Jak se virus nepřenáší a jak se chránit...

Virus HIV se nepřenáší:

  • při běžném mezilidském kontaktu (podáním ruky, používáním telefonního sluchátka, během společného pobytu v místnosti), společným užíváním nádobí. Zatím nebyla prokázaná HIV infekce u členů domácnosti, kteří s HIV pozitivním bydleli, ale neměli s ním sexuální styk a nesdíleli s ním injekčně drogy, polibkem (sliny HIV pozitivního sice mohou obsahovat HIV virus, ale ve velmi malém množství; mimo to jsou ve slinách obsaženy látky, které virus ničí. Za ne zcela bezpečný lze ovšem považovat tzv. „francouzský“ polibek, kdy může dojít k drobným poraněním v ústech. U zubaře, lékaře, v nemocnici (riziko nehrozí, pokud jsou dodrženy hygienické předpisy sterilizace nástrojů apod.). Při objímání, mazlení, dráždění pohlavních orgánů rukou partnera či partnerky bez kontaktu s jeho spermatem či s poševním sekretem (např. tzv. „petting“), tyto praktiky lze označit z hlediska možností přenosu HIV jako nerizikové.
  • Kousnutím či bodnutím hmyzem (virus HIV nemnoží v zažívacím ústrojí hmyzu), ani přes zvířata.
  • Návštěvou bazénu, koupaliště, sauny – virus HIV mimo organismus špatně přežívá, pouze krátkodobě. Zvláště citlivý je na teplo (ničí ho teplota 60°C), sucho a vodu.


Bezpečná ochrana

Pokud jde o jeho spolehlivost, kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně , můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou. Často se v této souvislosti cituje výzkum, kdy bylo vybráno 245 párů, ve kterých byl jeden z dvojice HIV pozitivní a u druhého bylo bezpečně prokázáno, že nakažený není. Polovina všech párů přitom kondom používala při každém styku, druhá polovina jen někdy. V případě dvojic, které kondom používaly pokaždé nedošlo ani k jednomu přenosu infekce, zatímco u těch, kdo v tomto nebyli důslední, došlo k nákaze u každého desátého páru.

Vždy ale musíme počítat s tím, že kondomy nepropouští původce pohlavních chorob pouze tehdy, pokud jsou výrobcem testované a byly správně skladovány. To znamená, že je nevystavujeme vyšším než pokojovým teplotám, nepřijdou do styku se slunečním světlem, a nemáme je ve vlhkém prostředí. V opačném případě nám výhody latexu – třeba skutečnost, že kondom můžeme osminásobně natáhnout než praskne – budou k ničemu. Pokud to tedy shrneme: spolehlivost tohoto způsobu ochrany je daná především tím, že víme jak s nimi zacházet, než tím, co pro nás firmy udělají při jejich vývoji.ehlivost, kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně , můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou. Často se v této souvislosti cituje výzkum, kdy bylo vybráno 245 párů, ve kterých byl jeden z dvojice HIV pozitivní a u druhého bylo bezpečně prokázáno, že nakažený není. Polovina všech párů přitom kondom používala při každém styku, druhá polovina jen někdy. V případě dvojic, které kondom používaly pokaždé nedošlo ani k jednomu přenosu infekce, zatímco u těch, kdo v tomto nebyli důslední, došlo k nákaze u každého desátého páru.

Důležité je samozřejmě také nepodceňovat výběr té správné velikosti. Není přitom ani tak podstatné, jak je kondom dlouhý, ale spíš to, jakou má šířku. Experti na kondomy prohlašují, že kondom musí pevně sedět, ale nesmí škrtit. Doporučují jeho výběr podle změřeného obvodu penisu při erekci. Pokud je na balení uvedená šířka výrobku, zvolte takový kousek, aby obvod penisu byl o trochu větší, než je dvojnásobek udané šířky kondomu. Jedině taková velikost vám potom zaručí že kondom nesklouzne v situaci, kdy to bude nejméně potřeba.

UŽITEČNÉ ODKAZY

CSAP nove logo
Obrázek č. 68

SANITKA

Pozvánka na nejbližší HIV testování v terénu:

Praha v úterý 5.12. od 11 do 13 hod. Obchodní centrum Flora

... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITKY 2017

Obrázek č. 69
Obrázek č. 3

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás darem

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.