On-line poradna

Možnost nakažení od PrEP osoby 19. 6. 2020

Uživatel: Filip, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaká je pravděpodobnost nakažení HIV od osoby, která užívá PrEP. Například: Můž (pasivní) měl nechráněnou soulouž s HIV pozitivním. Další den měl další nechráněnou soulož s někým jiným a opět byl pasivní. Jak velké riziko hrozí aktivovi v druhé souloži? Děkuji za info

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 20. 6. 2020

Obecně aktivní (top) partner má menší riziko nakažení než pasivní (bottom). Ale není nulové. Pokud dojde k přenosu HIV infekce, tak zřejmě již další den by ji mohl předat. Jeho infekčnost bude následně stoupat (pokud nebude užívat postexpoziční profylaxi-PEP) a dosáhne maxima 3.-4. týden od nákazy.

Uživatel PrEP by se virem HIV při pravidelném užívání nakazit neměl (u jiných sexuálně přenosných chorob ale riziko trvá). PrEP ale musí nasadit v době své trvající HIV negativity (pacienti jsou poučeni, aby si PrEP nasadili jen tehdy, pokud jsou nejméně na 99% přesvědčeni o své HIV negativitě) a soustavně ho užívat.

Pokud by ale byl HIV pozitivní a užíval PrEP, tak je vysoké riziko vzniku resistence a člověk, který se od něj nakazil (a samozřejmě i on sám), by pak musel užívat na HIV jiné léky, než ty, které jsou obsaženy v PrEPu.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.