Nejčastější otázky v problematice HIV/AIDS

Chtěla bych se zeptat, jestli se lze nakazit virem HIV když se napijete ze stejné láhve s nakaženým člověkem a máte rozseknutý ret?

Společným sdílením příborů, talířů, sklenek, stejně jako WC, koupelen atd. se virus HIV nepřenáší. Na druhou stranu vzhledem k jiným chorobám mi nepřipadá příliš vhodné pít někomu ze sklenky či láhve, když víte, že právě krvácíte ze rtu.


Je možný přenos viru HIV zvířaty? Například když si hrajete s kočkou a ona vás škrábne nebo kousne. Může se ona nakazit a být přenašečem na ostatní lidi?

Na zvířata se virus HIV přenést nedá. Mohou mít obdobné onemocnění, například opice a kočky, ale nejedná se o stejný virus. A naopak jejich virus nelze přenést na člověka.


Slyšel jsem od kamarádů tvrzení, že se HIV může šířit i vzduchem. Co je na tom pravdy?

Vaši kamarádi šíří naprosté nesmysly, na kterých není zhola nic pravdy. Nic se nezměnilo na již 20 let tradovaných cestách přenosu - tedy nechráněný pohlavní styk s HIV pozitivní osobou, z krve do krve (zejména se týká společného užívání injekčních.jehel a stříkaček) a pak přenos z infikované ženy na její plod.


Mám dotaz ve věci klasického francouzského líbání. Existuje nějaké riziko nákazy např. HIV, hepatitis apod.. Pokud by partner/ka byl/a tímto nakažen/a?

Riziko HIV při přátelském polibku je nulové. HIV se sice může ve slinách objevit, ale ve velmi nízké koncentraci, která nestačí k přenosu. Navíc sliny mají schopnost virus ničit. Francouzský polibek: určité riziko přenosu hrozí krví, jestliže máte poraněné rty nebo sliznici v ústech nebo krvácející dásně, při vášnivém polibku sáním úst partnera, kdy můžete nasát i jeho krev z překrvených dásní a dojde ke styku vaší poraněné sliznice s krví partnera. Hepatitida (B,C) je značně infekčnější než HIV a v určitých stádiích choroby (kdy je velké množství viru v krvi, tedy i ve slinách) nelze vyloučit ani přenos polibkem. Samozřejmě i tehdy je riziko přenosu nižší než při nechráněném pohlavním styku.


Rád bych se zeptal na pár věcí kolem HIV. Jsem spořádaný člověk a dalo by se říci, že i docela chytrý a v tom je jádro problému. Moc o této nemoci přemýšlím a každý jepro mne potencionálním nositelem viru a to způsobuje mé problémy. Bojím se třeba, že když šlápnu na náplast pohozenou někde, tak se nějakým způsobem krev do mne může dostat. Prostě mám takový špatný pocit, o lidech a jejich řekněme poškozené pokožce ani nemluvě. Můžete mi pomoci, jak tento strach překonat?

Přenos HIV se odehrává jen přes tělesné tekutiny infikovaného člověka, které se dostanou do krevního oběhu. Neporušená pokožka tudíž nemůže být zdrojem nákazy virem HIV. Pokud v tom přetrvává nejistota, anebo se nemůžete zbavit utkvělých myšlenek a obav, měl byste vyhledat psychoterapeuta.


CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

LIBEREC

terminál MHD Fügnerova
testy HIV a syfilis
pátek 29.11., čas: 13:00 → 17:00 hod.
letos poslední mobilní testování

Připravte se on-line.


... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITEK


Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.