Mladíka, ktorý si má na Slovensku odpykať 7-ročný trest za šírenie HIV, Švajčiari definitívne nevydajú

Je to definitívne! Mladíka, ktorý si má odpykať sedemročný trest za to, že vedome šíril HIV, švajčiarske justičné orgány Slovensku nevydajú! Richard R. pre nich vraj nie je postihnuteľný, lebo sa nepreukázalo, že by niekoho smrteľným vírusom nakazil. Mladík sa pred slovenskou spravodlivosťou skrýva už tretí rok a nepomohol ani zatykač.

Richard R. má stráviť podľa právoplatného rozsudku 7 rokov za mrežami. Senát ho tam poslal za to, že ohrozoval tínedžerku vírusom ľudskej imunodeficiencie - teda vedome šíril HIV. Podľa vlastných slov sa roky živil prostitúciou. Sex mal s viacerými ženami aj mužmi.

Do väzenia nenastúpil a utiekol do Švajčiarska, odkiaľ sa aktívne zapájal do diskusií na sociálnej sieti o svojom prípade. Na základe zatykača ho tam dvakrát zadržali, ale aj prepustili. Prečo? V skratke, podľa nich šírenie HIV nie je trestné. Teraz prišla definitíva. Richarda na Slovensko nevydajú.

"21. februára 2018 nám bol doručený preklad odpovede Spolkového ministerstva spravodlivosti a polície v zmysle ktorej bola naša žiadosť o vydanie odsúdeného občana Slovenskej republiky zamietnutá, a to z dôvodu nesplnenej podmienky obojstrannej trestnosti," povedal nám Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti.

Odborníčka na trestné právo pripúšťa, že v krajine mohli skúmať aj jeho zdravotný stav, či naozaj niekoho sexuálnym stykom ohrozil či ohrozuje. U jeho vtedajšej mladistvej partnerky sa vírus nepotvrdil.

Richard si teda naďalej môže užívať slobodu, definitívne nám ho nevydajú. Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti by sa situácia mohla zmeniť, ak by na neho vydali iný zatykač pre inú trestnú vec. A vtedy by Švajčiari opäť skúmali, či je to aj u nich porušenie zákona.

Převzato TVNOVINY.SK (Markíza 25. 2. 2018)

Komentář redakce: Dvě na sobě nezávislé studie prokázaly, že léčba HIV znamená i prevenci. Podle moderních vědeckých důkazů lze konstatovat, že člověk na antiretrovirové léčbě, který má nedetekovatelnou virovou nálož alespoň půl roku, nemůže přenést HIV na svého partnera. Podrobněji se tomu věnuje kampaň U=U (česky N=N, tedy nezjistitelný = neinfekční). Švýcarská společnost a úřady se tímto řídí již 10 let a postupně se tento fakt přenesl do ostatních zemí. V Česku ani na Slovensku tuto změnu ještě trestní právo nezaznamenalo.

UŽITEČNÉ ODKAZY

CSAP nove logo

FUN&RUN 2018

Obrázek č. 114
Obrázek č. 68

SANITKA

Dílky nové dotaci Hlavního města Prahy ve výši 70 000 Kč jsme schopni prozatím zabezpečit mobilní testování alespoň jednou měsíčně, ale pouze v Praze.


Vinohradská tržnice v Praze,
nedaleko klubů TERMAX, TerMIX a Factory
noc ze soboty 23. na neděli 24.3.
čas: 23:00 - 02:00 hod.
Pozor v neděli 25. března na změnu ze zimního na letní čas, 2:00 → 3:00 hod.

... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITKY

Obrázek č. 69
Obrázek č. 3

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

Gilead

Gilead

Společnost Gilead Sciences, s.r.o – podporuje naši společnost v oblasti mobilního testování a preventivních aktivit.

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.