On-line poradna

Preexpoziční profylaxe - HIV Prevence v ČR 12. 11. 2015

Uživatel: Borec s vypracovaou hrudí, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Existuje někde seznam míst, nebo můžete někdo poradit, kde se dá v ČR legálně sehnat PrEP? Samozřejmě počítám s platbou za tento lék, jelikož jak jsem se dočetl ještě není schválen pro ČR a doktor u nás Vám jej proto zatím předepsat nemůže. Ptám se proto, protože se mi nechce si jej pokoutně objednávat na iternetu a ani nevím, jestli bych mohl takovému pofidérnímu nákupu věřit. Přece jen se jedná o mé zdraví a proto bych hctěl mít PrEP z důvěryhodného a legálního zdroje a užívat jej pod dohledem a souhlasem lékaře. Pokud je to tedy zde v ČR vůbec možné. Děkuji.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 11. 2015

Osobně jsem ho jednomu pacientovi za plnou úhradu předepsal. Léky si musel vyzvednout v lékárně na Bulovce. Máte pravdu, že evropské schválení pro indikaci PrEP chybí (tím pádem ho nemůže pro tento účel ani platit pojišťovna a musel by pacientovi buď podán ve studii nebo na jeho úhradu). Musí být jasná a nezpochybnitelná indikace. Je dobře mít podepsaný informovaný souhlas a samozřejmě je třeba minimalizovat zdravotní rizika. V případě, že si ho pacient sám uhradí, pak neexistuje omezení odborností, ale samozřejmě ten lékař by měl mít o léku i celé metodě dostatečné znalosti.

Nejvhodnějšími lékaři by byli lékaři HIV center. Ale ti mají také hodně práce již s pozitivními pacienty. Řada z nich má problémy i s morálním přijetím takové prevence, obávají se i rizika rozvoje resistence. Ale jedním z argumentů proti negativním postojům je i to, co sám zmiňujete. Je lépe to mít pod kontrolou než to nechat na divokém ilegálním užívání (PrEP tak vlastně amatérsky někdy před deseti lety vznikl v oblasti kolem San Francisca).

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.