ECDC doporučuje gayům očkování proti žloutence typu A

Sexuální přenos žloutenky typu B při análním a orálním sexu, který se ve větší míře týká gay mužů je dávno znám. Tato žloutenka je nebezpečná tím, že může přejít do chronické podoby a nakonec vést k cirhóze a nádoru jater. Proto očkování proti ní je v řadě zemí zařazeno do standardního spektra očkování. V ČR a SR byli během dětství povinně očkováni všichni, kteří se narodili po roce 1991. Ve většině evropských zemí je toto očkování bezplatné pro starší jedince, kteří jsou HIV pozitivní anebo muži mající sex s muži. To ovšem neplatí pro některé balkánské země, Českou republiku a Slovensko. I když většina zdravotních pojišťoven je ochotna očkovaným proplatit alespoň jednu ze tří dávek.

Nyní však vydalo Evropské centrum kontroly nemocí další doporučení gay mužům, aby se nechali očkovat proti žloutence typu A. Ta obvykle nemívá chronický průběh. Někdy s nadsázkou říkám, že pokud na ni člověk nezemře (to se týká asi 1% nemocných), tak její hlavní nevýhodou je, že rok nesmí řízky a pivo. Nicméně ve 13 zemích došlo loni k výraznému nárůstu případů žloutenky typu A. Onemocnělo jí nejméně téměř 300 gayů. Epidemiologové se vzhledem k častému cestování včetně sexuální turistiky obávají šíření epidemie v evropské gay komunitě. Hlavními rizikovými faktory u nemocných byl sex během loňského Europride v Amsterdamu nebo dovolená (včetně sexu) na Gran Canaria. Rizikovou praktikou pro přenos žloutenky typu A je (z hlediska HIV prakticky nerizikové) dráždění okolí konečníku ústy. Proto doporučují, aby se každý, kdo je gay a užívá tuto praktiku anebo cestuje do míst typických pro gay turistiku (Pride, Folsom, Ibiza, Gran Canaria) nechal proti žloutence typu A očkovat.

MUDr. Ivo Procházka

CSAP nove logo

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

SANITKA

Dílky dotaci Hlavního města Prahy ve výši 70 000 Kč můžeme testovat alespoň v Praze.


STROMOVKA, běh FUND and RUN
sobota 19.5.
čas: 09:00 → 15:00 hod.

ANDĚL, nedaleko AIRbank
úterý 29.5.
čas: 16:00 → 19:00 hod.

Připravte se on-line.
... PRŮBĚŽNÝPLÁN SANITKY

Obrázek č. 121
Obrázek č. 114
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s HIV+ lektorem prostřednictvím e-shopu. Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.