Péče o sebe

PŘED:

Pořádně si odpočiňte, abyste měli výdrž na party a na dojezd, který přijde po ni. Pokud máte velké plány na víkend, zkuste mít co nejvolnější víkend před tím. Uvažujte o tom, jestli by se vyplatilo zajistit si nějaké dny volna od práce po víkendu.

Zásobte se pitím (izotonické sportovní drinky jsou v pořádku, ale nesmí v nich být kofein), lízátky nebo žvýkačkami, abyste uvolnili sevření čelistí a skřípání zuby (to přijde, když užijete MDMA, kokain, pervitin), balzámem na suché rty, kondomy a lubrikantem.

Věnujete pozornost výživě – dobře jezte, dejte si multivitamin před a po dlouhém víkendu. Těžká jídla, která obsahují škrob, jako je rýže, těstoviny, chléb nebo brambory před akcí vám poskytnou více pomalu uvolňované energie. Po víkendu, až budete na dojezdu, se vám nejspíš nebude chtít vařit nebo nakupovat, zajistěte si proto s předstihem snadno zpracovatelné jídlo, které už bude v lednici, až dorazíte domů.

Ujistěte se, že budete mít přístup ke kondomům a lubrikantu na vodní bázi, i když vůbec neplánujete sex – prostě budete připravení. Pokud je možné, že dojde na fisting, vezměte si i latexové rukavice. Pokud užíváte léky na HIV, ujistěte se, že jich máte s sebou dost na celý víkend.

Počítejte s tím, že nakonec můžete skončit jinde a jindy, než plánujete. Kdybyste úplně zapomněli na své léky na HIV, nezdvojujte si další dávku, užijte běžnou dávku léků. Zeptejte se svého lékaře, s jak velkým zpožděním ještě můžete užít zapomenutou dávku svých léků. Pokud se vám bude opakovaně stávat, že vynecháte dávku, hrozí, že už nebudete U=U a navíc váš vir HIV získá resistenci na léky, které užíváte.

Snažte se s kamarády ještě před akcí domluvit na „policejní hodině“, na době, kdy party končí a jde se domů.

Snažte se dopředu o to, abyste si nastavili i další omezení, například se můžete rozhodnout nevzít si velké množství peněz (ani platební kartu), domluvit se na společném odchodu s kamarádem nebo za žádných okolností nejít na Grindr, když už jste na cestě domů.


BĚHEM:

Mějte se u sebe základní věci (anebo opakování je matka moudrosti): kondomy a lubrikant na bázi vody, dost hotovosti na to, abyste se bezpečně dostali domů, léky na HIV, jestli je užíváte, nabíječku na telefon, lízátka nebo žvýkačky.

Udržujte hydrataci. Oblečte se tak, abyste se nepřehřáli a nedehydrovali v klubu. Použijte šatnu a mějte teplé oblečení na cestu do klubu nebo chilloutu a zpátky. Alkohol a drogy dehydrují tělo, proto pijte, zvlášť když tancujete nebo dlouho sexujete. Že potřebujete více tekutin poznáte podle toho, že vaše moč je tmavší a že vydržíte dlouho aniž by se vám chtělo čůrat. Moc vody také škodí, určitě nepijte více než dva litry nealkoholického nápoje za hodinu.

Pečujte o sebe. I když nejspíš nebudete mít hlad, snězte aspoň něco, i kdyby to byl jen kus ovoce, smoothie nebo jogurt.

Pokud v chilloutu používáte cock ring, pravidelně si ho sundavejte, abyste se vyhnuli poškození penisu.

Dělejte pauzy od tančení a sexu, aby se tělo zklidnilo a odpočinulo. Když hned další večer jdete na jinou zábavu, zkuste si odpočinout nebo se vyspat. I několik málo hodin pomůže.


PO:

Relaxujte s kamarády, se kterými se o sebe vzájemně postaráte. Snažte se neodkládat nevyhnutelné tak, že zamíříte do dalšího chilloutu – jen si tím zhoršíte dojezd. Užívání některých drog (zejména mefedron), nedostatek spánku nebo i jen kousnutí do tváře nebo jazyka mohou vést k bolestivým vředům v ústech. Pravidelné kloktání slabým roztokem vlažné slané vody pomáhá urychlit hojení a redukuje bolest.

Spěte. Vždy se snažte zajistit si celonoční spánek před prací. I potom budete unavení, bez nálady a nesoustředění, ale budete se cítit mnohem lépe. V poslední večer skončete brzy, tak, abyste se stihli najíst, nechat vyvanout některé drogy a vyspat se tak jak jste zvyklí. Dejte si pozor na užívání léků na spaní (zejména benzodiazepinů), mohli byste si na nich vypěstovat závislost. Raději užívejte volně prodejné léky po konzultaci s lékárníkem.

Najezte se. Pijte hodně nealkoholických nápojů, aby se z těla, zejména z jater, odplavily toxiny. Jezte jídla bohatá na proteiny (maso, ryby, soju, čočku, banány, slunečnicová semínka, arašídy nebo mandle) a vitamíny (pomeranče, kiwi, avokádo, mrkev, brokolici, špenát).

Pokud užíváte léky na HIV, nastavte si budík na čas, kdy je užíváte, abyste náhodou nezaspali. V tomto čase se vyhýbejte „detoxikačním“ režimům, které zahrnují hladovění nebo nevyváženou stravu.

Zjistěte si dopředu, kde získat podporu (krizové linky, specifická pomoc v souvislosti s chemsexem). Věci, které se dějí během večera a vypadají v tu chvíli dobře a příjemně, další den se mohou proměnit v nepříjemné vzpomínky, kvůli kterým se cítíte provinile nebo depresivně.

Dojezd. Několik dní po akci si připadáte úplně „dole“, protože drogy přiměli váš mozek k uvolnění většiny chemikálií, které způsobují, že se cítíte dobře, ve stejnou dobu. Dokud je mozek nenahradí, depresivní nálada je nutná daň. Naštěstí to přejde během několika dní. Neberte si další drogy, abyste se vyhnuli dojezdu – bude to jenom horší, až zábava přece jenom skončí. Pokud nepříjemné pocity přetrvávají déle než několik dní a zhoršují se, zkraťte své akce a poraďte se s lékařem.

Obrázek č. 138
obrazek PrEPPoint
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.