On-line poradna

Jaká je zátěž na organismus při užívání PrEP? 1. 2. 2021

Uživatel: Max, Téma: Pre- a post-expoziční profylaxe (PrEP, PEP) proti HIV

Dobrý den, jsme gay pár v otevřeném vztahu. Při sexu s ostatními používáme vždy kondom, ale zvažujeme užívání PrEP jako další prevenci proti HIV. Dá se nějak popsat, jak velká zátěž na organismus vzniká dlouhodobým užíváním PrEP? Děkujeme moc za vaši práci i za případnou odpověď.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 9. 2. 2021

Před užíváním PrEP je třeba vyloučit nákazu žloutenkou typu B a eventuálně se nechat očkovat proti ní.

Uživatel PrEP by si před nasazením měl být na 99% jistý svou HIV negativitou. Po prvním měsíci užívání se to ještě kontroluje. V případě, že by u něj během užívání probíhala nerozpoznaná HIV infekce, tak by hrozil rozvoj resistence proti užívaným lékům (a eventuálně její přenos na další osoby při nechráněném styku).

Někteří odborníci uvádějí, že u uživatelů PrEP je vyšší riziko nákazy jinou sexuálně přenosnou infekcí než před jeho nasazením. Pokud ale chcete užívat PrEP jako další ochranu spolu s kondomem, tak by toto riziko mělo být eliminováno.

Hlavní riziko samotného užívání tenofoviru je poškození ledvin, které se vyskytuje asi u 1% uživatelů. Ledvinné funkce se pravidelně hlídají před i během užívání PrEP. Tenofovir může v teoretické úrovni urychlovat stárnutí buněk, ale tento metabolický efekt se těžko převádí do konkrétního účinku na člověka. Dlouhodobé užívání tenofoviru (kolem 10 let a více) může být spojeno s řídnutím kostí.

Ve Vašem případě považuji případné nasazení PrEP s velkou pravděpodobností za správné a účelné rozhodnutí.

Obrázek č. 138

Kdy a kde testujeme

Obrázek č. 144

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST
obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Obrázek č. 169

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.