Problematika nákazy HIV v Praze a Vídni. V Praze se setkají odborníci v rámci Dnů Vídně v Praze.

V rámci Dnů Vídně v Praze se setkají odborníci na problematiku HIV/AIDS z Prahy a Vídně. Ve dvou dnech se seznámí se situací v obou městech a budou hledat možná řešení, která by vedla ke zlepšení situace. Téma nákazy HIV/AIDS je aktuálním tématem v Praze i Vídni. I v souvislosti s coming outem rakouského zpěváka Thomase Neuwirtha, který je spíš známý jako vousatá zpěvačka Conchita Wurst, se dostala problematika HIV znovu do centra zájmu nejen ve Vídni. O odvaze ke coming outu, předsudcích, které společnost vůči HIV infikovaným má a stigmatizaci a diskriminaci infikovaných bude mimo jiné řeč na workshopu k této problematice v rámci Dnů Vídně v Praze.

Téma nákazy HIV/AIDS je aktuálním tématem v Praze i Vídni. I v souvislosti s coming outem rakouského zpěváka Thomase Neuwirtha, který je spíš známý jako vousatá zpěvačka Conchita Wurst a ke kterému došlo v polovině dubna, se dostala problematika HIV znovu do centra zájmu nejen ve Vídni. O odvaze ke coming outu, předsudcích, které společnost vůči HIV infikovaným má a stigmatizaci a diskriminaci infikovaných bude mimo jiné řeč na workshopu k této problematice v rámci Dnů Vídně v Praze.

Diskutovat se bude dále i o bezpečných sexuálních praktikách, rizikovém chování některých infikovaných, ale i o zavádění prevenčních metod PeP a PreP, tedy pre-expoziční profylaxi, díky které dochází ke snížení rizika infekce u HIV negativních osob, které byly vystaveny HIV.

Ve Vídni funguje tzv. Aids Hilfe Haus Wien, tedy nezisková organizace, v které se ročně nechá testovat asi sedm tisíc osob již přes dvacet let. Organizace je financována prostředky plynoucími ze Spolkového ministerstva pro zdravotnictví, ale významně i vídeňským magistrátem. Organizace se stará o osvětu a prevenci před nákazou virem HIV, provádí anonymní testování zdarma a nabízí poradenské služby nakaženým. Založena byla v roce 1996 a budovu, která je sídlem organizace, Vídeň sanovala za čtyři milióny eur. 1. prosince 1997, v Světový den boje proti AIDS bylo centrum o ploše 1 700 metrů čtverečních uvedeno v provoz.

Pro Vídeň je problematika AIDS/HIV vážným tématem, které město nepodceňuje. Podle předsedy Aids Hilfe Wien Wolfganga Wilhelma, který se workshopu v Praze účastní, je cílem Vídně na jedné straně zlepšit životní situaci lidí, kteří již infikovaní jsou a na straně druhé se snažit o snížení procenta nově infikovaných cílenou prevencí a osvětou u určitých skupin. Za českou stranu se workshopu účastní zástupci pražského magistrátu i zástupci z České společnosti AIDS pomoc. Od společného workshopu a výměně zkušeností z obou měst si odborníci slibují získat nové podněty a inspiraci pro svou práci v oboru, která by vedla ke zlepšení situace ve městech. Česko přitom zaznamenává každý rok nárůst počtu nově infikovaných.

Dny Vídně se v Praze konají poprvé v historii a to od 13. do 15. května. Záštitu nad nimi převzali pražská primátorka Adriana Krnáčová a vídeňský starosta Dr. Michael Häupl.

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

LIBEREC

terminál MHD Fügnerova
testy HIV a syfilis
pátek 29.11., čas: 13:00 → 17:00 hod.
letos poslední mobilní testování

Připravte se on-line.


... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITEK


Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.