On-line poradna

PrEP 27. 1. 2020

Uživatel: Filip, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobry den, reaguji na odpoved, kterou jsem dostal p. Szabóa na muj dotaz/koment o PrEP ze dne 25.1. Svuj prispevek jsem napsal verejne do nejctenejsi rubriky schvalne, nevim kam jinam to napsat, aby si to pripadne precetlo co nejvic lidi. Pokud jde o "dukladne vysetreni" tak samozrejme nic takoveho se nedeje, spis bych to prirovnal k preventivni prohlidce + HIV test (logicky) + testy na pohlavni choroby. To co mi vadi, jsou testy na dalsi pohlavni choroby, ktere s HIV vubec nesouvisi!! (muzete mit kapavku 10x v zivote a nebyt dle definice rizikova skupina na HIV). Pokud jde o to, ze PrEP nejsou pastylky proti kasli = v Kalifornii je nove mozne ziskat PrEP bez lekarskeho predpisu... A ted dotaz pro Vas specialne :) jak je mozne, ze v Praze zuri uz dlouha leta epidemie a Vy nic nedelate? Dyt ze zahranici mate vysledky, ktere jasne dokazuji, ze PrEP je pro rizikove skupiny velice uciny prostredek k prevenci. Delat testovani a checkpointy je hezke, ale to stacilo pred 30 lety. Cilem by melo byt dostat PrEP co nejvic mezi rizikove skupiny TED HNED a ukoncit tuto zbytecnou epidemii.

Ing. Mgr. Robert Hejzák M.A.

Odpověděl: Ing. Mgr. Robert Hejzák M.A., 27. 1. 2020

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Součástí předepisování PrEP je pravidelné testování na HIV a STI a případné vedlejší účinky PrEP. Testy jsou v souladu s mezinárodními doporučeními (viz např. https://www.eacsociety.org/files/2019_guidelines-10.0_final.pdf) a mají zajistit maximální účinnost a bezpečnost užívání PrEP. Test na STI nesouvisí s HIV, jak správně píšete, ale s tím, že uživatelé PrEP většinou nepoužívají další bariérovou ochranu a bez včasné diagnózy a léčby hrozí rozšíření STI v populaci. Při orálním sexu se HIV nenakazíte, většinou ostatních bakteriálních STI se ale nakazit můžete. Uživatelům PrEP se STI testy dělají nejen u nás, ale i v jiných zemích, které PrEP v prevenci užívají, mrkněte na ta mezinárodní doporučení. Výtěr by vám měl lékař provést z těch míst, která uvedete, že byla exponovaná - myslím, že vám lékař nebude nabízet výtěr z krku, pokud uvedete, že nikdy nemáte s nikým orální sex. I nová kalifornská legislativa, kterou zmiňujete, vyžaduje, aby zájemce o PrEP v lékárně předložil negativní výsledek na HIV test ne starší než jeden týden a bez předpisu získá PrEP pouze na prvních 60 dnů. Pokud bude potřebovat další PrEP, bude již muset podstoupit lékařské vyšetření podobně jako u nás nebo jinde v Evropě (http://leginfo.legislature.ca.gov/faces/billNavClient.xhtml?bill_id=201920200SB159).

V poslední části vašeho vzkazu s vámi souhlasit nebudeme - to, že se PrEP v Česku vůbec rozjel, je z větší části naše zásluha. Bez našeho lobování u odborné lékařské společnosti, farmaceutických firem, Ministerstva zdravotnictví ČR a médií by v Česku dnes PrEP zřejmě nebyl vůbec, jako je tomu třeba doteď na Slovensku. I my, stejně jako vy, vnímáme PrEP jako potřebnou součást prevence - to, že v Česku není PrEP hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění jako v řadě západoevropských zemí EU, je podle nás špatně. Pokud nás chcete v naší práci podpořit, napište nejen do naší poradny, ale i na ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny, které - na rozdíl od nás - o těchto věcech rozhodují. A konečně malá poznámka na konec k testování - v Česku jedna z pěti osob žijících s HIV o své diagnóze neví. Je to opět horší skóre než v Západní Evropě a testování a rozšiřování počtu checkpointů v ČR zatím - bohužel - smysl dává.
Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.