Redukce rizik s 'G'

GBL/GHB je nebezpečná droga, i minimální změny v dávkování můžou skončit špatně. Ale existují cesty, jak udělat užívání G bezpečnější pro vás a vaše přátele.

Nikdy nemíchejte G a alkohol. Může to dramaticky zvýšit účinek drog a vést k mnohem většímu riziku předávkování. Pokud jste už pili alkohol během večera, počkejte alespoň několik hodin, pijte vodu – před užitím G je důležité vystřízlivět.

Dávkování je zásadní, „trochu víc“ může způsobit bezvědomí. Běžná dávka GBL je 0,5-1 ml, někteří muži si vyvinuli toleranci a mohou užívat i 1,5 nebo 2 ml. Vždy je lepší dát si trochu méně G než více, ale v podstatě jakákoliv dávka může způsobit vážné potíže. Každý reaguje jinak, není neobvyklé, že při prvním užití je člověku špatně. Někteří muži zjišťují, že čím déle jsou vzhůru, tím větší je šance, že „odpadnou“, když užijí „G“. Dávkování G je nejjednodušší pomocí injekční stříkačky, kterou snadno seženete v lékárně, v káčku nebo online. Nejlepší je malá stříkačka s objemem 1 ml, s tou se vyvarujete chyby v dávkování lépe než s větší stříkačkou. G rozpustí inkoustové značky na stříkačce, pak je těžké měřit přesně (i proto je malá stříkačka mnohem lepší). Ještě předtím, než vám značky zmizí, můžete je přelepit průhlednou páskou, nebo mít dost náhradních stříkaček po ruce. Vždy měřte a kontrolujte dávku sami a požádejte také kamarády, aby proces kontrolovali s vámi – rušné prostředí, zamlžený zrak, špatné osvětlení nebo i jen intoxikace může způsobit chybu.

G a timing: vždy počkejte alespoň dvě hodiny před další dávkou, nikdy si nedávejte další dávku méně než za hodinu po předchozí dávce. Nastavte si timer na telefonu nebo hodinkách pokaždé, když si dáte. Můžete pověsit na lednici tabulku se jmény lidí, časy a dávkami, tak budete mít přehled o svém užívání a o užívání vašich přátel. Pokud si nejste jistí nebo někdo jiný má jiný názor na timing, raději počkejte.

Ředění je důležité – užití „čisté“ G může poškodit ústa, hrtan a žaludek. Zamíchejte G do koly nebo do džusu a zapijte další tekutinou. Nikdy nepijte ze sklenice, kterou vidíte někde stát, protože může obsahovat nebezpečné množství G. Vždy vyprázdněte sklenici a namíchejte si čerstvé pití sami.

Skladování G: Jedno z největších nebezpečí s G je, že se někdo napije čisté G aniž by věděl, co vlastně pije. Taková dávka může být fatální. Proto skladujte G v nádobě, ze které se nedá jen tak napít (například v hnědé lahvičce s pipetou). Vždy se snažte dát G někam mimo dosah, aby si ji lidé nespletli se sklenicí vody.

Závislost: když užíváte G pravidelně po delší dobu, může se u vás rozvinout závislost. G patří mezi látky, u kterých je odvykací stav nebezpečný. Nepřestávejte najednou, poraďte se s odborníky.

Předávkování G: Když si někdo vezme moc G a předávkuje se, může upadnout do hlubokého spánku („going under“), začne být velmi zmatený nebo má křeče (G-ing out). Někdy ho není možné probudit ze spánku, tento komatózní stav většinou trvá jednu až dvě hodiny (rámcově dokud nepomine účinek G). Když vidíte někoho, kdo se takto složil, nenechávejte ho bez dozoru, ujistěte se, že dýchá, pokračujte v kontrole dýchání dokud se neprobere, dejte ho do zotavovací polohy na boku (podrobný popis v oddíle o první pomoci). Pokud je v bezvědomí a nereaguje, volejte 155.

Když někdo omylem užije hodně G, například když se napije z neoznačené nádoby, nebo vypije nejdřív hodně alkoholu a pak si dá velkou dávku G a ztratí vědomí, volejte 155. Je pravděpodobné, že dýchání a srdeční činnost se zpomalí na nebezpečnou úroveň.

Varovné příznaky: křeče, zpomalené dýchání a tepu, zvracení, intenzivní pocení, bledá kůže. Když si všimnete alespoň jednoho z těchto příznaků, volejte 155. Někdy se vyskytnou jemnější náznaky, které nám napoví, že dotyčný brzy „půjde k zemi“, například když se chová lehce zmateně, lapá po dechu, těžce oddechuje, podivně se pohybuje, má potíže udržet oči otevřené.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.