JDEME TI VSTŘÍC - v Praze i v regionech

Bohužel se téma HIV v současné době nejvíce dotýká gayů a bisexuálů. Každoročně až 80% všech nových případů HIV infekce připadne právě na gay komunitu. Zapomeň na předsudky, že problém je v neodpovědném chování a nepoužívání kondomu. Tak jednoduché to není. Poslední studie dokonce ukázaly, že gayové používají kondom více než heterosexuálové. Příroda však intimní styk mezi muži nezařídila z hlediska přenosu infekčních nemocí zrovna nejlépe a tak je riziko nákazy z objektivních důvodů mnohem větší než u většinové populace.

Přičti k tomu vysoký počet infikovaných gayů v relativně malém „rybníku“ menšinové komunity a problém může být na světě. Pravděpodobnost, že se potkáš s pohlavně přenosnou infekcí, tak rapidně roste.

Je důležité znát svůj HIV status. Jedná se o tvoje zdraví a také o zdraví tvých partnerů. Včasná léčba v případě zjištění HIV pozitivity je nejen prevencí dalšího přenosu infekce, ale zejména dosažení tzv. nulové virové nálože ti zabezpečí kvalitní a dlouhý život, stejný, jaký má příslušník zdravé populace. Nicméně, obdobně jako u každé civilizační nemoci, mohou přijít komplikace nebo souběh s jinými onemocněními. Proto je rozhodně lepší se chránit před HIV i dalšími infekcemi. Nejlepší ochranou je partnerská věrnost a používání kondomu s využitím lubrikačního gelu. Vysokou ochranou před HIV poskytuje i pre-expoziční profylaxe (PrEP).

Choď na testy nejméně jednou za rok až dva, a to i když si myslíš, že riziko nákazy bylo zanedbatelné. Protože jen tak si můžeš být jistý, že se případná nákaza odhalí včas. A nezapomeň, že kromě HIV se v posledních letech výrazně šíří i syfilis, což je jedna z příčin nárůstu HIV v gay komunitě.

Česká společnost AIDS pomoc se výrazně snaží přiblížit gayům v možnostech testování i dostupné ochrany (bezplatná distribuce kondomů a lubrikačních gelů). Testujeme ve večerních i dopoledních hodinách v Domě světla v Praze, ale také jednou týdně v regionálních poradnách v Ostravě, od loňska v Olomouci a od letošního dubna také v Teplicích. Ve čtvrtek 18. května otevřeme pracoviště v Českých Budějovicích. V těchto poradnách provádíme laboratorní testy.

Dnes je již samozřejmostí také mobilní testování v sanitním voze. Několikrát měsíčně nás najdeš testovat v odpoledních a večerních hodinách v Praze, zejména na Andělu, autobusovém nádraží Na Knížecí, u stanice metra I.P. Pavlova a na Vinohradské třídě. Po vzoru španělských organizací připravujeme už na květen a červen noční testování u Vinohradské tržnice v Praze. V Brně testujeme v Pekařské ulici a v dalších městech zejména u nádraží a v blízkosti obchodních center. V sanitce jsme schopni sdělit výsledky testů na HIV i syfilis do několika málo minut. Právě v těchto dnech kupujeme další sanitní vůz, abychom dokázali ještě více vyjít vstříc LGBT komunitě a testovat častěji a na více místech.

JP

UŽITEČNÉ ODKAZY

CSAP nove logo
Obrázek č. 68

SANITKA

Pozvánka na nejbližší HIV testování v terénu:

Praha v úterý 5.12. od 11 do 13 hod. Obchodní centrum Flora

... PRŮBĚŽNÝ PLÁN SANITKY 2017

Obrázek č. 69
Obrázek č. 3

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořte nás darem

Obrázek č. 6

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 4

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 56

GlaxoSmithKline pomáhá naší organizaci realizovat preventivní aktivity po celé České republice.

Magistrát hlavního města Prahy

Obrázek č. 55

Magistrát hlavního města Prahy přispívá na fungování azylového domu a na preventivní činnost.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obrázek č. 51

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci Národní program řešení problematiky HIV/AIDS podporuje pravidelně naše preventivní aktivity.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.