Prasknul kondom. Neúspěšně žádal PEP. Je HIV pozitivní.

Myslíme to s prevencí HIV vážně? V květnu se na nás obrátil David (jde o smyšlené jméno), čerstvě diagnostikovaný HIV pozitivní gay. Z jeho příběhu vyplynulo, že přibližně před 2-3 měsíci mu při análním sexu s partnerem praskl kondom. Protože David byl při sexu v pasívní pozici a neznal HIV status svého partnera, uvědomil si možné zdravotní riziko. Jako poučený člověk, který věděl o PEP, se obrátil na nejbližší HIV centrum s žádostí o předepsání profylaxe. Službu konající lékař riziko nákazy vyhodnotil jako nízké a PEP Davidovi nepředepsal. U Davida se během měsíce objevily příznaky primoinfekce, následné testy prokázaly čerstvou nákazu HIV.

Na testy si zašel i Davidův sexuální partner, kterému byla rovněž HIV infekce diagnostikována. Davidův partner byl u nás v Domě světla na testech začátkem roku, tehdy s negativním výsledkem. I v jeho případě tedy muselo jít o čerstvou nákazu a příběh do sebe dobře zapadá: jeden čerstvě infikovaný nakazí v době časné infekce, kdy má velmi vysokou virovou nálož, při selhání kondomu druhého.

Proč o tomhle příběhu píšeme? Protože v tomto případě se jedné nákaze zřejmě dalo zabránit, pokud by byla včas poskytnuta post-expoziční profylaxe. PEP je ale v Česku vnímán v duchu tradičních moralizujících postojů jako nástroj prevence, který si zaslouží pouze zdravotníci při náhodném poranění o jehlu nebo jiný nástroj. V tomto případě navíc došlo zjevně i k porušení doporučeného postupu Společnosti infekčního lékařství – neumíme si představit moc rizikovějších situací, kdy by měl být PEP podán, než byla tato. A to v situaci, kdy klient byl připraven si PEP zaplatit za nemalé peníze z vlastní kapsy.

Mohli bychom teď stejně jako kdysi hygienická stanice hl. města Prahy podat trestní oznámení: šíření nakažlivé lidské nemoci se totiž nemusí dopustit pouze pacient, ale i každý, kdo „poruší takovým činem důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona“, v tomto případě lékař, který nepostupoval podle doporučeného postupu. Neudělali jsme to. David teď bude potřebovat léčbu, soud mu už v jeho diagnóze moc nepomůže.

Co ale uděláme je, že budeme pokračovat v našich výzvách Ministerstvu zdravotnictví ČR a Společnosti infekčního lékařství, aby konečně podpořily užívání jak post-expoziční, tak pre-expoziční profylaxe. PEP i PrEP v 21. století do prevence HIV v civilizované zemi prostě patří.

A pokud náhoda svede pana Davida v HIV centru do péče stejného lékaře, který mu odmítl PEP předepsat, třeba se mu alespoň dostane omluvy.

Připravil Robert

Obrázek č. 138
Obrázek č. 144

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

MOBILNÍ TESTOVÁNÍ - SANITKA

pro více detailů rozklikněte město

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.