Během týdne Prague Pride 2018 jsme uskutečnili 1800 testů

Celkem u 683 zájemců jsme v průběhu týdne Prague Pride (6.-11.8.) udělali 1800 testů na různé infekce. Někdo se nechal otestovat na HIV, jiní využili možnost rychlých testů na syfilis nebo žloutenku B či C. Testy probíhaly v pondělí a ve středu v Domě světla, od úterý do pátku na Střeleckém ostrově a v sobotu odpoledne na pražské Letné. Poprvé jsme během festivalu testovali ve velkém stanu s kapacitou 8 poradenských míst, 4 odběrových pracovišť a 3 laboratoří.

Na Letné si zájemci o test bohužel museli nejdříve vystát dlouhou frontu, protože zájemců bylo více, než jsme dokázali uspokojit. V ní si mohli čekání zkrátit vyplněním před-testového dotazníku ve svém mobilu či tabletu. V klimatizovaném stanu pak každý absolvoval rozhovor s poradcem a výběr infekcí, na které následně probíhal odběr krve pro potřebné testy. Výsledky byly zhruba za hodinu k dispozici.

Celkem 17 pracovníků České společnosti AIDS pomoc a dobrovolníků z pražských nemocnic uskutečnilo 679 testů na HIV, 620 testů syfilis, 345 testů na hepatitidu C a 156 testů na hepatitidu B. Ještě nejsou známy všechny výsledky, ale do Národní referenční laboratoře bylo zatím odesláno 10 vzorků k ověření. Jedná se o vzorky mužů i žen s podezřením na HIV nebo syfilis. Naopak testování zatím neodhalilo žádné podezření na žloutenku B nebo C.

Z 683 zájemců o testování bylo 217 žen, 461 mužů a 5 osob jiného pohlaví. Muži mající sex muži představovali 84,5 % z testovaných mužů. Nejvíce testovaných osob bylo z věkové skupiny 20 až 29 let – celkem 319, následovalo 188 třicátníků, 78 čtyřicátníků, 74 mládeže do 19 let, 18 osob ve skupině 50 až 59 let a 6 osob nad 60 let.

Na Letné se jednalo zřejmě o největší bezplatné a anonymní mobilní testování v Evropě - a to jak rozsahem provozu, tak i počtem testovaných infekcí. Bohužel velká akce s velkým počtem lidí s sebou nese rizika technických problémů. I když jsme si pojistili internet u všech tří operátorů, tak připojení bylo nestabilní a neustálé výpadky připojení výrazně komplikovaly práci. Vysloveně nešťastná byla sázka na hlavního operátora O2, s nímž máme rámcovou smlouvu. Situaci zachraňovaly náhradní wi-fi hotspoty Vodafone a T-mobile. Vypadávající internet měl za následek výrazná zdržení v provozu a v konečném důsledku i snížení kapacity testovacího centra. Odmítnutým zájemcům o testování se omlouváme a zveme je na test do některého z našich HIV checkpointů.

Testování během Prague Pride celkově stálo více než na půl milionu korun a bylo financováno zejména z darů soukromých osob a firem ABBVIE, GILEAD a GSK. Ministerstvo zdravotnictví ČR na terénní testování infekcí pro rok 2018 neposkytlo naší společnosti ani dalším neziskovkám ani korunu.

CSAP nove logo

Podpořte nás!

 

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

Mobilní testování zatím není naplánováno. Vysvětlení je tady.

Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.