On-line poradna

PEP a PrEP 23. 1. 2020

Uživatel: Martin, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den , Mám teoretický nebo spíš akademický dotaz . Při nasazení PEP do 24 hodin po rizikové vaginálním sexu . V kombinaci léku Emtricitabine/Tenofovir disoproxil 200 mg/245 mg a Insentress 400 mg v režimu 1 tableta 24 hodin( Emtricitabine/Tenofovir) a 1 tableta 12 hodin (Insentres) . Může tato kombinace léku po dosažení 21 dnů užívání (viz návod PrEP Truvada) zafungovat jako klasický PrEP při jiném nechráněném vaginálním styku . Pokud bys potvrdilo ,že první dotyčná je HIV negativní a druhá osoba je třeba HIV pozitivní např. 5 týdnů ? Omlouvám se za tuhle teorií ,ale nikde jsem nenašel odpověď... nebo náznak řešení

prim. MUDr. Milan Zlámal

Odpověděl: prim. MUDr. Milan Zlámal, 27. 1. 2020

Dobrý den,

ano, léčivo s obsahem emtricitabin + tenofovir disoproxil 200/245mg se užívá při preexpoziční profylaxi (PrEP). Je doporučeno ho užívat minimálně 7 dní (denně 1 tableta) před rizikem. Pokud uvažujete že by takto fungovalo při postexpoziční profylaxi (PEP) která má navíc ještě o jednu složku (v preparátu Isentress) tak teoreticky i prakticky ano.Jen je třeba myslet na to, že po posledním rizikovém styku ( na PreP) je doporučeno v PrEP pokračovat minimálně ještě 7 dní.

Po riziku ( podání PEP) je doporučeno testování HIV v pravidelných intervalech podle doporučení specialisty. Pokud je v plánu PrEP tak jsou pravidelné kontroly také nutné.

s pozdravem MZ

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.