On-line poradna

VN0 + PrEP - riziko přenosu 13. 11. 2019

Uživatel: Marek, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den. Předně moc děkuji za vaši obětavou práci a hluboká úcta vám všem. Mám dotaz, který se snad neopakuje. Můj partner se nakazil HIV a je na léčbě. Je mi velmi blízký a popravdě přiznám, že bych nerad (a myslím, že i on) o ty intimnější chvíle přišel. Rád bych si teď nechal předepsat PrEP. Dotaz tedy zní, jaké je riziko přenosu v případě nechráněného styku (análního i orálního) v situaci, kdy + partner je v rámci úspěšné léčby na VN0 a - partner užívá PrEP? A doplňující dotaz. Je nějaká možnost jak zjistit aktuální stav VN jinak (např. v domácích podmínkách) než krevním testem při pravidelné návštěvě HIV centra? Velmi děkuji za odpověďi!

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 13. 11. 2019

Pokud má partner neměřitelnou virovou nálož (a Vy nemáte další sexuální partnery), tak není doporučeno užívání PrEP. Stačí spoléhat na léčbu jako prevenci, tedy na nulovou virovou nálož partnera, a to i v případě, že se rozhodnete mít nechráněné styky. Někteří odborníci doporučují, aby neměřitelná hodnota virové nálože byla nejméně ještě jednou potvrzena (tedy nejméně dva výsledky). Pokud je partner na léčbě zatím krátce a nedosáhl nedetekovatelné virové nálože (anebo zatím neproběhla kontrola), tak je určitě do doby než se tak stane, užívání PrEP doporučeno. To samé platí i v případě, že by partner léčbu přerušil (což by mu zřejmě nikdo nedoporučoval) anebo by muselo dojít ke změně terapie (z důvodu resistence).

V některých zemích je možné si nezávisle nechat změřit svou virovou nálož i mimo místa, kde HIV léčí (myslím, že to například nabízí barcelonský Checkpoint či některé berlínské gay centrum). U nás tato možnost není, ale snad by bylo možné se dohodnout na časnějším vyšetření virové nálože po vysvětlení situace přímo s HIV centrem. Je ale možné, že bude požadována úhrada a toto vyšetření není úplně levné. Pokud se něco nezměnilo (byl zájem i ostatních laboratoří), tak ho provádí u nás jen Národní referenční laboratoř pro HIV při Státním zdravotním ústavu v Praze.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.