On-line poradna

Kdy budou testy na HIV spolehlivé, při PrEP 5. 3. 2018

Uživatel: Michal, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, již přes dva měsíce beru prášky v rámci prevence proti HIV - PrEP. Chci se zeptat, zda pokud bych se nakazil HIV těsně před tím, než jsem začal prášky brát, tak kdy bude možné v krvi zjistit stav HIV? Obecně se doporučuje jít na testy po 3 měsících. Ale jak to je, když člověk bere prášky v rámci PrEP, po kolika měsících mohu jít na testy a kdy budou testy spolehlivé. Dá se vůbec poté, když člověk bere tyto prášky někdy zjistit stav HIV. Děkuji za odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 6. 3. 2018

Kdybyste se nakazil virem HIV těsně před nasazením profylaktických léků, tak bude možné protilátky prokázat v době tří měsíců, ale pravděpodobně i o něco dříve. Truvada (včetně generické) by sice mohla poněkud zpomalit protilátkovou reakci (a právě protilátky HIV test prokazuje), ale zase by to nemělo být více než tři měsíce.

Problém by byl v tomto případě jiný než průkaz nákazy. Bylo by poměrně vysoké rozvoje vzniku resistence a Truvada by Vám tedy jako lék pro HIV pozitivního nefungovala. Vždy než začnete léky brát, tak byste měl být na 99% přesvědčen, že jste HIV negativní. Neměl byste si raději léky nasadit, pokud sice Váš poslední HIV test byl negativní, ale víte, že jste měl třeba pět dní před testem nechráněný pohlavní styk (kdy nákazu samozřejmě ještě testem nešlo prokázat).

Standardní kontrola HIV po třech měsících (jak je u kontinuálního užívání PrEP pravidlem) by samozřejmě nákazu po této době odhalit měla. Pokud byste se přece jen nakazil během užívání PrEP (třeba proto, že jste léky nebral moc pravidelně), tak by ji případně vždy odhalila hned další kontrola.

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 169

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.