Proč se u některých lidí s HIV rozvine AIDS rychleji?

Tajemství spočívá ve specifickém lidském leukocytárním antigenu (HLA), který pomáhá infikovaným buňkám vyhnout se první linii obrany proti HIV. Vědci zabývající se HIV dlouho nedokázali přijít na to, proč se u pacientů nakažených HIV rozvíjí AIDS s rozdílným odstupem času. Podle zpráv z Business Day nyní předpokládají, že to má co do činění s jejich geny. Studie amerických a jihoafrických výzkumníků ukázala, že určité lidské geny mohou u neléčených pacientů s HIV vést k rychlejšímu vývoji onemocnění souvisejících s AIDS.

Kvůli studii zveřejněné v prestižním časopise Science bylo dotázáno 9763 lidí s HIV žijících v Jižní Africe a USA. Zjistilo se, že u lidí s konkrétním typem HLA dochází k rychlejšímu vývoji od asymptomatického HIV k onemocnění souvisejícím s tímto virem. Testovaní pacienti měli vyšší virovou nálož a předtím, než začali s antiretrovirovou léčbou, byly jejich imunitní buňky CD4 ničeny rychleji. Odhaduje se, že tento konkrétní typ HLA mají zhruba dva miliony z téměř sedmi milionů HIV pozitivních lidí žijících v těchto dvou zemích.

Uznávaný odborník na HIV profesor Salim Abdool Karim říká, že přestože nikdy neznali přesný důvod, už nějakou dobu věděli, že kdyby se vzal vzorek například deseti lidí s HIV, každý z nich by se do třetí fáze (čili AIDS) dostal za různě dlouhou dobu.

„Nikdy jsme nevěděli proč,“ vysvětluje Karim. „Nyní jsme však konečně pochopili, co stojí za tím, zda se AIDS v těle rozvine rychle a zda se s tím bude dát žít déle. Víme, že je to kvůli genům, konkrétně kvůli jednomu specifickému druhu antigenu, který se nazývá lidský leukocyt. Je to podstatné zjištění, protože poprvé v historii víme, proč někteří lidé AIDS onemocněli a jiní ne.“ Karim uvedl, že závěry studie potvrdily význam pravidelného testování na HIV. „Je důležité, aby se lidé dozvěděli o svém HIV statusu včas a mohli co nejdřív zahájit antiretrovirovou léčbu. A to v dostatečně dlouhé době předtím, než onemocní AIDS.“ Dodal, že tento objev otevřel dveře výzkumu dalšího využití nového léku na rakovinu jako prostředku, který by uměl zpomalit rozvoj AIDS.

„Byl jsem příjemně překvapen tímto zjištěním, protože jsem očekával opačné výsledky. Geny HLA byly pokládány za ochránce proti virům,“ řekl doktor Veron Ramsuran, spolupracovník studie a vědec v Krisp and Caprisa. „Doktor Vivek Naranbhai, jihoafrický lékař a vědec na Harvardově univerzitě, tvrdí, že šlo dosud o největší genetickou studii o HIV.“ Ramsuran na závěr říká, že „tahle zjištění jsou pozoruhodná, protože léky, které se zaměřují na interakci HLA s imunitními buňkami, jsou vyvíjeny pro léčbu rakoviny, ale můžou být přizpůsobeny a využity i na léčbu HIV.“

Savas Abadsidis (29.1.2018) prostřednictvím newsletters@pridemedia.com ze dne 5.2.2018 Překlad: Andrej, Korekce: Jakub

UŽITEČNÉ ODKAZY

CSAP nove logo

FUN&RUN 2018

Obrázek č. 114
Obrázek č. 68

SANITKA

Dílky nové dotaci Hlavního města Prahy ve výši 70 000 Kč jsme schopni prozatím zabezpečit mobilní testování alespoň jednou měsíčně, ale pouze v Praze.


Vinohradská tržnice v Praze,
nedaleko klubů TERMAX, TerMIX a Factory
noc ze soboty 23. na neděli 24.3.
čas: 23:00 - 02:00 hod.
Pozor v neděli 25. března na změnu ze zimního na letní čas, 2:00 → 3:00 hod.

... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITKY

Obrázek č. 69
Obrázek č. 3

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

Gilead

Gilead

Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.