou (například 0,5 ml GBL) a postupně zvyšovat, pokud počáteční dávka nefunguje. Měl byste být dobře informován o tom, jestli užíváte GHB nebo silnější GBL a jaká je koncentrace těchto látek.

Pokud jde o bezprostřední rizika, dávkování G je nejnebezpečnějším elementem chemsexu a způsobuje nejvíce úmrtí.

Více v angličtině se dočtete u autora Davida Stuarta nebo v češtině zde

Chcete vědět víc? Napište nám na info@chemsex.cz


Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.