On-line poradna

PreP nežádoucí účinky? 7. 3. 2021

Uživatel: Jan, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, do 40 hodin po nechráněném sexu jsem nasadil Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan. Zbývá mi 12 tablet, ale poslední týden jsem musel změnit jídelníček, jím třeba jen 2x denně a mám chuť už jen na extrémně sladká nebo tučná jídla a mám řídčí stolici. Cítím se unaveně a spím déle. Z příbalového letáku jsem nepochopil jestli jsou toto běžné vedlejší příznaky, nebo příznaky HIV +. Ostatní příznaky nemám. Je možné, že to je jen sezónní úzkostí? Jak velká šance je při tomto způsobu profylaxe, že pokud byl partner HIV+ a já byl infikovaný, že se infekce nerozšíří? Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 8. 3. 2021

Postexpoziční profylaxe (PEP) není totéž co preexpoziční profylaxe (PrEP). Pokud je zaměníte (tedy berete PrEP místo PEP), tak v případě nákazy HIV hrozí velké riziko rozvoje resistence.

Při postexpoziční profylaxi má být podávána kompletní kombinace protivirových léků. V takovém případě při včasném podání (což do 40 hodin je splněno) je po sexuálním riziku pravděpodobnost nákazy minimální.

Jak je to s účinností v případě užití pouze dvou preparátů při PEP není přesně zmapováno (nejde o doporučený postup). Někteří lékaři podávají dva preparáty tehdy, kdy riziko nákazy je minimální a pacient přesto na užití PEP trvá. Pak je ovšem PEP podáván spíše jako lék proti úzkosti než jako reálná prevence nákazy. Jindy je důvodem i vyšší cena originálních antivirotik (tablety pro PrEP jsou generika a tedy i levnější).

Obecně při užití postexpoziční profylaxe je riziko vedlejších účinků vyšší než v případě užití stejných léků při léčbě HIV pozitivních osob. Vysvětluje se to právě psychologickými vlivy, zejména úzkostmi. Jediné příznaky čerstvé HIV infekce (které se ovšem nemusí objevit) je horečnaté onemocnění připomínající chřipku.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.